Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Tom ibex
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 29/06/20, 08:45

Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Tom ibex » 29/06/20, 08:56

bonjour,

în ultima sa carte, la capitolul despre apă, p.325, Didier Helmstetter recomandă utilizarea monitorului tensiunii arteriale. Rătăcesc puțin în comparație cu prețul.
Nu pot găsi suficiente informații despre dezavantajele contorului de umiditate în comparație cu monitorul tensiunii arteriale.
Contorul de umiditate pare mai flexibil, mai ușor de utilizat și costă mai puțin decât monitorul tensiunii arteriale.

Cineva le-a folosit pe amândouă și ar putea să arunce o lumină asupra asta?
Sunt în sol nisipos, nu departe de mare, în sudul Bretania

Mărfuri.
0 x
Unchiule Buzz
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Unchiule Buzz » 29/06/20, 09:48

bonjour,
Nu am cumpărat și, prin urmare, nu am citit (rușine pentru mine) a doua carte a lui Didier, așa că nu știu contextul capitolului său despre monitoarele tensiunii arteriale.

Unul dintre marile avantaje ale tensiometrului este că nu măsoară cantitatea de apă din sol, ci disponibilitatea acestuia. În funcție de tipul de sol, pentru aceeași cantitate de apă, apa este mai mult sau mai puțin ușor de extras. Prin urmare, pentru aceeași cantitate de apă din sol avem într-un singur sol o plantă în zona sa de confort, iar în alt sol o plantă supusă stresului apei.

Prin urmare, cunoașterea umidității solului nu este suficientă, atunci este necesar să corelați această măsurare cu tipul de sol pentru a ști dacă există suficientă apă pentru plante sau nu. Când lucrați pe un singur sol, după ce ați aflat corelația, se reduce la același lucru, deoarece solul devine o constantă și înveți să faceți legătura între umiditate și disponibilitate.

În ceea ce privește costurile monitorizării tensiunii arteriale, depinde de ceea ce doriți să faceți. Doriți o declarație automată cu backup de date? sau pur și simplu să poți cunoaște tensiunea pământului ori de câte ori vrei?

În primul caz, acestea sunt produse destinate profesioniștilor, este scump! Este posibil ca utilizatorii iluminați să-l facă să nu fie prea scump, dar este nevoie de abilități pentru fabricare, programare posibilă pentru partea conectată și depanare, dacă este necesar.

Pentru măsurarea punctelor, există monitoare digitale ale tensiunii arteriale de la 35 €. Dezavantajul este că monitorul tensiunii arteriale nu este un senzor mobil, există o procedură de instalare, iar prima măsurare necesită câteva ore (1-2) pentru a se stabiliza. Deci, dacă doriți să faceți lecturi în mai multe puncte, în mod ideal, aveți nevoie de mai mulți senzori.
0 x
Unchiule Buzz
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Unchiule Buzz » 29/06/20, 11:22

Pentru a ilustra diferența dintre cantitatea de apă din sol și disponibilitatea:
2020-06-29_112051.png

Sursa: https://www.latelierpaysan.org/IMG/pdf/76819159.pdf
0 x
Radagast
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 30/05/21, 10:38

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Radagast » 30/05/21, 21:01

Unchiul Buzz a scris:bonjour,
Nu am cumpărat și, prin urmare, nu am citit (rușine pentru mine) a doua carte a lui Didier, așa că nu știu contextul capitolului său despre monitoarele tensiunii arteriale.

Unul dintre marile avantaje ale tensiometrului este că nu măsoară cantitatea de apă din sol, ci disponibilitatea acestuia. În funcție de tipul de sol, pentru aceeași cantitate de apă, apa este mai mult sau mai puțin ușor de extras. Prin urmare, pentru aceeași cantitate de apă din sol avem într-un singur sol o plantă în zona sa de confort, iar în alt sol o plantă supusă stresului apei.

Prin urmare, cunoașterea umidității solului nu este suficientă, atunci este necesar să corelați această măsurare cu tipul de sol pentru a ști dacă există suficientă apă pentru plante sau nu. Când lucrați pe un singur sol, după ce ați aflat corelația, se reduce la același lucru, deoarece solul devine o constantă și înveți să faceți legătura între umiditate și disponibilitate.

