Câine vomită! ...

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Câine vomită! ...




de Grelinette » 12/08/21, 14:46

bonjour,

Acest nume poetic desemnează o ființă vie foarte curioasă.

Am fost surprinși să descoperim acest vizitator care venise să vărsă peste o grămadă de crengi de stejar și pin zdrobite.

O căutare pe net ne-a învățat lucruri foarte surprinzătoare despre acest călător al grădinilor, în acest caz că este o ființă considerată de mult timp ca o ciupercă, dar care nu este una, este o mucegai unicelular de nămol.

Vărsăturile câinilor au fost considerate de multă vreme ca o ciupercă, dar acum se știe că este de fapt un organism foarte diferit: o mucegai unicelular, care trăiește într-o colonie. Matrițele de nămol alcătuiesc un filum în regatul protiștilor, care include toate eucariotele care nu sunt nici plante, animale, nici ciuperci. Vorbitorii de limbă engleză numesc mucegaiuri, care sunt mult mai ușor de scris decât mucegaiurile!
Spre deosebire de ciuperci, care sunt imobile, celulele câinelui vomită se formează un „plasmodiu” mobil. Plasmodia se mișcă apoi ca o amibă, alunecând încet peste noapte într-o altă locație, consumând resturi pe sol în timp ce se deplasează înainte. Așadar, în fiecare dimineață vărsatul câinelui nu este niciodată exact acolo unde era cu o zi înainte și nici nu are exact aceeași formă.

Se hrănește cu ciuperci și bacterii găsite în grămezi de plante. De asemenea, a dat ideea unui film: The Blob!

Are particularitatea de a se deplasa pentru a-și găsi hrana. În accelerat, se dă:


L-am urmărit câteva zile, este la fel de palpitant pe atât de dulce, dar fascinează copiii curioși!

Mai multe detalii pe acest site: https://jardinierparesseux.com/2020/07/ ... -surprend/

În funcție de regiune și țară, are nume la fel de poetice: Vrăjitoarea vrăjitoarei, Moon poo, ... și cireașa de pe tort, este comestibilă și în unele țări în care se mănâncă amestecată cu ouă. Da! :P
Vărsături de câine (1) .jpg
Dog vomit (1) .jpg (291.08 KB) Vizualizat de 9556 ori
Vărsături de câine (2) .jpg
Dog vomit (2) .jpg (287.26 KB) Vizualizat de 9556 ori
Vărsături de câine (3) .jpg
Dog vomit (3) .jpg (267.82 KB) Vizualizat de 9556 ori


Aici, iau acest mesaj pentru a trimite o invitație: organizez un picnic în grădina mea și va fi ocazia de a descoperi noi arome .... pe baza vărsăturilor câinilor! Înregistrare gratuită. : Cheesy:
2 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: vărsatul câinelui! ...




de Christophe » 12/08/21, 14:48

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: vărsatul câinelui! ...




de Grelinette » 12/08/21, 14:55

Christophe a scris:Uh este un BLOB crezi ?

Cred că este atât de curios încât trebuie să fi fost clasificat în mai multe categorii, blob, matriță, ... în plus, poate avea un aspect și culori foarte diferite (și poate fi și arome : Cheesy: ) care trebuie să fi nedumerit oamenii de știință care l-au observat.

Sunt sigur că, dacă l-am crește într-o cutie, s-ar vinde ca micuții ca „tovarăș de viață”, cam asemănător cu tamagotchis-urile târzii care au fost la modă acum câțiva ani.

O altă idee pentru a te îmbogăți! (dacă cineva este interesat, vând ideea doar pentru 15% din vânzări și asigur sporii; am câteva în rezervă ... Imagine)

(în plus: sunt sigur că peste zile se poate crea o legătură emoțională cu această ființă vie originală și că putem reuși chiar să comunicăm cu el!
Voi încerca să adopt unul! Il voi suna bloby .)
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: vărsatul câinelui! ...




de Ahmed » 12/08/21, 16:43

Cu culori deseori strălucitoare, mi se pare blobul destul de plăcut de privit! 8)
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: vărsatul câinelui! ...




de GuyGadeboisTheBack » 12/08/21, 16:45

Super glamour, subiectul! : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: vărsatul câinelui! ...




de Ahmed » 12/08/21, 18:01

... nu te opri la titlu! :D
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: vărsatul câinelui! ...




de Grelinette » 13/08/21, 12:50

Ahmed a scris:... nu te opri la titlu! :D

Am ezitat pentru titlu ... între Dog Vomit, Witch Spit sau Moon Poop ! : Cheesy:
și sunt sigur că există și alte nume frumoase pe care să le referi la acest călător în grădină.

În plus, învăț că blob-ul este capabil să gândească și să învețe, fără un creier!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: vărsatul câinelui! ...




de Grelinette » 15/08/21, 11:59

Este cultivat! :P :P :P



Voi intra în creșterea petei!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 149