Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
epfyffer
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 08/06/11, 10:43
Locul de amplasare: Elveția
x 1

Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de epfyffer » 09/04/20, 08:11

bonjour,

În proiectul meu de a-mi încălzi piscina cu un schimbător de căldură încălzit de colectorii mei solari, am recuperat un schimbător de căldură care a fost folosit pentru o piscină de 40 m3, fără marcă, și pentru o sumă mică.

De atunci am citit că apa sărată (dezinfectarea apei prin electroliză) poate distruge un schimbător dacă nu este din titan.

Nu aveți informații despre produs, cum să știți din ce este făcut? Am testat cu un magnet, exteriorul nu este foarte reactiv la magnet, în timp ce tuburile din interior sunt hiper lipite de magnet ... Nu am găsit mai multe informații decât cele pentru instantaneu.

Intrebarile mele :
1. cum se determină metalul în cauză?
2. dacă montez acest sistem pe instalația mea cu hidroliză, ce se va întâmpla concret?

mulțumesc
0 x
_________________________
http://www.pouleto.ch/solaire
Putina noastră contribuție la o lume mai ecologică ...
epfyffer
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 08/06/11, 10:43
Locul de amplasare: Elveția
x 1

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de epfyffer » 09/04/20, 08:47

20200409_075951.jpg


20200409_080030.jpg


Iată imaginile schimbului.
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Putina noastră contribuție la o lume mai ecologică ...
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de izentrop » 09/04/20, 11:13

În caz contrar, vă dezinfectați cu ozon, nu pare să existe nicio electroliză https://piscineinfoservice.com/equipeme ... -ozonateur.
Ce aveți cu toții acum cu piscinele, apa este problema crucială a viitorului, dar de ce să nu o folosiți ca rezervor de apă de ploaie. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Flytox » 09/04/20, 11:59

epfyffer a scris:bonjour,

În proiectul meu de a-mi încălzi piscina cu un schimbător de căldură încălzit de colectorii mei solari, am recuperat un schimbător de căldură care a fost folosit pentru o piscină de 40 m3, fără marcă, și pentru o sumă mică.

De atunci am citit că apa sărată (dezinfectarea apei prin electroliză) poate distruge un schimbător dacă nu este din titan.

Nu aveți informații despre produs, cum să știți din ce este făcut? Am testat cu un magnet, exteriorul nu este foarte reactiv la magnet, în timp ce tuburile din interior sunt hiper lipite de magnet ... Nu am găsit mai multe informații decât cele pentru instantaneu.

Intrebarile mele :
1. cum se determină metalul în cauză?
2. dacă montez acest sistem pe instalația mea cu hidroliză, ce se va întâmpla concret?

mulțumesc


Titanul este foarte potrivit pentru un schimbător de căldură, dar nu este magnetic, deci orice lucru care lipeste magnetul trebuie să fie din oțel (sau nichel dacă sunteți foarte bogat. : Mrgreen: ).
Fotografia pare să prezinte un amestec de plastic (fiting vertical), oțel (fiting orizontal de intrare și ieșire) și poate fi din oțel inoxidabil în conductele interioare.
Când aveți apă care conține sare, printre altele, este foarte propice coroziunii, mai ales dacă există un amestec de metale în instalație.

https://fixation.emile-maurin.fr/custom ... ldoc12.pdf

galvanic-corrosion-infra-ldoc12.pdf
(45.62 Kio) Descărcate ori 876


Problema cu electroliții este că coroziunea ajunge să străpungă țevile (posibil foarte repede în funcție de condiții).
În cele din urmă, este posibil să nu faceți o piscină cu apă sărată, dar, de regulă, cu cât amestecați mai puțin metalele, cu atât vă plictisiți mai puțin. Plasticul „toate” (cu excepția schimbătorului), evită multe probleme.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Ahmed » 09/04/20, 12:33

Oțelul inoxidabil poate fi sau nu magnetic în funcție de compoziția sa ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Christophe » 09/04/20, 12:48

Da, clorul „mănâncă” oțel inoxidabil.

Electroliza sării, adesea vândută ca „verde” este doar o regenerare continuă a clorului. Nu este foarte sănătos sau ecologic, așadar ... avantajul este că ne ocupăm de sare în loc de clor ... Este deja câștigat!

La prima vedere, schimbătorul dvs. de căldură nu este din titan: părțile din titan sunt mult mai plictisitoare (mai puțin strălucitoare) și tind spre o culoare „maronie” ...

Iată câteva piese din titan:

piece_titanium.jpg
piece_titane.jpg (53.84 KiB) Vizualizat de 8727 ori


195314.jpg
195314.jpg (250.14 KIO) Accesat de 8727 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de GuyGadebois » 09/04/20, 12:52

Mi se pare că oțelul inoxidabil 316 este rezistent la cloruri.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de Christophe » 09/04/20, 13:05

Având în vedere calitatea redusă a construcției acestui schimbător (care folosește în special piese zincate), nu vă bazați prea mult pe utilizarea unui material „atent” și fără îndoială costisitor ... aș putea să mă înșel ...

După aceea, poate dura 10 ani pentru a străpunge 1 mm de oțel inoxidabil cu concentrația de clor găsită într-o piscină ...

Atât de bine ... o mușcătură de pâine timp de 10 ani, matematica este rapidă! : Cheesy:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9772
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de sicetaitsimple » 09/04/20, 14:11

Christophe a scris:Având în vedere calitatea redusă a construcției acestui schimbător (care folosește în special piese zincate), nu vă bazați prea mult pe utilizarea unui material „atent” și fără îndoială costisitor ... aș putea să mă înșel ...


Nu sunt sigur că coatele „galva” sunt originale la schimbător. Poate din instalarea anterioară.

În plus, cred că sunt pe circuitul închis „glicol apă”, nicio problemă.
0 x
epfyffer
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 08/06/11, 10:43
Locul de amplasare: Elveția
x 1

Re: Schimbător de căldură: titan sau oțel inoxidabil? sau altul ...?




de epfyffer » 09/04/20, 14:21

Multumim pentru feedback-ul dvs,

Într-adevăr, galva este pe circuitul solar, iar mânecile din plastic sunt utilizate pentru circuitul piscinei.

Mă întreb din ce este făcută partea care este vopsită în albastru ... este nemagnetică, doar lipirea și capetele dintre lipit și armăturile galvanizate reacționează la magnet. Interiorul (circuitul glicol), care trebuie să fie din oțel inoxidabil, se lipește complet de magnet.

Avem o piscină plină cu apă pentru irigații, la mine este apă nepotabilă colectată din torenți și folosită pentru irigații.

Apa sărată este mai deosebit de plăcută atunci când faceți baie în ea, de aceea am ales acest sistem. De asemenea, pentru a evita comprimatele de clor care împuțesc ...

Dacă aș decide să-mi montez schimbătorul la fel, ar mai ține 1 sau 2 sezoane sau va străpunge în 2 luni?
0 x
_________________________

http://www.pouleto.ch/solaire

Putina noastră contribuție la o lume mai ecologică ...

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166