În ceea ce privește costurile monitorizării tensiunii arteriale, depinde de ceea ce doriți să faceți. Doriți o declarație automată cu backup de date? sau pur și simplu să poți cunoaște tensiunea pământului ori de câte ori vrei?

Bonsoir,
Se pare că ați stăpânit utilizarea monitorului tensiunii arteriale. Tocmai am cumpărat unul (seltzner 20cm) și instrucțiunile nu sunt foarte precise. Ai putea, te rog, să-mi spui câtă apă ar trebui să bag înăuntru. În instrucțiuni, acestea spun până la fir, fără a specifica ce este. Ce apă ar trebui să pun în ea? Acestea explică rezultatele între 0 și 200 mbar, dar dincolo de aceasta, nu există informații. Mă puteți ajuta ?
Multumesc frumos.
Bună seara,
tescovină
În primul caz, acestea sunt produse destinate profesioniștilor, este scump! Este posibil ca utilizatorii iluminați să-l facă să nu fie prea scump, dar este nevoie de abilități pentru fabricare, programare posibilă pentru partea conectată și depanare, dacă este necesar.

Pentru măsurarea punctelor, există monitoare digitale ale tensiunii arteriale de la 35 €. Dezavantajul este că monitorul tensiunii arteriale nu este un senzor mobil, există o procedură de instalare, iar prima măsurare necesită câteva ore (1-2) pentru a se stabiliza. Deci, dacă doriți să faceți lecturi în mai multe puncte, în mod ideal, aveți nevoie de mai mulți senzori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Did67 » 30/05/21, 23:15

Am avut un contor de umiditate - un fel de băț pe care îl împingi, ar trebui să dea pH (fantezie), temperatură (corectă) și umiditate (orice). La fel de bine ai putea să bagi degetul în pământ! Dacă despre asta vorbești ...

Este adevărat că tensiometrele sunt scumpe ... Dar ele indică „tensiunea”, adică forța cu care solul reține apa. Prin urmare, este destul de fidel, indiferent de sol, cu ceea ce plantele trebuie să facă față ...

Este scump, dar hei, o grelină costă mult mai mult!

Uneori, sunt doar alegeri pe care le facem ... Am două monitoare de tensiune arterială la prețul unui mic!

Pe de altă parte, mă întreb despre „senzorii de umiditate capacitivi”, care par precise. Cipatorii „ieftini” care pot fi găsiți online necesită conectarea la „cutii electronice” care citesc și înregistrează datele ... Nu am avansat. Dacă un "inginer electronic" vrea să se uite la asta ??? Nu pot ...

Dacă cineva vrea să înceapă ??? : https://how2electronics.com/interface-c ... r-arduino/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Did67 » 30/05/21, 23:42

Dacă cineva vrea să „modifice”, sunt dispus să plătesc echipamentul și apoi să evaluez fiabilitatea. Sunt în proces de „calibrare” a unei oale cu o plantă de căpșuni cu cântărire și comparație cu tensiunile tensiometrului ... Ideea este de a obține curba dând umiditatea solului (cantitatea de apă din sol - prin cântărire) în funcție de tensiune (măsurată de tensiometru). Acest lucru va fi valabil doar pentru solul meu ...

Voi putea face evaluarea măsurării capacitive în același sol ...
0 x
Unchiule Buzz
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Unchiule Buzz » 31/05/21, 09:40

Radagast a scris:Bonsoir,
Se pare că ați stăpânit utilizarea monitorului tensiunii arteriale. Tocmai am cumpărat unul (seltzner 20cm) și instrucțiunile nu sunt foarte precise. Ai putea, te rog, să-mi spui câtă apă ar trebui să bag înăuntru. În instrucțiuni, acestea spun până la fir, fără a specifica ce este. Ce apă ar trebui să pun în ea? Acestea explică rezultatele între 0 și 200 mbar, dar dincolo de aceasta, nu există informații. Mă puteți ajuta ?
Multumesc frumos.
Bună seara,
tescovină


