Sudarea din aluminiu a unei plăci de sprijin pentru picioare Honda VFR: ok sau nu?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Sudarea din aluminiu a unei plăci de sprijin pentru picioare Honda VFR: ok sau nu?




de Christophe » 22/11/11, 20:28

Distras, am scăpat motocicleta Honda VFR 750 din 1994 în timp ce părăseam garajul ...

Nu mi s-a întâmplat niciodată în 15 ani de conducere ... pfff mingile ...

Ei bine, ar fi putut fi mai rău.

Deteriorare = placa dreaptă spartă. Este partea care susține clema piciorului drept și mai ales pedala de frână. Prin urmare, este o cameră de securitate.

Axa penei este realizată din oțel încrețit în partea de aluminiu, mi-e teamă că faptul de a resolda atât de aproape deformează piesa și rezistența acestei axe.

Și menținerea sudurii de aluminiu pe o grosime atât de mică?

Pe scurt: este rezonabil să încercați să revindeți sau mai bine să schimbați această parte (securitate) ...

Deci, cum putem fi siguri că este 100% aluminiu și nu un zamac sau aliaj de alt tip (asta m-ar surprinde de la Honda, dar nu știi niciodată ...)

Privind fotografiile, este sudabil în opinia dumneavoastră?

ps: piesa de schimb costă 130 € ... și nu sunt sigur că axa este montată pe ea ... Dar este totuși mai ieftin decât un castron cu o piesă care cedează în coturi, deoarece este reparați ...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 22/11/11, 20:38

Sudarea este adesea posibilă, totul depinde de tipul aliajului (aluminiu pur este prea slab). Trebuie să vezi un bun profesionist ...
Cumpărarea piesei înapoi este, de asemenea, o opțiune bună în acest scenariu.

Cu siguranță nu este zamac, care este utilizat în principal pentru mulaje care conțin detalii fine, fără constrângeri mecanice semnificative.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/11/11, 20:41

Da, ai dreptate: în timp ce scriu subiectul, m-am gândit la asta și iată-mă pe anunțuri ... o platină ca tranzacționează sub 50 € ... dar nu am găsit încă acest model exact.

Edit: da, am unul la 39 de euro ...

Cred că riscul de sudare nu merită lumânarea (mai ales că bunul profesionist care va suda nu o va face gratuit) ...

ps: Am spus zamac pentru că a fost primul lucru care mi-a trecut prin minte aș fi putut spune duralu :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Sudare aluminiu




de Obamot » 22/11/11, 21:11

În caz contrar, dacă aveți pe cineva care are acest lucru:

http://www.multiplaz.cn/FRA/about.asp

Rezultatul garantează dacă tipul știe să-l folosească ....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/11/11, 21:17

Ei bine, nu am asta, dar am un MIG de aluminiu ... dar nu știu cum să-l folosesc! :D

Niciodată nu am avut ocazia să sudez aluminiu și nu vreau să pun mâna pe o parte (logică) de securitate ... altfel risc să-mi las genunchii, spatele și restul ...

Mâine, voi suna la șantierele vechi de motociclete din Franța și Navarra ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/11/11, 21:44

mig nu este ideal pentru reparare

adevăratul instrument al pro este tig: ținem electrodul de tungsten cu o mână și punem metal de umplere cu cealaltă mână

cineva care știe să sudeze vede imediat dacă piesa este într-un aliaj care sudează bine sau nu

când este bine sudat, putem adăuga grosime pentru a da soliditate: sudarea genului de piesă pe care ați arătat-o ​​nu mă va speria ... dar cu siguranță veți găsi un sudor mai aproape de voi

desigur, munca nu este niciodată gratuită și dacă găsești o piesă la 50 de euro este mai bine să o iei
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 22/11/11, 21:51

Christophe a scris:Cred că riscul de sudare nu merită lumânarea (mai ales că bunul profesionist care va suda nu o va face gratuit) ...

ps: Am spus zamac pentru că a fost primul lucru care mi-a venit în minte pe care aș fi putut să-l spun duralu :)


Cu siguranță doriți să vorbiți despre Dural (AU4G) 2017.
De îndată ce există cupru în compoziție, se sudează foarte rău, bine se sudează ... dar se fisurează / se taie aproape la fiecare călătorie de-a lungul sudurii .....:strigăt: Imagine

http://www.euralliage.com/alliage.html#ancre654429

Imagine)
: Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/11/11, 22:03

Masă interesantă ...

Duralul este clasificat C în coroziune.

Cu toate acestea, având în vedere starea sa bună de suprafață (și locația sa = supusă proiecțiilor) și după 16 ani de serviciu, cred că nu este Dural ...

Y a marcat MZ7-R ca referință de turnătorie în spatele ... un index?

chatelot, dacă vrei, când îl voi înlocui, îți trimit partea ... pentru provocarea de a încerca să o lipi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 22/11/11, 22:23

Îl cunoști pe Christophe, ne poți spune că ți-ai rupt gura / te-ai întins pe drum făcând QuéQué, în loc să dai pretexte eronate (ai căzut din garaj : Mrgreen:) .... Nu-i vom spune lui Christine ... : Mrgreen:

Asta spun întotdeauna prietenii mei motocicliști soțiilor lor când vin acasă cu piele mărunțită și desprinsă, „știi draga, bicicleta nu are nimic sau aproape nimic” .... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/11/11, 22:34

+ 1 pentru pista de junkyard „motocicletă”

Încercați, de asemenea, în colțul meu, nu par a fi o cifră de afaceri aici și, mai degrabă, îngrijită, pentru piese ...

[Editați | ×:]
- "mulțumesc"
- "cu plăcere..."
:-)
Dernière édition alin Obamot 23 / 11 / 11, 10: 26, editate 1 ori.
0 x

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 57