Reparați o scurgere gonflabilă din PVC (rahat în China)

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Reparați o scurgere gonflabilă din PVC (rahat în China)




de Christophe » 08/03/11, 23:12

Raah, am slapul meu, este făcută salteaua gonflabilă Nieme pe care o folosesc ca saltea suplimentară (în interiorul specificat) și care ia doar 2 sau 3 utilizări înainte de a avea o scurgere ...

Pe de o parte, am încercat un plasture pentru biciclete, dar polimerizarea nu se face corect (vezi deloc, normal, este același material ca un tub interior) ... deci dacă scurgerile sunt reduse este tot acolo ...

Pe scurt: ar cunoaște cineva o metodă fiabilă de reparare a acestui tip de saltea (PVC)?

Saltea gonflabilă 1 sau 2 locuri cu sau fără acoperire „velur” pe o parte, materialul nu este sigur, dar a priori ar fi din PVC, utilizabil în apă pentru unii ...

ps: pe site-ul Declhon l-am găsit la 3 €, dar mi se pare puțin ușor, nu?

Imagine

Uh dacă este doar cleiul din PVC: lipiciul din țeava din PVC (presiune, evacuare ...) care înțeapă nasul cu solvenții săi (+ sau - puternic în funcție de marcă) nu ar funcționa?

reps: a priori aceste saltele nu au fost folosite pentru performanța sexuală .... (ei bine, nu cred că ...) ...
Dernière édition alin Christophe 09 / 03 / 11, 11: 22, editate 2 ori.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/03/11, 01:13

Și să spun că am saltele gonflabile vechi de 50 de ani, care sunt încă bune !!
Nu chinezesc pe vremea lui Mao !!
Încercați lipici de neopren, nu este garantat ?????
Acest tip de plastic este și lipit la cald ????
În mod normal, trebuie să faci găuri cu spinii în el ??
Cu excepția cazului în care colajele sunt rele ???
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 09/03/11, 08:56

Bombele rezistente la perforare. Pentru a fi reutilizate la fiecare inflație. Va reveni rapid mai scump decât salteaua în sine! : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 09/03/11, 09:01

În general, ei încep să fugă la suduri, iar acolo este mort. În caz contrar, plasturele lipit de lipiciul de țeavă o face și ... Neopren ... Dar tot timpul sfârșește să ia din nou ...

Prefer să dorm deasupra și chiar pe lut sau iarba nu am izbucnit ...

http://www.decathlon.fr/matelas-gonflab ... 29334.html
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 09/03/11, 09:22

Nu am reușit niciodată să repar în mod fiabil acest tip de saltea.

Trebuie spus că sunt practice, confortabile și economisesc spațiu.
Dacă ar trebui să le facem cu aceeași tehnică ca și cele vechi, acestea ar cântări grele și ar ocupa cel puțin de 3 ori volumul pe care îl au.

În ceea ce privește lipiciul piscinelor, nu am încercat niciodată pe o saltea, dar este o idee bună, deoarece pe o piscină am încercat-o și chiar o scurgere într-o sudură a menținut puțin, a fost necesar să pun din nou ceva timp în timp, deoarece sub presiune lipiciul se extinde și sudura continuă să taie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 09/03/11, 11:21

Ok multumesc pentru feedback ... asa ca m-am temut: nu este castigat !!

Pentru început, voi încerca soluția de plasture + lipici PVC ... pentru că am lucrurile la îndemână.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 09/03/11, 11:28

Luați și un plasture din PVC
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 09/03/11, 11:36

Uh asta am crezut ... ar trebui să sacrific una dintre celelalte saltele atunci? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6458
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 09/03/11, 11:43

Sau lenjeria de dama din piele fauxă ... : Cheesy: Sau o piesă de ploaie pentru motociclisti ...
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 09/03/11, 11:45

Christophe, ar trebui să faci un fir pe „Merde în China”, este necesar. Cumpărăm chineză pentru că este cel mai ieftin, dar ne-am dori și să fie de calitate .... :şoc:

Dacă facem o saltea normală, făcută de oameni care sunt plătiți normal, ajungem cu un produs care a devenit „lux”, cu un preț foarte ridicat, pentru cei bogați. Și ce spun oamenii drepți? Ei spun că este vorba de furt și că aceste produse nu ar trebui să existe, nu le vrem .... Ar trebui să știți.

Exemplu: Furtul de încălțăminte de 600 €?

ML
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 106