Hho torță de construit

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53

Hho torță de construit




de fracass » 05/07/14, 18:26

Buna ziua, nu stiu daca am dreptate sa deschid o noua postare, dar nu am gasit un raspuns in alta parte.

A făcut cineva o lanternă de electroliză la fier WELD / oțel inoxidabil / aluminiu? Aș dori să fac una care să înlocuiască migrația și tigrul pentru anumite lucrări, dar faptul că există producție de apă permite o sudare de calitate? sau ar trebui evitat? oxiacetilena produce și apă bună, așa că ...

daca cineva a testat si imi poate spune calitatea sudurilor ...

Mărfuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/07/14, 18:36

oxetilena a fost folosită pentru sudarea aluminiului la momentul invenției de acetilenă, când nu a existat o altă soluție, dar este foarte ineficientă: necesită mult flux care par să nu cunoască compoziția

o mare parte a tehnicii a constat în mișcarea tijei de aluminiu pentru a îndepărta oxidul de zona topită

această tehnică a dispărut de îndată ce sudura cu arc a existat și și-a arătat superioritatea pentru aluminiu

HHO are o problemă și mai gravă: este posibilă numai pentru o putere mică ca o torță de bijuterii: de îndată ce puterea este mărită face un volum de amestec detonant prea periculos
0 x
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53




de fracass » 05/07/14, 19:12

Și dacă producem oxigen pe o parte și hidrogen pe cealaltă, nu pare mult mai periculos decât un oxibutan?

... Simt că o să-mi plătesc din nou argonul ... lol
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 05/07/14, 19:58

daca separam bine cele 2 gaze putem face o putere mare

Am văzut în cărțile vechi de electricitate descrierea electrolizatorului pentru a umple dirijabilul, electrolizatorul fabricat de Oerlikon ... nici o modalitate de a vedea acest lucru pe net ... nu este suficient de vechi pentru aceste cărți sunt pe gallica.bnf.fr nu sunt suficient de recente pentru a fi direct pe net

cele 2 gaze separate pot fi utilizate pentru sudarea autogenă a oțelului ... ceva mai puțin bun decât acetilena, dar încă poate fi utilizat

hidrogenul este încă utilizat pentru sudarea sub apă, deoarece la mai mult de 2 bar acetilena este capabilă de descompunere spontană: acetilena pură explodează! deci nu puteți utiliza acetilena mai mult de 20 m sub apă

este amuzant să vezi că o torță aprinsă cu acetilenă sau hidrogen poate fi scufundată în apă fără să iasă: și arde în bula sa de vapori ...

pentru aluminiu argonul este esențial ... dar nu va fi întotdeauna obligatoriu să-l plătim: atmosfera îl conține peste tot: argonul este cel mai rar dintre gazele rare: nu este imposibil să se facă mașină de lichefiere a aerului, de asemenea pentru sortarea argonului

http://www.usinages.com/divers/tres-fro ... 86-30.html
0 x
umbră
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/04/08, 15:16
x 2




de umbră » 05/07/14, 22:19

Repar aceste bijuterii dintre cele mai simple și care permite bijutierului să realizeze realizări personale cu cel mai frumos efect, este ieftin și cu o flacără care permite suduri destul de frumoase și când este în pericol o securitate electronică și care a avut peste 50 de ani
duza pentru sudare (un vârf de seringă simplă)
Sunt afara
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: torță hho




de Flytox » 05/07/14, 23:24

fracasa a scris:A făcut cineva o lanternă de electroliză la fier WELD / oțel inoxidabil / aluminiu? Aș dori să fac una pentru a înlocui mig și tig pentru anumite lucrări, dar faptul că există producție de apă permite o sudare de calitate? sau trebuie evitat? oxiacetilena produce și apă bună, așa că ...

daca cineva a testat si imi poate spune calitatea sudurilor ...



Pentru oțel, dacă sudarea dvs. nu este deloc necesară, „funcționează”. Dacă trebuie să depună eforturi, hidrogenul este o otravă care slăbește foarte mult îmbinarea sudată. Hidrogenul este relativ solubil în oțel la temperatură ridicată în timpul sudării, dar la răcire / solidificare solubilitatea devine foarte scăzută dincolo de un anumit prag de temperatură. Ca rezultat, hidrogenul se colectează în găuri de suflare suficient de mici pentru a provoca uneori sudura să se rupă / să taie singură.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
fracass
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 68
Înregistrare: 24/06/14, 18:35
x 53




de fracass » 06/07/14, 09:18

multumesc, bunule bine, care ma va scuti de pierderea timpului multumesc.

Chatelot, păcat că proiectul de lichefiere a aerului nu a reușit ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re:




de GuyGadebois » 06/09/19, 21:55

După 20 de ani de bijuterii cu torță „burduf”, torța HHO mi-a schimbat viața pentru suprafețe mici (de asemenea, puteți topi aur în cantități mici într-un creuzet). Într-adevăr, este precis, încălzește iadul și de cele mai multe ori renunță la utilizarea boraxului pentru a evita oxidarea piesei.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 164