Blister de piersici

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Blister de piersici




de phil53 » 11/05/09, 08:54

Întrucât este anotimpul în care se manifestă, permiteți-mi să vă ofer micul meu truc.
Într-adevăr, vezicula apare atunci când mugurii se deschid, vremea umedă favorizează proliferarea ciupercii și tratamentele curative sunt inutile.
Pe piersicii mei, îndepărtez frunzele bolnave, uneori chiar și vârful crengii infectate. Trebuie să aveți grijă să colectați frunzele de la sol și să distrugeți toate aceste frunze, deoarece sporii pot infecta solul.
De îndată ce ajunge vremea mai uscată și mai caldă, frunzele sunt salvate.
Este nevoie de puțină răbdare, dar dacă vă gândiți la asta, nu petreceți mai mult timp decât cumpărarea unui produs poluant, pregătirea acestuia, pulverizarea acestuia și curățarea echipamentului.
Ca măsură preventivă, putem planta usturoi și / sau îngropa puțin zinc (dintr-un jgheab vechi) la poalele copacului
Mai are o altă soluție verde un alt membru?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 11/05/09, 10:47

Părinții mei folosesc o „metodă” care pare să le ofere satisfacție.

Ei atârnă coji de ouă stivuite în grupuri de 5 sau 6 în ramuri și le atârnă cu sârmă electrică monocatenară. Se face mult în jurul euz ....
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 11/05/09, 12:26

În ce perioadă?
Deoarece ciuperca este prezentă pe muguri.
Metoda de tratament este eficientă numai dacă se face pe muguri cu terci Bordeaux sau Nantes
Mai puțin verde, dar încă destul de moale dacă este utilizat într-un mod rezonabil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 11/05/09, 13:43

philxNUMX a scris:În ce perioadă?


Uh ... în orice moment cred!

Dar nu este un tratament, mai degrabă ca „chestia bunicii”. Aparent, blisterul nu dispare, dar este mai puțin agresiv.

De confirmat
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Nina
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/05/09, 14:20

blister de piersici




de Nina » 14/05/09, 14:33

Avem o soluție simplă, nu facem nimic și recoltăm tone de piersici în fiecare an, dar trebuie spus că pescuitul este deosebit de popular la noi (Morvan).
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 14/05/09, 19:03

Soluția propusă de Phil53 este interesantă.

Alții sugerează să planteze salvie oficială sau tansy la poalele piersicilor.
Nu știu dacă funcționează, dar oricum sunt plante drăguțe ...
Voi încerca cu tansy, am un pic de el.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124