Problema lipsei de apă caldă pe circuitul de apă caldă cu apă caldă

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17

Problema lipsei de apă caldă pe circuitul de apă caldă cu apă caldă




de PITMIX » 10/01/11, 08:24

bonjour
Vă prezint aici o problemă cu care m-am confruntat de când mi-am instalat circuitul solar de apă caldă.
Cred că am identificat problema, dar nu știu cum să o rezolv. : Lol:
La robinetele celor două băi de la etaj și la parter există cu greu apă fierbinte.
Cred că acest lucru se datorează instalării conductelor care favorizează trecerea apei către rezervorul de 200L.
Când deschid un robinet într-una din cele 2 băi, rămâne doar un reziduu de curgere a apei calde, deoarece cea mai mare parte a fluxului trece prin rezervor.
Ar trebui instalat un alimentator ??? sau un reductor de presiune la intrarea balonului ??? altceva !!!

Bine de știut: Dacă închid supapa de izolare a returului de apă fierbinte la intrarea rezervorului, robinetele din baie sunt alimentate corect cu apă fierbinte.

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 13/01/11, 20:17

o clarificare te rog, nu mai ai presiune sau apa este călduță?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 13/01/11, 20:33

Un pic din 2. Dar cea mai enervantă este apa călduță.
Când închid supapa de retur în rezervor recuperez toată apa fierbinte și puțin mai multă presiune.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 13/01/11, 21:51

Bonsoir,
diagrama nu este foarte clară, dar conform indicației „când închid supapa de retur, colectez apă caldă”, lipsește o supapă de reținere.
Deoarece este un circuit care circulă într-o buclă pe un circulator (dacă am înțeles corect) este necesară o supapă oscilantă.

Gen:
http://www.etm-group.be/system/produits/listePrix/ListePrix046a22930e8934.pdf
pagina 8 din pdf
nu cele de la pagina 7, sunt supape torpilă, circulatorul dvs. nu va avea puterea să le împingă (prea multă cădere de presiune)
Se instalează lângă supapa de retur.
@+
0 x
Uneori este mai bine să te oprești, să te gândești și să pui întrebări corecte ...
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 14/01/11, 07:06

hi
Îmi puteți spune ce nu este clar, voi face modificările pe diagramă.
Dar deja are 3 supape anti-retur pe schema mea actuală. 1 pe apă rece 1 pe apa fierbinte reveniți la rezervor și unul după circulator.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 14/01/11, 08:03

Dacă aveți apă călduță, atunci supapa de întoarcere a balonului fierbinte nu este chiar închisă ...
cel de lângă circulator pare inutil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 14/01/11, 08:39

la asta m-am gândit și eu, deoarece oprind circulatorul am mai multă apă caldă. Am demontat supapa de mai multe ori și funcționează bine. Deci, conform dvs., nu există nicio problemă de echilibrare a rețelei? Pentru că mă întrebam dacă prin instalarea unui reductor de presiune pe balonul de întoarcere acest lucru ar putea rezolva problema.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 14/01/11, 14:39

Aș începe prin îndepărtarea supapei inutile, care ar trebui să crească puțin presiunea din partea circuitului din avalul acestei supape.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 14/01/11, 21:08

Vă mulțumesc pentru ajutor. Vă anunț când fac schimbarea. Nu este deocamdată pentru că mai întâi trebuie să repar cazanul. Sistemul meu solar este un pic special și funcționează doar cu cazanul. Balonul este folosit ca tampon, nu are schimbător intern și rezistență neutilizată. Dar acesta este un alt subiect.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/01/11, 01:18

dacă supapele funcționează bine:
prin oprirea circulatorului am mai multă apă caldă.

aceasta propozitie duce la intrebarea daca circulatorul nu circula apa prea repede in cazan pentru a o incalzi suficient cu prea putina cadere de presiune ????
Testul (cu supapa de retur în rezervorul închis) este de a măsura temperatura stabilă în funcție de debitul supapei de la ușor deschis la larg deschis, de la priză la baie:
atât de fierbinte pentru un robinet care nu este foarte deschis și un debit lent și cald, cu un debit mare, care este larg deschis (în timp ce așteptați un minut pentru a stabiliza T la fiecare debit), atunci circulatorul livrează prea repede pentru a permite timp pentru ca apa să se încălzească în cazan .
În acest caz, este necesar să reglați debitul de circulație prin închiderea parțială a unei supape în serie, pentru a încetini debitul de circulație, pentru a alimenta robinetele și, de asemenea, pentru a încălzi rezervorul.

Testarea detaliată la diferite debituri și deschiderea supapei ajută la determinarea sursei de probleme și la evitarea supra-testării.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168