Tocător de grădină, 5 euro la Emmaüs

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905

Tocător de grădină, 5 euro la Emmaüs




de gegyx » 04/10/09, 22:37

Tocător de grădină

Îți voi spune despre mica mea aventură.

Nu am mult teren (argilos, cu apă subterană peste tot la 2m), dar există o salcie, un cireș, un prun, liliac, sosuri de dafin, gazon etc ...
În fiecare an, când am curajul (sau mai bine zis sănătatea), am o dimensiune destul de mare. Cu transport cu remorca la centrul de reciclare.

Am un compostator modest, unde pun în principal doar frunze și peluze. În cele din urmă, nu mai există mult după un an; să zicem 2 pungi cu sol de ghiveci.

Pasionat de experiențele tale, mi-am spus că o tocătoare de grădină va ajuta la manevră pentru mai mult compost.
De asemenea, mulciul pentru a face teren fertil (metoda Jean Pain), care ar ajuta patul meu de lut.
De asemenea, mulciul poate fi întins peste căpșuni, cred.
Tot pentru toalete uscate, dar nu exersez.

Anul trecut am căutat o tocătoare de grădină electrică, cât mai economică (calitate și preț corect).

Există 2 tipuri:
- În primele prețuri, cu cuțite. De fapt, este ca o răzătoare de morcovi într-un robot de bucătărie.
Un disc prevazut cu 2 cutite care se rotesc rapid si taie ramurile introduse, in fasii, cel putin in bucati mici. Trebuie să se transforme rapid, de multe ori zgomotos și adesea să rămână blocat, deoarece întotdeauna avem tendința de a pune mai multe și mai mari.

- Mai scumpe, există zdrobitoare cu role, precum 2 unelte lungi, care mărunțesc ramuri. În principiu, poate deveni mai lent, deci mai puțin zgomotos și mai eficient pentru a susține cu adevărat ramurile de 40 mm.

După ce am citit și recitit cazurile interesante, am decis în cele din urmă un model cu role, destul de excepțional conform comentariilor utilizatorilor de internet.
Zgomot redus, capabil să strivească cu ușurință 40 mm și, atunci când se blochează, se eliberează automat o treaptă inversă pentru deblocare.
Tocurile sunt puțin mai mari decât cu cuțitele, ceea ce este bun pentru mulci, dar se pare că este limitat pentru un compostor.
Pentru cei care au un câmp mare, a fost recomandabil să folosiți acest tocător cu role pentru a tăia lucrarea, apoi să treceți materialul mărunțit într-un alt tocător de cuțite, pentru a avea o măcinare suplimentară (fără blocare) și pentru a elimina dezavantajele 2 utilaje.

Acest model cu role este Florabest FLH 2500 vândut la Lidl numai în septembrie-octombrie,
pentru 139 € anul acesta, cu 3 ani garanție și producție germană, vă rugăm ...

Imagine
http://forum.mongazon.fr/viewsujet.php?id=393

Anul trecut, am ratat săptămâna promoțională a grădinii, unde mașinile rămân doar o săptămână până când cele câteva exemplare sunt epuizate.
Dacă nu primim pliante, trebuie să urmărim pe internet, fiecare anunț săptămânal din lanțul de magazine.
Hotărât să-l cumpăr anul acesta, mi-a lipsit din nou, în jurul datei de 3 septembrie, pentru că eram ocupat cu reducerea mea și schimbarea de operator de internet. Tot ratat :x

Dezamăgit, m-am dus la Emmaüs, să cumpăr robinete pentru bideu (pentru o persoană în vârstă), acum nu se mai găsesc în supermarketuri.
Am un bideu de 5 EUR și ... Ce văd? Un fel de zdrobitor de legume, galben care s-a plictisit în teancul de obiecte.
La prima vedere, nu celebru, discul rotativ pare mai mult decât ruginit, întrerupătorul ciudat, fără coș și împingătorul rupt.
Cu ocazia să-l ridic pentru a vedea dacă mai există motorul electric de 2400 W.
Întreb prețul, întrebând dacă funcționează? Mister.
Arăt rugina de pe cuțite și incertitudinea de funcționare.
După treizeci de secunde de reflecție, omul bun îmi spune 5 € ... Ar trebui să aibă în vedere doar acest preț. Iau.
Aud apoi comentariile însoțitorilor care au spus că a petrecut câteva luni în ploaie așteptând un cumpărător ...
Vom vedea!

