VMC: fabricarea recuperării căldurii cu flux dublu

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

VMC: fabricarea recuperării căldurii cu flux dublu




de fabio.gel » 03/09/08, 13:45

bonjour
Am găsit acest site foarte interesant pentru realizarea unui schimbător de căldură la domiciliu.

Imagine

Gaj
http://www.autoconstruction.info/La-fabrication-d-un-recuperateur.html?artpage=1

Pe de altă parte, pentru a găsi polipro alveolar este o altă poveste, dacă există un economist care îl poate recupera, eu sunt un : Mrgreen:
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 03/09/08, 16:30

Habar n-aveam că schimbătoarele de căldură din PVC erau disponibile pe piață: ciudat! Mi se pare că am citit că în puțurile canadiene PVC-ul nu a fost recomandat din motive de sănătate, așa că aici este la fel.
De ce să nu obțineți un radiator vechi bun de aer condiționat?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 03/09/08, 16:45

Când cunoaștem prețul polipro, mă îndoiesc că acest schimbător este „profitabil” ... dacă nu lucrăm în câmp și putem urmări!

Există construcții de sine care nu sunt profitabile ... atenție la FBI !! (Idei bune false) ...

Acum, în fotografie:

Imagine

Arată mai mult ca PVC lambri decât polipropilenă ... vândut cu aproximativ 4 EUR pe m² ... Aș spune că există deja pentru mai mult de 200 EUR PVC ... fără alte echipamente și fără reciclare . condensate ...

Pentru remarca lui bahm, nu știu: din ce este făcut exact schimbătorul VMC cu flux dublu?

Acest subiect este perfect potrivit pentru noua secțiune din forums: autoconstruction !

Așa că îl mut aici: https://www.econologie.com/forums/autoconstr ... -vf76.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 03/09/08, 17:53

Bine, ar fi vorba de polipropilenă?

Arată ca un teanc de acele mici panouri publicitare.
Fără îndoială Akilux, carton ondulat din polipropilenă, prețul în jur de 6 euro pentru o placă de 1200x800 în 3 mm.

Nu trebuie confundat cu PVC Imagine
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 03/09/08, 17:56

Ah, da!! Semnele autorizației de construire, de exemplu? Bine văzut! În plus, având în vedere panoul colorat (alb / roșu), pun pariu că panourile autorizației de construire au fost recuperate !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 03/09/08, 18:55

Cred că asta este ceea ce găsim și în paleții sticlelor de apă, pentru a separa nivelurile de sticle între ele, astfel încât să ne recuperăm în supermarket. În cele din urmă, în ceea ce privește conductivitatea termică, este mai bine ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 03/09/08, 18:59

Da, să recunoaștem, să presupunem că putem recupera „cu ușurință”, dar ... orice altceva? Un VMC nu este doar schimbătorul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 04/09/08, 07:21

Un VMC nu este niciodată mai mult decât un ventilator cu conducte și orificii de ventilație.
Un CMV cu flux dublu este același lucru, dar cu un schimbător și încă câteva conducte.
În plus, diferența de cost dintre cele două este uimitoare, fără îndoială, în parte datorită faptului că nu este foarte răspândită.
Așadar, odată ce ai schimbătorul de căldură, trebuie doar să faci cutia care îl înconjoară, în tablă pliată, în lemn, mediu, carton ..... cu orificiile care merg bine și shoo .... să cumpărați un VMC simplu și să combinați totul (sperând că ventilo-ul VMC este suficient de puternic).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Polypro nu pvc




de fabio.gel » 04/09/08, 09:36

Christophe a scris:Când cunoaștem prețul polipro, mă îndoiesc că acest schimbător este „profitabil” ... dacă nu lucrăm în câmp și putem urmări!

Există construcții de sine care nu sunt profitabile ... atenție la FBI !! (Idei bune false) ...

Acum, în fotografie:

Imagine

Arată mai mult ca PVC lambri decât polipropilenă ... vândut cu aproximativ 4 EUR pe m² ... Aș spune că există deja pentru mai mult de 200 EUR PVC ... fără alte echipamente și fără reciclare . condensate ...

Pentru remarca lui bahm, nu știu: din ce este făcut exact schimbătorul VMC cu flux dublu?

Acest subiect este perfect potrivit pentru noua secțiune din forums: autoconstruction !

Așa că îl mut aici: https://www.econologie.com/forums/autoconstr ... -vf76.html


Bună Christophe
Polypro nu este scump, este folosit în materiale plastice pentru piese non-tehnice (cutie, sticlă ...)
Exemplu de preț:

http://www.vpc-display.com/boutique.php?souscat=90

Pe de altă parte, costurile de expediere nu sunt date :şoc:

Pe de altă parte, mai presus de toate, nu utilizați pvc (clorură de polivinil), nu este pentru uz alimentar spre deosebire de polypro.
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...
Avatar de l'Utilisateur
fabio.gel
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 282
Înregistrare: 06/03/08, 13:33
Locul de amplasare: 14 - Calvados
x 6

Da, un flux dual vmc la un cost mai mic




de fabio.gel » 04/09/08, 09:40

bham a scris:Un VMC nu este niciodată mai mult decât un ventilator cu conducte și orificii de ventilație.
Un CMV cu flux dublu este același lucru, dar cu un schimbător și încă câteva conducte.
În plus, diferența de cost dintre cele două este uimitoare, fără îndoială, în parte datorită faptului că nu este foarte răspândită.
Așadar, odată ce ai schimbătorul de căldură, trebuie doar să faci cutia care îl înconjoară, în tablă pliată, în lemn, mediu, carton ..... cu orificiile care merg bine și shoo .... să cumpărați un VMC simplu și să combinați totul (sperând că ventilo-ul VMC este suficient de puternic).


Exact Bham
Cu recuperare și puțin timp putem face un flux dublu foarte ecologic.

Pe de altă parte, aveți grijă ca cei care au o trapă mică să acceseze mansarda, nu faceți o cutie de recuperare a caloriilor prea mare. : Mrgreen:
0 x
Fac tot ce pot pentru a nu lăsa o copie copiilor mei ...

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135