TPE: alternative la îngrășăminte?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Sukur
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/11/06, 09:37

TPE: alternative la îngrășăminte?




de Sukur » 21/11/06, 09:44

Bonjour à tous, :P
Sunt student in anul I si fac un TPE (Supervised Personal Work) la care subiectul meu este: Ne putem lipsi de ingrasaminte chimice???
Eu și cei doi colegi ai mei știm să împărțim munca în trei părți. Partea mea este: POSIBILE alternative la îngrășămintele chimice.
Deci, chiar dacă în timp ce mergi pe forum Am vazut cateva alternative pe ici pe colo as vrea sa am o imagine de ansamblu asupra tuturor alternativelor existente, a cercetarilor in derulare, a ipotezelor sau chiar a ideilor nebune : Lol: .
Orice sugestie este bine de ascultat (chiar dacă nu are sens : Mrgreen: ).

Mulțumesc pentru ajutor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: Alternative la îngrășăminte???




de Cuicui » 21/11/06, 10:00

Sukur a scris:Bonjour à tous, :P
Sunt student in anul I si fac un TPE (Supervised Personal Work) la care subiectul meu este: Ne putem lipsi de ingrasaminte chimice???

Bună Sukur
Jean PAIN a obținut rezultate miraculoase prin creșterea pe compost făcut din lemn zdrobit.
Pentru tot ceea ce privește amendarea solului fără îngrășăminte chimice, puteți contacta fermierii care practică cultivarea biodinamică.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 21/11/06, 10:05

Legile privind apa și directiva privind nitrații interzic aplicarea a peste 180 de unități de azot la hectar.

organic nu este disponibil peste tot în Franța, din cauza disparității fermelor. tot ca fermier, (ameliorarea plantelor și tehnologii de semințe bts) am studiat îngrășămintele și impactul acestora, iar organice sub toate formele (dejecții, humus, granule, excremente,... ) și minerale nu există multe alternative competitive în ceea ce privește Preț. imi poti spune ce ai gasit?
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 21/11/06, 10:09

mica precizare: o biodinamica nu are interzicerea totala a ingrasamintelor minerale, considera contributiile sale moderate, in timp ce un agrobio nu are posibilitatea de a raspandi niciuna.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.

Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
pirat
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/03/07, 23:38




de pirat » 15/05/07, 18:09

0 x
Un popor care își sacrifică libertatea pentru siguranța lor nu merită nici unul!

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141