Am luat totul deoparte în acest weekend. Curățat, suflat, motorul în stare bună, uleiat, verificați conexiunile. O lovitură bună de cadru asupra începuturilor de rugină și pictură.
Cele 2 cuțite sunt reversibile și au avut o latură nouă. Am împins menghina pentru a lăsa cuțitele uzate ciobite, după o lovitură bună a pietrei de măcinat și o lovitură de ascuțitor, lamele sunt încă puțin ondulate, dar se va vedea bine.
Reasamblare, ca nouă. În cele din urmă, problema trebuie să fi fost siguranța care a împiedicat motorul să funcționeze, atunci când capacul superior era deplasat. Am prelungit mamelonul care apăsa pe contact și totul este bine, așteptând să vină ramurile de tăiere.

În această seară fac o căutare pe Internet pentru a vedea proveniența, fișa tehnică și prețul acestui dispozitiv fabricat în Italia (din 2005) 2,4kw, 2850 rpm.
Și paf! Era la vânzare la Au.hn, magazinul meu învecinat (cam prea voluminoasă de altfel ...)
Prețul este de 149 € și asta nu pare a fi de o calitate prea proastă.

Imagine

www.auchan.fr/vad/article/ficheArticle. ... yonBout = 17

Așadar, pentru o dată, am fost puternic și foarte fericit că am venit să vă povestesc despre aventura mea.
: Lol:

Edit / Am corectat titlul. Apoi numele magazinului. :D
Dernière édition alin gegyx 06 / 10 / 09, 00: 24, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 05/10/09, 13:55

Bravo Gegyx pentru această descoperire, am aceeași grijă în acest moment, să găsesc un tocător, folosit dacă este posibil. În Germania, în apropierea locului în care locuiesc, sunt destule de vânzare la mâna a doua, la -30% -50%.
Ei bine, da, teutonii, sunt încă cu un pas înaintea noastră. : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 05/10/09, 15:46

Bravo, ai făcut o treabă bună, ce spun eu despre o afacere excelentă (adesea cazul Emaüss) în plus, este economică și socială! Exersez ori de câte ori pot !!

Trebuie doar să ajungi la momentul potrivit pentru a găsi ceea ce ai nevoie în acel moment! Pe scurt, este mult noroc să obții o afacere bună!

Personal, am cumpărat un model nou de la Leclerc, am vândut 99 € -50% cu cuțite reversibile de 2200W de același fel cu ale dvs.

Aveți grijă, sunt bârfe când funcționează, nu vă faceți griji! (Este cea mai mare parte suflanta de răcire a motorului / lamei care mi se pare).

Am doar o îndoială despre găsirea cuțitelor atunci când acestea sunt complet plictisitoare ...

ps: Am încă o mare îndoială că Florabest este „fabricat în Germania” și aș spune chiar o îndoială cu privire la „proiectat în Germania” pentru că există câteva lucruri foarte rahat în gama lor !! Chiar și Bosch face lucruri fabricate în China acum ... fabricate în China poate fi foarte bun ... sunt produse 100% din China (concepute și fabricate în China) de care trebuie ... totuși să fii atent ... pentru cât timp? Tocmai au lansat „airbusul” lor !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sam17
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 253
Înregistrare: 14/02/06, 13:57
Locul de amplasare: la rochelle
x 1




de sam17 » 05/10/09, 15:53

Și eu mi-am pus acest gen de întrebări de când am descoperit bucuriile tăierii gardurilor vii (nu departe de 100 M acasă !!)

Pe leboncoin, există unele lucruri, dar este adevărat că este genul de lucruri care nu rulează pe piețele de vechituri sau în depozitele de deșeuri: /

Oricine are o idee pentru o ambarcațiune DIY cu resturi? Pentru a zdrobi ramurile, nu văd cum am putea face asta.
0 x
--
Răbdarea este un copac a cărui rădăcină este amară și a cărei fructe sunt foarte dulci.
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2

Re: tocător de grădină 5 euro la Emaüss !!




de tăietor de lemne » 05/10/09, 15:57

gegyx a scris:[...]
Tocurile sunt puțin mai mari decât cu cuțitele, ceea ce este bun pentru mulci, dar se pare că este limitat pentru un compostor. [...
Atenție: spre deosebire de ceea ce se crede (și uneori se citește), cel mai bun material mărunțit pentru compost ar trebui să includă bucăți de ramuri de câțiva cm (maxim 5-10), împărțite pe lungime.
Din păcate, majoritatea tocătoarelor „accesibile financiar” produc inele de ramură care nu au prea mult interes în compostare ...
Aș fi curios să văd „produsul” acestei mori cu role? Poate o fotografie?


În orice caz, bine făcut pentru inițiativa dvs. și să știți că în mod normal, cu o tocătoare (sper că veți beneficia cartierul dvs. ...), nu aveți nu mai sunt motive să duci deșeurile organice la centrul de reciclare!

