[Rezolvat] Software de modelare mecanică 3D gratuit / open-source? FreeCad

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

[Rezolvat] Software de modelare mecanică 3D gratuit / open-source? FreeCad




de Christophe » 11/05/16, 10:45

Am în minte o mică idee de proiectare, caut software gratuit de modelare mecanică (dacă mai există) sau accesibil ca demo complet funcțional pentru o vreme ...

În mod ideal, ceva de genul SolidWorks ...

Există Google Desktop, dar mă tem că este puțin limitat pentru realizarea ansamblurilor mecanice ... Cel puțin așa a fost cazul în versiunea pe care am testat-o ​​acum câțiva ani (deja!).

Aceasta ar fi modelarea unei structuri destul de simple, dar ar trebui să mut piese între ele prin ansambluri pivot și traduceri ...

Dacă aveți acest lucru în sertare, vă rugăm să împărtășiți cu simpaticul Christophe :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de Christophe » 11/05/16, 11:26

Ei bine, cred că am găsit ceea ce am nevoie: FreeCAD

http://www.freecadweb.org/?lang=fr

Scuze pentru zgomot : Cheesy:

O mică comparație a modelatorilor 3D, atât tehnici cât și artistici: http://www.numerama.com/tech/132900-log ... on-3d.html

ps: dacă cineva știe și folosește, un mic feedback ar fi frumos :)
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de Ahmed » 11/05/16, 12:33

Am folosit mult timp „Autosketch”, software 2D nu prea scump de la compania americană „Autodesk”; face doar 3D sub formă de extrudare, care este destul de limitată.
Cu toate acestea, rareori este util ca proiectele simple să aibă funcții 3D reale: cu acest software este posibil să simulați rotația unei părți față de alta sau să verificați o potrivire prin reconciliere. Prin urmare, este perfect posibil să se dezvolte un dispozitiv mecanic prin abordări empirice succesive, care este foarte practic și mai ușor decât să prelucreze piese reale!
Celălalt avantaj al acestui software a fost că avea o documentație vastă și foarte educativă (acest ultim punct fiind extrem de rar în IT!). A trebuit să renunț la utilizarea acestuia, deoarece nu mai poate fi instalat pe ultimul meu computer și am descărcat Librecad care include aceleași funcții standard, sub o prezentare diferită și cu comenzi specifice, dar foarte asemănător cu alte software-uri DAO actuale.
Dintr-o dată, nu sunt tentat de 3D, care ar fi inutil pentru mine și ar complica învățarea cum să mă descurc ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de phil53 » 11/05/16, 20:31

Christophe, ai reușit să-l folosești?
Am descărcat un software, dar este a priori un vizualizator și trebuie să descărcați altceva, dar nu este foarte explicit.
Altfel folosesc .onshape, este puțin limitat, dar pentru piesele simple este bine.
Este pe nor, așa că nu prea controlăm cine urmărește. Oficial doar pe cei pe care îi vrem, dar este american : Evil:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de Christophe » 11/05/16, 21:20

Bin da, încep să înțeleg ... Înaintez încet ... au trecut 2 ore până când sunt pe el ...
Nu, nu este un spectator: luați linkul de mai sus așa cum am făcut-o în această dimineață.

Lucrul pe care vreau să-l modelez este destul de simplu: cilindrii asamblați în esență ... în mod ideal aș dori să pot studia cinematicele lucrului ... S-ar putea să fie posibil ... încă nu sunt acolo.

Ajutorul arată foarte frumos, sub formă de tutoriale în franceză, și există chiar și un modul opțional de calcul al elementelor finite (RdM, efort ...)! Arată foarte bine pentru 100% gratuit ... după ce trebuie să bagi mâinile în noroi, desigur ...

