Ajutați păsările să se stabilească?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Ajutați păsările să se stabilească?




de Paul72 » 23/02/20, 14:31

bonjour,

Au trecut cel puțin doi sau trei ani de când rândunelele care obișnuiau să cuibărească în una din clădirile mele (sub un tavan pe grinzi) au renunțat să se întoarcă la cuiburi, după părerea mea din cauza pisicilor care Barează în mod regulat singura cale de acces (o „fereastră” mică) sau chiar fac acrobații pentru a încerca să prindă puii (trebuie să fi reușit cel puțin o dată ...). În fiecare an vizitează site-ul, dar acolo se duc la cuib în altă parte. Așadar, aș dori să le ofer posibilitatea de a se adăposti de fiarele urâte cu blană, oferind locuri care nu sunt la îndemână (3 sau 4 m înălțime, de exemplu) sau își fac cuiburile. Sau chiar faceți cuiburi artificiale (poate ambele pentru a crește posibilitățile)

ce parere ai despre asta: https://www.18h39.fr/articles/diy-const ... elles.html

același principiu poate fi aplicat și altor păsări de grădină și țară?


Al doilea punct, dacă refac acoperișul clădirii, va acoperi o acoperișare rigidă (care conferă o etanșare a aerului), încurajarea sosirii liliecilor sau bufnițelor, știind că va rămâne întotdeauna un luminator precum mortal la 8m înălțime?
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: ajută păsările să se stabilească




de Janic » 23/02/20, 14:42

lăsați-le doar centralele nucleare așa cum sunt, vor avea destule pentru a cuibări timp de milenii! :strigăt:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: ajută păsările să se stabilească




de Paul72 » 23/02/20, 15:01

Janic a scris:lăsați-le doar centralele nucleare așa cum sunt, vor avea destule pentru a cuibări timp de milenii! :strigăt:


prea departe de casă : Cheesy:
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Ajută păsările să se stabilească?




de sicetaitsimple » 23/02/20, 15:17

Paul72 a scris:Au trecut cel puțin doi-trei ani de când rândunelele care obișnuiau să cuibărească în una din clădirile mele (sub un tavan pe grinzi) au renunțat să se întoarcă la cuiburi, după părerea mea din cauza pisicilor care Barează în mod regulat singura cale de acces (o „fereastră” mică) ......


Cunosc aceeași situație (înghițiri și pisici), dar asta nu pune nicio problemă în particular dacă înghițiturile au un mijloc de acces suficient de mare (deși vizează foarte bine chiar și cu viteză maximă) și nu sunt accesibile pentru pisici!

În cazul meu, este un hambar, lăsând o deschidere „mare” deschisă în timpul sezonului când rândunelele sunt prezente nu este o problemă. Este posibil să nu fie cazul tău.

Întotdeauna va exista o pasăre care va cădea din cuib și va fi mâncată, dar asta este viața ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ajută păsările să se stabilească?




de Janic » 23/02/20, 15:18

prea departe de casă
nici un bol pentru păsările tale!
am renunțat să mă mai întorc la cuiburi, după părerea mea, din cauza pisicilor care își blochează în mod regulat singura cale (o „fereastră” mică) ......
Dacă sunt prea multe pisici numai. Swift-urile topesc cuiburi în subsolul meu și când este frig nu le las cu luminatoare să treacă și într-o zi am observat o pisică care îi așteaptă în fața acestei luminatoare, dar cei doi părinți au început să se scufunde pe pisică și el a fost cel care a abandonat câmpul. dar a trecut ceva timp de când sunt mai multe și schimbările care pleacă spre țările mai calde asamblate pe firele electrice din față, s-a terminat, nimic. Și trăiește mult timp ascunzătorile de tot felul care ucid insectele cu care se hrănesc aceste păsări. :strigăt: Pentru că mulți oameni au observat că aproape nu mai sunt insecte zdrobite pe parbrizuri și nu este vorba despre CO2 care este implicat și vehiculele electrice nu le vor readuce! : Evil:
Dernière édition alin Janic 23 / 02 / 20, 15: 30, editate 2 ori.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Ajută păsările să se stabilească?




de GuyGadebois » 23/02/20, 15:20

La casa unui prieten care produce brânză ecologică de capră:
2000: 54 de cuiburi locuite sub tortul de burete al fermei sale.
2020: 2 cuiburi locuite.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ajută păsările să se stabilească?




de Paul72 » 23/02/20, 15:35

GuyGadebois a scris:La casa unui prieten care produce brânză ecologică de capră:
2000: 54 de cuiburi locuite sub tortul de burete al fermei sale.
2020: 2 cuiburi locuite.


încă nu este atât de extrem aici din nou că ... anul trecut a fost prima dată când am văzut că numerele scad. și totuși, nu există lipsă de muște! Mă tem în fiecare an că nu se va mai întoarce deloc. :(
De aceea, aș dori să mă asigur să îi ajut să cuibărească cât mai în siguranță. Acum câțiva ani am observat până la 7-8 cuiburi într-un cuib, anul după doar trei și de când ... întotdeauna aceiași trei care se întorc, dar dacă nu fac mici este rău încrucișat pentru viitor. Dacă nu s-au dus la vecini.
o altă idee: faceți o „marchiză” deasupra unei deschideri, de aproape 4m înălțime. se puteau ascunde dedesubt, la adăpost de vânt și pisici, cu acces direct la terenurile de vânătoare.

Celelalte păsări se descurcă destul de bine, stabil sau în creștere (în special ciuperci !!) și chiar mici noi (troglodit și goldfinch)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ajută păsările să se stabilească?




de Janic » 23/02/20, 16:01

în general, schimbările revin la cuibul anterior. Cu excepția faptului că în călătoria lor de întoarcere și întoarcere, există o rupere și nu toți reușesc, dar scăderea lor este încă un semn că este ceva în neregulă și chiar favorizează :?: cuibărirea lor dacă nu există nimeni pentru această reproducere, oricum va fi rapită!
Notă: înghițirile nu sunt doar mâncători de muște și nici nu suntem făcuți să mâncăm doar cartofi. : Cheesy:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ajută păsările să se stabilească?




de Ahmed » 23/02/20, 20:09

Ești sigur că sunt ture și nu înghite, Janic?
2 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Ajută păsările să se stabilească?




de Paul72 » 23/02/20, 21:37

Janic a scris:în general, schimbările revin la cuibul anterior. Cu excepția faptului că în călătoria lor de întoarcere și întoarcere, există o rupere și nu toți reușesc, dar scăderea lor este încă un semn că este ceva în neregulă și chiar favorizează :?: cuibărirea lor dacă nu există nimeni pentru această reproducere, oricum va fi rapită!
Notă: înghițirile nu sunt doar mâncători de muște și nici nu suntem făcuți să mâncăm doar cartofi. : Cheesy:


trebuie doar să subliniem că, a priori, nu există lipsă de alimente în zonă și probabil nu este factorul limitativ (există și o mulțime de semne pipistrelle că există insecte în cantitate)
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144