Sistem ciudat de pompare

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Sistem ciudat de pompare




de oli 80 » 30/01/09, 16:35

salut toată lumea de aici este un dispozitiv din care am găsit o fotografie pe alta forum, Vă dau linkul de forum și această fotografie
http://www.cyberbricoleur.com/index.php ... 1900000045

acum fotografia de aproape:

Imagine

persoana (didier58 pe de altă parte forum) credeți că este un berbec, dar hei, ar putea fi un alt dispozitiv de pompare care pare vechi, deoarece este ruginit
Dernière édition alin oli 80 03 / 03 / 09, 15: 57, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 30/01/09, 16:40

Houla, greu de spus! Pentru mine nu este un berbec!

Pe fotografie: nu vedem totul, se pare că la baza celor 2 cartușe există cuplaje pentru 2 motoare?

Unde a fost făcută fotografia?
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

sistem amuzant




de oli 80 » 30/01/09, 18:17

salut, asta trebuie să fi fost fotografiat la casa cuiva, ar fi suficient să întrebi această persoană pe cealaltă forum DIY pe care l-am legat, voi încerca să văd dacă putem trimite un mesaj privat acestei persoane

subțire m-am uitat și pentru a face față nu putem trimite mesaje private pe celălalt forum Este o prostie, dar mă gândesc la asta, cândva ai vorbit despre un berbec cu cameră dublă pe forum ram, poate fi cum arată, dar hei, nu văd o supapă de impuls, cu excepția cazului în care ceea ce vedem în această fotografie este doar o parte a unei instalații mari mai important
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 30/01/09, 19:53

Berbec cu cameră dublă, da, este brevetul „original” al fraților mongolfier: apa pompată este separată de apa motivantă, astfel încât o sursă de băut poate fi pompată de apă care nu bea.

Dar sincer nu cred că acesta este un berbec: liniile sunt prea mari și totul pare prea complex ...

Votez pentru un fel de filtru sau pompă de scenă, nu?
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

un fel de sifon




de oli 80 » 30/01/09, 20:17

bună seara, mă gândesc la un fel de sifon similar sifonului de ridicare sau la un principiu al vaselor care comunică între două clopote de aer conectate între ele, când apa crește în primul clopot exercită o presiune asupra aerului care la turnul exercită presiune asupra apei din cel de-al doilea clopot de aer, un pic ca fântâna de stârc, dar mai complex, de aceea există această conductă subțire în partea de sus a celor două clopote, cred că trebuie să fie un sistem înainte și înapoi între clopote, poate că ați găsit un alt sistem de pompare

singurul lucru, nu știm cu ce energie este furnizată această pompă, poate fi prin denivelări precum berbecul, chiar mai bine mă gândisem chiar la sistemul fluidyne, configurația este destul de similară, cred că acest tip de dispozitiv ar interesa colecționari din acest domeniu
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 30/01/09, 23:57

bonjour
Ar putea fi un vas de amorsare pentru o pompă.
cele două părți inferioare vor fi supape și cele două sticle de rezervă de apă : Idee:
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113




de oli 80 » 31/01/09, 11:14

salut, este posibil, că este un sistem de amorsare a unei pompe, persoana care a pus această fotografie pe cealaltă forum, gândit la un berbec la început, pe față nu este unul, acest sistem poate fi folosit și cu o diferență de nivel pentru a funcționa sau apoi așa cum vedem în fotografia din dreapta o conductă care intră în conducta din perete la de la al doilea clopot de aer, ar putea fi un fel de sifon de pompare, cam ca acesta https://www.econologie.com/forums/pompage-pa ... t5960.html

sau este pur și simplu o parte a unei alte instalări
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113




de oli 80 » 31/01/09, 11:26

Christophe a scris:Berbec cu cameră dublă, da, este brevetul „original” al fraților mongolfier: apa pompată este separată de apa motivantă, astfel încât o sursă de băut poate fi pompată de apă care nu bea.

Dar sincer nu cred că acesta este un berbec: liniile sunt prea mari și totul pare prea complex ...

Votez pentru un fel de filtru sau pompă de scenă, nu?


salut, așa cum am înțeles, apa pătrunde în dispozitiv prin conducta din dreapta (din fotografie) și deversată de conducta care pleacă din primul colș de aer (cel cu re-robinetul)
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113




de oli 80 » 01/02/09, 13:21

Christophe a scris:Houla, greu de spus! Pentru mine nu este un berbec!

Pe fotografie: nu vedem totul, se pare că la baza celor 2 cartușe există cuplaje pentru 2 motoare?

Unde a fost făcută fotografia?


salut, poate motoarele au acționat acest sistem sau apa a acționat alternatoarele, sau există o parte de acționare acționată de apă și o parte de pompare, bine pe scurt această mașină este prea ciudată
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79354
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 01/02/09, 13:22

Ei bine, da, dar ne lipsesc informațiile acolo ...

Ce se întâmplă dacă, dimpotrivă, era un ghișeu? : Mrgreen: Jdéconne este să acopere piesele!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186