Nu cunosc particularitățile tensiometrelor Seltzner, dar în mod normal pentru un tensiometru, aveți nevoie de cât mai multă apă, restul fiind aer care are defectul de a fi compresibil (și invers extensibil) ceea ce înseamnă că volumul său variază în funcție de presiune.
Când comprimăm aerul, presiunea crește și invers volumul acestuia scade, iar în direcția opusă, când scădem presiunea, volumul său crește.
Într-un tensiometru, inițial suntem la presiunea atmosferică, apoi pe măsură ce tensiunea solului crește din cauza lipsei de apă, solul încearcă să aspire apa din tensiometru, ceea ce scade presiunea din monitorul tensiunii arteriale. Deoarece apa este aproape incompresibilă, presiunea acesteia scade fără ca volumul său să se schimbe: apa rămâne în tensiometru în timp ce solul încearcă să o aspire din ce în ce mai mult.
Pe de altă parte, aerul care se află în tensiometru crește în volum pe măsură ce aspirația solului crește, prin urmare o parte din apa din tensiometru migrează de la tensiometru la sol, deoarece ceea ce este în tensiometru (apă + aer) crește în volum, în timp ce volumul tensiometrului în sine rămâne fix. Apoi va fi necesar ca apa să revină la tensiometru atunci când umiditatea solului crește din nou.
Deci, cu cât este mai mult aer într-un tensiometru, cu atât mai multă apă este schimbată între sol și tensiometru, unde apa ar merge înainte și înapoi, acesta este un fenomen care trebuie minimizat, așa că umpleți până la refuz monitorul tensiunii arteriale.
Îmi imaginez că atunci când spun până la fir, înseamnă până la margine (dacă firul este partea superioară în care înșurubăm manometrul care indică presiunea), unii au un orificiu lateral pentru a completa apa fără a elimina manometru, firul fiind cel al capacului de umplere, nu cunosc configurația aici, dar aproximativ ar trebui să fie să punem cât mai multă apă și invers să lăsăm doar aerul minim posibil la închidere.
0 x
Unchiule Buzz
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 30/10/19, 20:06
x 24

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Unchiule Buzz » 31/05/21, 09:55

Did67 a scris:Dacă cineva vrea să „modifice”, sunt dispus să plătesc echipamentul și apoi să evaluez fiabilitatea. Sunt în proces de „calibrare” a unei oale cu o plantă de căpșuni cu cântărire și comparație cu tensiunile tensiometrului ... Ideea este de a obține curba dând umiditatea solului (cantitatea de apă din sol - prin cântărire) în funcție de tensiune (măsurată de tensiometru). Acest lucru va fi valabil doar pentru solul meu ...

Voi putea face evaluarea măsurării capacitive în același sol ...


Trebuie să-mi „îmbunătățesc” senzorii de tensiune arterială, în special pentru a-i proteja de umiditate (oxidarea electronice) și nu sunt autonome: sunt conectați prin radio la un „server” care înregistrează istoricul. Funcționează bine, dar este nevoie de „întreținere” indiferent dacă este hardware (defecțiune la oxidare) sau software. A face ca totul să fie „mainstream” pentru a-l face să funcționeze fără să vă deranjați să îl mențineți în funcțiune necesită multă muncă.
Din experiență, când ceva funcționează, chiar dacă nu are succes, tind să pierd interesul intelectual și trec la altceva care îmi stimulează curiozitatea. 80% din muncă este deja realizată, dar cei 20% care lipsesc necesită mult mai mult timp decât ceea ce s-a făcut deja, motivația scăzând odată cu ponderea provocării rămase, acesta este genul de lucru pe care îl pot face, dar că va dura un timp nedefinit ...

FYI, senzorul în sine trebuie să coste în jur de 15 €, partea de microcontroler care citește senzorul și trimite datele prin radio în jur de 30 € gata (cu mini panou solar pentru ao menține în funcționare perpetuă), ar putea fi împărțită la 2 prin supradimensionare serverul este un Raspberry Pi cu un modul radio care ar trebui să coste în jur de 50 €.