De asemenea, tocmai am găsit acest lucru: https://grabcad.com/library multe modele (nu toate ...) sunt compatibile cu importul Freecad. Unele modele sunt „grele”: un .stp de 70 Mo pentru un camion paramotor de exemplu!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de chatelot16 » 11/05/16, 22:04

cad gratuit este promițător ... când va fi terminat va fi mai bun decât solidworks ... dar din păcate nu este terminat ... și mi se pare greu de înțeles

așa că rămân în 2D cu Qcad sau librecad care îmi permite să desenez pe un computer ca în designul clasic industrial ... trebuie spus că nu am nevoie de o formă complicată în 3D, fac mecanică pătrată sau 2D este suficient
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de Christophe » 11/05/16, 22:27

Într-adevăr, este promițător și aceasta este versiunea ... 0.16, dar dezvoltarea sa a început la fel în 2001.
Solidworks 1.0 a fost cu siguranță mai puțin complet! : Cheesy:

Nici nu știu dacă SW are un modul cu element finit ... Nu l-am folosit de 15 ani ... (proiect pantone ...)

În ceea ce privește învățarea, da, este complexă, logică pentru un instrument complet, dar găsesc tutoriale bine făcute oricum ... un exemplu: http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... roplane/fr primul dvs. avion sub FreeCad : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Ceea ce este puțin plictisitor este poziționarea pieselor ... pentru moment am găsit doar introducând coordonatele cu mâna!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de chatelot16 » 12/05/16, 10:56

M-am întâmplat să lucrez cu oameni care foloseau solidworks: pentru o parte din studiu am preferat să fac un desen în lucrări solide și să export acest plan în DXF pentru a lucra cu Qcad: să fac construcții geometrice așa cum am obiceiul să fac pe desen masa cu o riglă și busolă pentru a găsi imediat poziția corectă a pieselor, în timp ce pe solidworks s-a făcut prin teste succesive

metoda mea de proiectare a orientat proiectul spre soluții mai simple și mai pătrate, chiar dacă restul designului s-a încheiat în solidworks ... Nu stăpânesc solidworks suficient pentru a fi eficient, așa că lăsați-l pe cei care știu

principala problemă pe care am întâlnit-o cu freeCAD este că nu poate face desenul dxf

pentru mine este esențial să fac desene în toate etapele proiectării pentru a permite dialogul cu toată lumea ... mai ales să nu rămâi blocat în CAD-ul tău ... desenul permite să arate starea dintr-un proiect celor care stăpânesc vechiul bun. design industrial: mult mai informativ decât vederi în perspectivă în care nu vedeți niciodată ceea ce doriți
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de Christophe » 12/05/16, 11:15

chatelot16 a scris:pe când pe solidworks s-a făcut prin teste succesive


La fel și pentru Freecad: este mai mult ca solidworks decât AutoCad și variante ...

chatelot16 a scris:principala problemă pe care am întâlnit-o cu freeCAD este că nu poate face desenul dxf


Astăzi există într-adevăr un export .dxf

chatelot16 a scris:pentru mine este esențial să fac desene în toate etapele proiectării pentru a permite dialogul cu toată lumea ... mai ales să nu rămâi blocat în CAD-ul tău ... desenul permite să arate starea dintr-un proiect celor care stăpânesc vechiul bun. design industrial: mult mai informativ decât vederi în perspectivă în care nu vedeți niciodată ceea ce doriți


Absolut și FreeCad este destul de bun la asta ... nu importă / exportă pe 100% din platforme, dar o parte bună oricum ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Software gratuit / open-source de modelare mecanică 3D?




de Christophe » 24/01/18, 22:51

Am intrat în Freecad destul de serios, modulul de element finit FEM este foarte frumos și vă permite să dimensionați părțile complexe în RdM destul de repede, iată o captură a ceea ce știam să fac cu el:

triunghi_FEM.jpg
triangle_FEM.jpg (56.26 KiB) Vizualizat de 7838 ori


Același stres văzut de sus cu o amplificare a tensiunii de 100:

triunghi_FEM_100X.jpg
triangle_FEM_100X.jpg (38.84 KiB) Vizualizat de 7838 ori
0 x

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99