Problemă cu șerpii și găinile?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Nina
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/05/09, 14:20

Problemă cu șerpii și găinile?




de Nina » 14/05/09, 14:45

Bună, nu sunt sigur că sunt pe cel potrivit forum pentru a obține un răspuns, dar aș dori să găsesc o soluție ecologică ...
Avem o găinărie înconjurată de plasă de sârmă și acoperită cu o plasă de protecție (pentru a-i descuraja pe prietenii noștri șoimii să nu ne decimeze „turma”)
Găinile noastre pitice crește și cresc puii, dar iată-i, „piou-pios” dispare cu o rată la fiecare 3 sau 4 zile. După analiza situației: fără urmă de luptă, fără grămadă de pene, fără găuri în gard (l-am întărit cu o plasă în partea de jos), fără rezultat cu instalarea unei mici capcane de dăunători , credem că este un șarpe sau o viperă (sunt destul de mulți în colțul nostru) care vine să-și ia zecimea. Preferăm să o capturăm sau să o descurajăm decât să o ucidem. Repelenții sunt scumpi și ne temem că găinile le vor mânca. Deci, cineva are o rețetă veche din spatele pachetelor?
Va multumesc anticipat
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 14/05/09, 16:16

Buna Ninie,

În Priori, nu există multe soluții, cu excepția tăierii ierbii aproape de găinărie și îndepărtarea tuturor ascunzătorilor (grămezi de pietricele ...): pe scurt, pentru a face mediul neplăcut. vizitatorului tău. Dar hei, dacă știe că va găsi mâncare cu ușurință, s-ar putea să continue mai departe ...
0 x
yanyan26
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 23/12/06, 16:27
Locul de amplasare: Drôme (26)




de yanyan26 » 14/05/09, 17:23

bonjour

La rândul meu, nu cred că șerpii sunt cauza dispariției trupului tău
Puii sunt mari ucigași de șerpi
Aș prefera să mă duc după șobolani, o nevăstuică (există pasaje sub acoperișul găinăriei)
Sau ar putea fi alte găini sau un cocoș.
Am cunoscut cazul în care o găină deteriorată de ardoarea cocoșului a fost golită vie de curajul ei de către prietenii ei

Care este dimensiunea plasei de sârmă?
0 x
http://yanyan.26.free.fr/


Natura este un echilibru perfect. Dacă știți cum să o priviți, ea poate dezvălui secretele ei.
Nina
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/05/09, 14:20

problema șarpelui.




de Nina » 14/05/09, 20:29

Vă mulțumim pentru răspunsuri. Îl știu pe Yanyan că puii ucid șerpii, dar o nevăstuică ar fi prea mare pentru a trece prin ochiul gardului, în plus, ei trăiesc noaptea și în timpul zilei dispar puii, când încep să fie puțin nesăbuite. și se îndepărtează de mama lor. De aceea am căptușit fundul volierei cu plasă pe care am cusut-o pe gard (trei zile de muncă, uf !!). Găinile și-au condus puii de-a lungul gardului și au trecut prin plasă pentru a căuta insecte de cealaltă parte. Am crezut că asta ne va rezolva problema, dar nu este suficient. În ceea ce privește șobolanii, avem două pisici, care sunt vânători excelenți, lăsăm voliera deschisă noaptea pentru a putea merge acolo (găinile sunt adăpostite într-o cabină de lemn bine închisă).
Am avut deja problema anul trecut și ginerele nostru a pus capcane, dar nu am luat nimic.
Ieri dimineață, unul dintre pui avea capul crud, l-am scos pentru ca ceilalți să nu-l mănânce (ai dreptate asta se întâmplă și chiar destul de des dacă nu ești suficient de vigilent). După părerea mea, Bestia încercase să-l prindă, dar el era poate puțin prea mare pentru ea. Pe scurt, problema rămâne. Cred că voi ajunge să apelez la repelenți chiar dacă mă face să transpir să răspândesc acest tip de produs. A vedea cum evlavios-evlavios dispare unul după altul este prea enervant (mai ales că am prefera să le mâncăm!). multumesc oricum
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 15/05/09, 10:06

Mai degrabă cred într-o nevăstuică. Poate trece printr-o gaură de mărimea unei monede de 2 EUR. Pe un stilou complet este ușor să lăsați o gaură de această dimensiune.
Șerpilor nu le plac puii, pe lângă risc, sunt deranjați de zgomotul pe care îl fac.
0 x
yanyan26
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 101
Înregistrare: 23/12/06, 16:27
Locul de amplasare: Drôme (26)




de yanyan26 » 15/05/09, 10:16

Cred că voi ajunge să apelez la repelenți chiar dacă mă face să transpir să răspândesc acest tip de produs. A vedea cum evlavios-evlavios dispare unul după altul este prea enervant (mai ales că am prefera să-i mâncăm!). multumesc oricum

bonjour
Repelent !!! Dar împotriva a ce?
Ați descoperit deja un pui cu capul crud, deci nu este un șarpe.
Încercați să separați mama și puii ei de ceilalți pentru câteva zile, în timp ce aceștia cresc puțin pentru a vedea dacă nu este una dintre găini
0 x
http://yanyan.26.free.fr/





Natura este un echilibru perfect. Dacă știți cum să o priviți, ea poate dezvălui secretele ei.
Nina
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/05/09, 14:20

Problema șarpelui




de Nina » 15/05/09, 13:35

Nu, nu sunt celelalte găini. Îi cresc de 20 de ani, găinile tind să atace și să omoare pe cei răniți (tineri sau bătrâni). De asemenea, au atacat puii atunci când le-am cumpărat în vârstă de 4 sau 5 săptămâni, dar din moment ce sunt născuți în casa noastră puiți și crescuți de găini pitice, nu mai avem astfel de probleme. Mamele își protejează tinerii și nici măcar penisul nostru mare nu îndrăznește să se frece de el. Nevăstuicile își sângerează prada și nu ezită să atace adulții, acolo puii dispar complet, nu mai există nicio urmă. De aceea ne-am gândit la un șarpe. Șerpii mari și unele vipere se hrănesc cu pui, iar cine a văzut un șarpe hrănindu-se (pe care îl am eu) știe că își înghite prada întreagă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 15/05/09, 13:45

Este adevărat că găinile ung șerpi în mod normal.

Aricii sunt și ei eficienți.

Găsiți deșeuri speciale în jurul găinăriei?
0 x
Nina
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/05/09, 14:20

Problema șarpelui.




de Nina » 15/05/09, 14:10

Nu, fără excremente specifice. Știu că istoria șerpilor din găină, sună cam ciudat, dar, am revizuit toți „dăunătorii” (de obicei numele uman) pe care îi cunoaștem, ginerele nostru care este vânător și capcană a inspectat găinărie și nu a găsit nimic. : Evil: Acesta este misterul Bestiei Morvan !!!!!
Iată fotografia piou-piou care a fost „agresat” (da!)
Imagine
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9

pui dispărând




de Raymon » 15/05/09, 15:42

Este probabil șobolanii, este frecvent, uneori își pierd din vedere mama și mor.
Cea mai bună tehnică este de a bloca mama și tinerii pe o suprafață mică (2 sau 3 m2) timp de aproximativ 3 săptămâni, astfel încât veți pierde foarte puțini pui. Mai bine adăugați încă un bec de 100w pentru căldură și hrăniți cu alimente organice pentru pui.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142