Mențineți-vă gazonul și grădina într-un mod ecologic

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Mențineți-vă gazonul și grădina într-un mod ecologic




de Christophe » 27/05/07, 21:42

Creez acest post pentru a discuta despre întreținerea unui gazon și, în general, a grădinii dvs. în cel mai ecologic mod posibil.

Într-adevăr, pentru mine este destul de nepotrivit să arzi combustibil (chiar și „bio”) pentru a menține trecerea tondonse-ului tău. Prin urmare, ne-am echipat cu o cositoare manuală de acest tip:

Imagine

Imagine

Doar aici este încă multă muncă, așa că ne-am întrebat să punem un cositoare bio... cu alte cuvinte un animal .... : Lol:

Există un prieten care are o oaie, dar ni se pare destul de impresionant, mai ales că nu suportă să fie singuri, așa că 2 oi sunt foarte multe ... Ne aplecăm tot mai mult spre capre (pitici daca se poate) ... sau altele ???

Există ecologiști care au în grădina lor idei sau feedback cu privire la animalele vegetariene (avantaje, dezavantaje, constrângeri de sănătate, reglementări, siguranță împotriva prădătorilor ...)?

ps: întrebare subsidiară, tunderea gazonului dvs. chiar și cu 0 consum de combustibil este pozitivă, negativă sau zero în ceea ce privește efectul de seră conform dvs.?
Dernière édition alin Christophe 14 / 06 / 11, 15: 31, editate 4 ori.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: Păstrați-vă ecologic gazonul și grădina




de lejustemilieu » 28/05/07, 07:33

Christophe a scris:Doar aici este încă multă muncă, așa că ne-am întrebat să punem un cositoare bio... cu alte cuvinte un animal .... : Lol:

*************************************************
O idee bună să vorbim despre această problemă.
Am avut oi; e multă muncă.
Caprele mănâncă de toate, chiar și gard viu, și găsesc întotdeauna o cale de a scăpa ...
Tunderea gazonului mă deranjează și pe mine și încă nu am găsit soluția.
Găinile, am renunțat din cauza vulpilor ....
Mașina de tuns iarba solară care funcționează de la sine? Aveți nevoie de un teren perfect plat (alunițele și copiii interzise ...)
Pentru mine, tunderea gazonului este o prostie stupidă inventată de om, iar eu sunt sclavul acestei prostii. :D
Ha, da, în plus există legea, nu toată lumea poate avea animale în grădina lor ... este adevărat ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 28/05/07, 10:22

Bună dimineața.
Totul depinde de zona de cosit ...
Cositoarea manuală, bine întreținută (ascuțită), face o tăietură excelentă.
Deoarece este mai dificil cu iarba înaltă, trebuie trecut mai des.
Acest lucru vă permite să tundeți în limba engleză, mai des, și să lăsați tăieturile la locul lor.
Iarba devine moale. Dar trebuie să treci printr-un scarificator o dată pe an.

Cine spune gazon frumos întreținut, spune erbicid selectiv din abundență ...

Acasă nu-mi pasă, îl las să crească și rulez mașina de tuns benzină de 3 până la 4 ori pe an.
Primăvara există florile mici, foarte plăcute, dar există întotdeauna aceste flori de păpădie care vor mereu să fie mai înalte decât celelalte și care roiesc repede ...

Caprele mănâncă ramuri și chiar scoarță de copac.
În timpul zilei, trebuie să fie legați de o curea pentru a evita acest lucru sau evadarea. Mutați miza atunci când iarba este mai verde în altă parte.
Ai nevoie de o cameră pentru a le adăposti noaptea, pentru a le întreține (paie și apă, sare).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 28/05/07, 20:22

salut

Folosesc o metodă fénéant, o las să crească și când este prea mare o lovitură de rotofil și compost (observat odată cu seceta au trecut 18 luni de când am cosit).

dacă aș avea în fiecare an o mașină de tuns iarba mai mare (ca până acum) cu 4 picioare și un grătar.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 29/05/07, 08:45

Ah nu, este prea sport! :D

Tund 1000 m² cu 4 timpi remorcați în 1 oră
Am umplut combustibilul capsulei pentru a vedea : Cheesy:

pe de altă parte las iarba tăiată pe loc, este întotdeauna mai bine decât să punem îngrășământ acolo
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/06/07, 13:36

Asta e!

Guidi ne-a împrumutat oile sale (bine oile sale) de ieri ...

În curând o mică serie de fotografii, doar pentru a compara Înainte / După.

Cel mai greu a fost realizarea gardului : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 10/06/07, 15:13

Am o mașină de tuns electrică, dar cu cât tund mai puțin cu atât sunt mai bine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 10/06/07, 16:01

Christophe a scris:Asta e!

Guidi ne-a împrumutat oile sale (bine oile sale) de ieri ...

În curând o mică serie de fotografii, doar pentru a compara Înainte / După.

Cel mai greu a fost realizarea gardului : Cheesy:

Un gard electric? Desigur !
:D
Nuclear sau cu panouri?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/06/07, 16:26

Nu chiar nu ... un gard de bază verde trilli este mai mult decât suficient ... : Cheesy:
Dernière édition alin Christophe 11 / 06 / 07, 16: 27, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
JAF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 24/02/07, 13:32
Locul de amplasare: Auvergne




de JAF » 10/06/07, 19:21

Diferite animale de companie nu mănâncă același lucru. Este adevărat că, dacă vrei să le crești, este treabă, dar dacă ești și tu vegetarian, face mai puțin.
În afară de clopotul din jurul gâtului, acest tip de cositoare face mult mai puțin zgomot și consumă doar iarbă: ceea ce vrem să scăpăm.

Acest tip de cositoare preferă să meargă în iarbă, dar dacă există o coliziune cu un vehicul, proprietarul animalului este responsabil. O pășunat de oi nu va face niciodată mai mult de 5 km / h. În ciuda acestui fapt, dreptul este dat oamenilor și puterii lor ...
0 x
Arderea mașinilor în suburbi este, până la urmă, doar autodistrugere:

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 146