Crearea grădinii: ajută la amenajarea grădinii mele

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
salsitawapa
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 03/02/09, 16:49

Crearea grădinii: ajută la amenajarea grădinii mele




de salsitawapa » 03/02/09, 16:57

Salut tuturor, ar exista oameni care să mă ajute să-mi creez (pe plan) grădina mea, vă rog? Aici terenul măsoară 1500m2 (fără casă). Atașez fotografii:

Imagine

De-a lungul peretelui (dreapta) am dori să facem un mic gard viu de oleandri (avem câteva și vom tăia unele). Acest perete se află în partea de sud. De asemenea, avem un măslin de pus și intenționăm să-l punem la capătul acestui perete, dar centrat pe pământ (înainte de oprire). De asemenea, am dori să scoatem iarba de pe butuc pentru a face un masiv, dar nu știm cum ... La nivelul pietrișului (îl voi elimina a promis că nu este frumos!), Ne gândim să punem banane ...


Imagine
Aici suntem în partea de nord a casei (nordul este la stânga noastră). Putem vedea bradul de Crăciun încă în oală (ar dori să găsim un ghiveci mai mare pentru a-l păstra anul viitor), dar de ce să nu-l plantăm undeva pe pământul nostru, în ghiveciul său, pentru a-l recupera ???


Imagine
Iată nordul din spatele nostru. Puteți vedea un laur din stânga fotografiei, dar din această fotografie, l-am plantat între fereastra mică și fereastra de dafin (la nivelul ferestrei din stânga a ferestrei de dafin).


Imagine
Aici este întotdeauna nordul, în spate, vedem un chiparos de florență pe care l-am plantat.
În jurul câmpului am dori să punem un gard viu înflorit (aveți grijă la vântul de nord) și chiar de-a lungul căii de acces pentru a face mai atractiv ...

Sper să nu mă înșel forum și că mă poți ajuta. Dacă doriți planurile de bază, pot să le pun. Suntem în Drôme, poate ajuta și în alegerea copacilor (îmi plac pinii, măslinii și oleandrele)
Multumesc pentru ajutor !!!
Dernière édition alin salsitawapa 03 / 02 / 09, 17: 12, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 03/02/09, 17:34

Există un potențial bun, o suprafață mare: dar pentru a amenaja o grădină este foarte personal, care depinde mai ales de ceea ce îți dorești.

Ați putea începe prin a pune câteva garduri vii (sau un gard pentru plante cățărate precum iedera?) Pentru a limita contrariul: aparent nu aveți niciun loc în grădina dvs. unde puteți fi alături de prieteni, fără să fiți văzuți de vecini .

Personal nu mă deranjează prea mult, dar când doriți să o primiți poate provoca oameni ...

Vă puteți imagina folosind Miscanthus pentru asta?
Vedeți dacă vă place: https://www.econologie.com/forums/suivi-de-l ... t5256.html

Dacă doriți idei, puteți urmări ce face un peisagist de renume mondial: https://www.econologie.com/forums/camille-mu ... t5459.html

Atenție ochii (și prețurile, dar asta este o altă poveste: ideile pe care le oferă gratuit)!

ps: mulțumesc pentru corectarea imaginilor, este mai bine așa?
0 x
salsitawapa
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 03/02/09, 16:49




de salsitawapa » 03/02/09, 20:38

Mulțumesc pentru răspuns. Există grădini foarte frumoase, dar prețul ... Rămâne doar să găsesc ideile !!! mulțumesc
0 x
Stellah
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 11/12/19, 06:37

Re: Crearea grădinii: ajutor cu amenajarea grădinii mele




de Stellah » 16/12/19, 07:22

bonjour,
Pentru decorarea culoarului tău, poți opta pentru buline. Dacă culoarul tău este larg, îți recomand să ai o intensitate ridicată de iluminare, iar dacă, dimpotrivă, este mic, presară-o cu mici puncte de lumină, mai ales în apropiere de aglomerații pentru a oferi întregului stil contemporan.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Crearea grădinii: ajutor cu amenajarea grădinii mele




de 44 d.Hr. » 16/12/19, 23:09

hi,

Un răspuns frumos ... Dar ... din grădina lui să crească bine.
0 x
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Crearea grădinii: ajutor cu amenajarea grădinii mele




de dede2002 » 23/12/19, 14:48

hi,

Răspunsul este deosebit de nul, dacă nu pentru a promova industria de lucruri inutile, care va deranja doar puținele ființe care trăiesc la fața locului (cu excepția oamenilor) și va genera deșeuri care probabil nu vor fi reciclate având în vedere luminozitate ... : Evil:
2 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133