Acestea fiind spuse, tot trebuie să fac senzori protejați de ploaie / udare, indiferent de ce.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Did67 » 31/05/21, 10:41

Unchiul Buzz a scris:
Nu cunosc particularitățile tensiometrelor Seltzner, dar în mod normal pentru un tensiometru, aveți nevoie de cât mai multă apă, restul fiind aer care are defectul de a fi compresibil (și invers extensibil) ceea ce înseamnă că volumul său variază în funcție de presiune.
Când comprimăm aerul, presiunea crește și invers volumul acestuia scade, iar în direcția opusă, când scădem presiunea, volumul său crește.
Într-un tensiometru, inițial suntem la presiunea atmosferică, apoi pe măsură ce tensiunea solului crește din cauza lipsei de apă, solul încearcă să aspire apa din tensiometru, ceea ce scade presiunea din monitorul tensiunii arteriale. Deoarece apa este aproape incompresibilă, presiunea acesteia scade fără ca volumul său să se schimbe: apa rămâne în tensiometru în timp ce solul încearcă să o aspire din ce în ce mai mult.
Pe de altă parte, aerul care se află în tensiometru crește în volum pe măsură ce aspirația solului crește, prin urmare o parte din apa din tensiometru migrează de la tensiometru la sol, deoarece ceea ce este în tensiometru (apă + aer) crește în volum, în timp ce volumul tensiometrului în sine rămâne fix. Apoi va fi necesar ca apa să revină la tensiometru atunci când umiditatea solului crește din nou.
Deci, cu cât este mai mult aer într-un tensiometru, cu atât mai multă apă este schimbată între sol și tensiometru, unde apa ar merge înainte și înapoi, acesta este un fenomen care trebuie minimizat, așa că umpleți până la refuz monitorul tensiunii arteriale.
Îmi imaginez că atunci când spun până la fir, înseamnă până la margine (dacă firul este partea superioară în care înșurubăm manometrul care indică presiunea), unii au un orificiu lateral pentru a completa apa fără a elimina manometru, firul fiind cel al capacului de umplere, nu cunosc configurația aici, dar aproximativ ar trebui să fie să punem cât mai multă apă și invers să lăsăm doar aerul minim posibil la închidere.


Confirm.

Trebuie să lași un minim de aer. De asemenea, este necesar să „înmuiați” lumânarea înainte, prima dată. Apoi puneți apa până la „fundul firului” - nu este necesar ca prin înșurubarea manometrului, să puneți apa - și, prin urmare, mâna - sub presiune! La rândul meu, umplu fără să mă deranjez până la refuz și mi-am pus degetul mic pentru a crea un mic vid de apă corespunzător capului mâinii ...!

Măsurăm depresiunile: la nivelul lumânării poroase, există o „luptă” între depresiunea din tensiune, care ar aduce în apă dacă ne-am înmuia într-un borcan plin cu apă și forța cu care solul reține apa . 'apă. Tensiunea măsoară acest echilibru. Deci, în cele din urmă, forța cu care apa este reținută de sol. Și asta vrem să știm. Când această forță devine prea mare, plantele nu pot absorbi suficient de ușor apa - randamentele lor scad, apoi se ofilesc!

Prezența unui pic de aer nu este prohibitivă. Chiar și elastic, transmite „tensiunea” (volumul său crește, dar la ambele capete ale coloanei de aer, depresiunea este aceeași. Pe de altă parte, dacă există prea mult, evident, aerul ajunge la nivelul. lumânare poroasă Sistemul se dezamorsează de fund ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Contorul de umiditate vs. monitor de tensiune arterială




de Did67 » 31/05/21, 10:44

Unchiul Buzz a scris:
Din experiență, când ceva funcționează, chiar dacă nu are succes, tind să pierd interesul intelectual și trec la altceva care îmi stimulează curiozitatea. 80% din muncă este deja realizată, dar cei 20% care lipsesc necesită mult mai mult timp decât ceea ce s-a făcut deja, motivația scăzând odată cu ponderea provocării rămase, acesta este genul de lucru pe care îl pot face, dar că va dura un timp nedefinit ...

.


Aproape toate „șantierele” de pe casa mea (sau în grădina de legume) sunt victime ale aceluiași fenomen!
0 x

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121