Combustibil în peticul vegetal ...

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
emilie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/04/08, 10:55

Combustibil în peticul vegetal ...




de emilie » 19/04/08, 11:00

bonjour,
Am un rezervor de ulei îngropat de 2000 l care s-a scurs în toamna anului trecut. S-a golit complet în țara mea. Am pomi fructiferi și am vrut să fac o grădină de legume. Poate cineva să-mi spună dacă combustibilul a dispărut sau dacă este încă pe pământul meu? Nu știu ce să fac sau unde să mă adresez pentru un răspuns ...
Puteți oferi câteva informații?
Va multumesc anticipat
Cu stimă,
Emilie
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 19/04/08, 11:13

Ei bine, puteți întreba DRIRE (Direcția Regională pentru Industrie, Cercetare și Mediu.) Dar riscul este că vă va da în judecată pentru poluare; Spun că nu știu, dar află dinainte.
Pentru păcură, totul depinde de natura terenului dvs., în funcție de argilă sau nisip, de exemplu, dar vor exista întotdeauna urme, amintiți-vă că este ulei.
Pentru grădina de legume, care este în principiu situată la 1,50m / 2m deasupra scurgerii probabile, pot exista întotdeauna ridicări aromatice, mi se pare.
Oricum, nu vă dau răspunsuri sigure, îmi pare rău.
0 x
emilie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 19/04/08, 10:55




de emilie » 19/04/08, 11:18

Multumesc pentru raspuns. Mai exact, încă nu locuiesc în casă. Mă mut, ca chiriaș, în luna mai. Prin urmare, foștii chiriași m-au informat despre scurgere. Așa că nu mă tem mult să aflu la Drire (în afară de a-mi pune proprietarul pe spate!) :| )
Mulțumesc oricum pentru informații ... Voi continua cercetările mele ...
Emilie
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 19/04/08, 11:19

Vai! Vă sfătuiesc să nu faceți o grădină de legume în aceste condiții. Avem o mică grădină de legume care se întinde alături de o zonă de asfalt în care este parcată mașina și, prin urmare, este expusă unei părți din apa de ploaie care leșie asfaltul (cu reziduurile de gudron, ulei etc.) și pământul a fost atât de putred încât plantele au fost complet atrofiate în această zonă comparativ cu restul.

Deci, dacă pământul dvs. a suferit o poluare mult mai mare și mai profundă, nu îndrăznesc să-mi imaginez rezultatul ... și mai ales tot ce ar fi în plante și apoi pe farfurie.

În rest, nu știu dacă mai sunt multe de făcut pentru a curăța terenul, în afară de a aștepta ... :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 19/04/08, 11:43

Din fericire, în timp, micile bacterii vor face toate acestea și terenul va deveni din nou cultivabil. Răbdare!
Dar hei, pentru anul acesta, probabil că s-a terminat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 19/04/08, 22:34

Bună seara

Un link care vă poate interesa
Fitodegradarea este un fel de fitodecontaminare, în special în ceea ce privește compușii organici și hidrocarburile. Este realizat de microorganisme rizocarpice (se vorbește mai degrabă de biodegradare) sau de plante.

În acest paragraf, ne vom concentra pe exemplul biodegradării hidrocarburilor de către microorganisme.

Plantele pot crește pe sol contaminat până la un anumit punct cu hidrocarburi.



Continuarea aici

http://quasimodo.versailles.inra.fr/ina ... ed/degrad/

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 19/04/08, 23:42

Bună ziua Emilie

Nu vă deranjează mirosul cu această scurgere, mai ales pentru o astfel de cantitate? :şoc:

Acum câteva luni, m-am dus la Lacul Capdelong (Pirinei) și în apropierea parcării (și a heliportului?), Se afla un butoi de kerosen care se scurgea pe pământ în iarbă. Doar 1/3 din butoiul de 200 litri s-a vărsat pe pământ, dar mirosul a fost foarte enervant.

Nu ai fi avut mai degrabă o aspirație de pirat a celui care nu părăsește cartea de vizită?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215