Reîncărcare baterie cu lampă solară cu încărcător extern

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Pierre29200
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 28/08/12, 19:50
Locul de amplasare: Brest

Reîncărcare baterie cu lampă solară cu încărcător extern




de Pierre29200 » 03/09/12, 16:53

Mă duc pentru asta! Nu știu dacă sunt pe drumul cel bun.

Mulțumesc pentru acest site pe care l-am citit pe larg și care m-a convins să cumpăr două biciclete electrice second-hand!

Întrebarea mea este:
Cum pot reîncărca o baterie Li-Ion de 3.6 V 1400 mA cu un conector de tip Molex cu un încărcător extern?
Imagine

Această baterie este încărcată în prezent la 0,977V și am citit pe site că sub 2,5V, în Li-Ion, este moartă ...
Datează din 09/10/2011.

De fapt, lumina solară pentru care este utilizată este sub prea multă umbră vara și bateria nu se încarcă.
Puțin mai jos, am o magazie cu o mică instalație solară care îmi va permite să reîncărc bateria cu condiția să o deconectez și să o așez pe încărcător, ceea ce este bine.

Căutarea unui încărcător adecvat m-a determinat să găsesc linkul încărcătorului de mai jos, găsindu-mi aici lumina solară:
https://www.batteryspace.com/superbrigh ... light.aspx
Încărcător recomandat:
https://www.batteryspace.com/smartcharg ... isted.aspx

Problemă: costurile de expediere sunt mai scumpe decât încărcătorul ...

Fișa tehnică a acestui celălalt încărcător:
http://www.all-batteries.fr/media/pdf/FR/CEL9012.pdf indică faptul că nu este compatibil cu bateriile care au un conector Molex ca cel de pe bateria mea.
Este o problemă mecanică, deoarece nu există un adaptor prevăzut și există un comutator în încărcător care funcționează numai atunci când este introdusă o baterie care ar trebui să se poată adapta sau este este o problemă electrică?

În sfârșit, știe cineva unde putem găsi conectorul „Molex” al acestei baterii în versiunea masculină?
Vezi conector aici:
Imagine
Imagine
Imagine


Multumesc in avans pentru ajutor,

Pierre
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10




de RV-P » 16/10/12, 20:38

- Ho, ho! Se poate observa că nu colectați suficiente seturi vechi de radio-casete-CD care conțin „tone” de acești conectori! Chiar dacă barele au mai mult de 2 contacte, le puteți tăia foarte bine pentru a le adapta. Și dacă vă este frică să nu faceți o greșeală, veți fi liniștiți văzând că linia de pini nu se află exact în mijlocul conectorului, ci puțin deplasată pe o parte, ceea ce servește ca un infailibil!
- Ce faci :
* Ai unul dintre aceste bare într-o stație veche (care nu mai funcționează, desigur!) (Ai cel puțin un fier de lipit și o pompă de dezlipit, cel puțin?),
* Căutați un loc în care priza bateriei se cuplează bine, de preferință aproape de un capăt al conectorului (cu excepția cazului în care „găsiți” un conector cu doi pini! Încercați să găsiți unul de același model ca lampa ta!),
* Tăiați conectorul păstrând cei 2 pini unde bateria este conectată fără a-l scurtcircuita,
* Ați lipit 2 fire, unul roșu și unul negru, respectându-le pe cele ale bateriei,
* Conectați totul activat unește aprovizionare stabilizată care NU EXCEPȚIE tensiunea de încărcare indicat pe baterie (4,1V sau 4,2V, în mod normal),
* Și apoi, răbdare!
- Dacă, după câteva ore de încărcare, dacă reconectați bateria la lampă, aceasta funcționează, este în regulă. În caz contrar, va trebui să schimbați bateria!
- @ +!
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!
Pierre29200
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 28/08/12, 19:50
Locul de amplasare: Brest

Vă mulțumim pentru toate aceste detalii și idei




de Pierre29200 » 17/10/12, 00:04

Observ cu atenție aceste idei în timp ce aștept oportunitatea de a recupera aceste dispozitive prețioase susceptibile de a furniza conectorii lipsă ...
Pierre
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 17/10/12, 01:50

Măsurați, de asemenea, curentul I cu V creșterea lentă, este mai sigur limitându-l și puteți trece instantaneu cu un conector ersatz, cu răsucire fină a firului, puțin plastic și bandă, evitând sucurile scurte, fără a aștepta un radio casetofon lipsă.

Dacă punem prea mulți I sau V, poate lua foc, dacă nu are noroc.

Citiți condițiile de reîncărcare Li Ion defecte pe internet.

Și acolo vând o armată de Molex mai deloc franceză:
http://fr.farnell.com/jsp/search/browse ... molex&Ntx=
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RV-P
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 158
Înregistrare: 27/09/12, 13:07
Locul de amplasare: Sainte-Marie (Insula Reunion)
x 10




de RV-P » 17/10/12, 07:34

Dedeleco a scris:Puteți trece instantaneu cu un conector ersatz, cu sârmă răsucită fină, puțin plastic și bandă, evitând sucurile scurte, fără a aștepta ca un radio-casetofon să dispară.

- Am mai bine de atât: odată ce ați găsit firul (poate o „agrafă” de birou), tăiați două bucăți din acesta, sudați firele, le izolați cu tuburi termocontractabile și, Odată ce cei doi „pini” sunt introduși în conectorul bateriei, îi asamblați cu o picătură de adeziv topit la cald. Odată ce lipiciul s-a întărit, îl elimini pe tot!
- Dar nu uitați de vechile radiouri / casete / CD-uri. Poate fi folosit în continuare!
Dedeleco a scris:Dacă punem prea mulți I sau V, poate lua foc, dacă nu are noroc.
Citiți condițiile de reîncărcare Li Ion defecte pe internet.

- De asta Am specificat să reîncărc aprovizionare stabilizată la 4,1V sau 4,2V, pentru baterii de 3,6V, foarte frecvent pe telefoane mobile !
ImagineRuse Sioux: Verificați și această latură dacă bateria este „descărcată”!
0 x
Este mai ușor să faci lucruri complicate decât să complici lucruri simple!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151