seră garantată, expunere non-optimă: este relevant?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
gregui
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 03/09/18, 15:05

seră garantată, expunere non-optimă: este relevant?




de gregui » 03/09/18, 15:30

bonjour,

având puțină experiență în grădinărit clasic și cu atât mai puțin în grădinărit cu seră, vă prezint proiectul meu:
creați o seră atașată neîncălzită (solid, lemn + cadru de sticlă) pentru a crea o servitute acoperită între bucătăria mea, camera de cazan și un atelier.
în mod ideal, plănuiesc să fac grădină în acest spațiu, dar expunerea la soare direct nu va fi optimă: fațada principală orientată sud-sud-vest (deci soarele ajunge acolo abia în jurul prânzului), pereți opaci la est și vest, mască solară la vest (scurtarea duratei de expunere a fațadei de sud la sfârșitul zilei)

în aceste condiții, este cu adevărat relevant să se asigure un spațiu de cultivare sau să se limiteze volumul și să se creeze doar un pasaj de sticlă folosit exclusiv pentru circulație?
care ar fi durata minima de lumina directa a soarelui vara si iarna pentru a avea recolte satisfacatoare?
Plănuiesc să am roșii/castraveți/ardei... în sezonul cald și salată/spanac/țelină... iarna

@+
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168