Acesta este sensul mesajului pe care încerc să-l transmit în timpul atelierelor de compostare pe care le organizăm pentru comunitățile locale ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 05/10/09, 22:10

Multumesc pentru comentarii.
:D
Am ajuns să subliniez că, dacă nu aveți ocazia să ridicați o comoară pe un trotuar sau într-un centru de primire a deșeurilor, merită să vizitați Emmaüs ocazional.

De asemenea, am venit să pledez pentru Florabest de la Liddl, care după cercetare mi s-a părut foarte interesant și revine în vânzare în fiecare an, cu comentarii de la oameni mulțumiți.

Este o moară cu role, rezultatul este o tocătoare, deci nu șaibele le-aș avea probabil cu cuțitul.

Manual tehnic Florabest FLH 2500
De exemplu, pentru garanția de 3 ani. Dacă motorul este ars, trimitem capătul mufei tăiate cu eticheta motorului și factura și primim un motor nou-nouț acasă (salut abuz) ...

Parte dintr-un comentariu mulțumit de o persoană cu experiență:

Și apoi am cumpărat, datorită informațiilor date de un contribuitor
de frj (datorită lui), concasorul cu role ieftin de la Lidl.
minune: acceptă totul, zdrobește rădăcina și ramificația, le toacă
pleacă, se oprește singur în caz de supraîncărcare, se rupe de unul singur,
tava rigidă este foarte practică, este foarte compactă, zgomotul este
atât de scăzut încât poate fi folosit duminică fără a alerta
vecini (aproape nici o creștere a zgomotului între
gol și încărcat). O scot chiar să zdrobesc două sau
trei ramuri moarte căzute în grădină
Singurul său defect: măcinarea este foarte grosieră. Numai utilizabil
pentru mulci, nu pentru compostare; unde merge compostarea
durează mult.

http://groups.google.com/group/fr.rec.j ... 6caa6fdc7b

aici din nou :

http://forum.mongazon.fr/viewsujet.php?id=393

http://forum.mongazon.fr/viewsujet.php?id=2140
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 05/10/09, 22:52

Gegyx, spune-ne, ai luat măsuri la Florabest sau Lidl? : Mrgreen: : Mrgreen:

Hei, am găsit o zdrobitor de vise! Respect! Christine zen și-a dorit una de Crăciun !!

Notați sloganul de pe prima pagină să plângeți ... să râdeți !! Toate în finețe!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 06/10/09, 20:07

gegyx a scris:[...]

Este o moară cu role, rezultatul este o tocătoare, deci nu șaibele le-aș avea probabil cu cuțitul.
[...]

Parte dintr-un comentariu mulțumit de o persoană cu experiență:

[...]
Singurul său defect: măcinarea este foarte grosieră. Numai utilizabil
pentru mulci, nu pentru compostare; unde merge compostarea
durează mult.
[...]
Nu pot decât să repet ceea ce am spus înainte!
Este opusul care se întâmplă: „mărunțirea pădurilor” de tip mărunțit (aproximativ ceea ce lasă DDE în terasamente) este foarte potrivit pentru mulci, este foarte strâns, dens și nu lasă sau trece puțin aerul, foarte bun și culoarele ...
Măcinarea pentru compost trebuie să fie mai grosieră, fibrele rupte. În mod normal, acest lucru se face cu morile cu ciocane ...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 28/08/10, 09:51

Vânzarea morii cu role a fost făcută astăzi.
De data aceasta (al treilea an) l-am luat. :D

Vouf! După prima jumătate de oră de deschidere, cele 4 disponibile au dispărut ...
După aceea, trebuie să mergi la cumpărături în diferite magazine din oraș, pentru orice eventualitate, altfel așteptați până anul viitor.

https://www.econologie.info/share/partag ... LcBmvX.pdf

Pentru a continua, pentru teste
******
Pentru că tocătorul de 5 € nu prea voia să taie o ramură cam dură.
Am apăsat cu mâna, dar în afară de picăturile minime de la ieșire și o scuturare violentă a mâinii și brațului ... :strigăt:
Trecându-l peste un avion electric, a fost mai eficient ...
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 28/08/10, 10:25

bonjour,
Mai întâi am avut o moară de cuțite,
Avantajul este destinat tăierii lemnului verde și fabricării așchilor mici,
dezavantaj zgomotos, lama trebuie ascuțită în mod regulat, altfel trebuie să împingeți pentru coborâre, există, de asemenea, că șocurile impactului au făcut ca la mine carcasa să nu dureze mult.
De asemenea, feriți-vă de aspirație, deoarece, deși a fi scăzut este chiar și cu punga, motorul a fost umplut cu praf.

cel cu role este mult mai silențios fără întreținere, pe de altă parte este necesar ca lemnul să fie uscat pentru a fi spart, altfel formează o ghirlandă.
a + claude
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87