Lucrați, izolați, cu spumă PU (mașină sau casă)

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Lucrați, izolați, cu spumă PU (mașină sau casă)




de Obamot » 27/12/12, 00:52

Asta am descoperit destul de intamplator... cu panouri din spuma PU!

Încercam să protejez partea de jos a unui microbuz care suferea de proiecția și impactul pietrișului care făcea să sară și să se decojească vopseaua (deoarece gudronul este interzis în zona mea: trebuie să pictăm...) și de fiecare dată totul a trebuit reprocesat și revopsit...

Pe scurt, a fost greu de gestionat, mai ales că vopselele pentru caroserie de astăzi nu sunt chiar ușor de aplicat, devine o treabă dificilă cu vopselele polimerice pe bază de apă, dar grund cu solvent, pe scurt... Trebuie să lucrezi rapid, la temperatura potrivita, ceva ce mai rar mai gasesti afara, sau trebuie sa astepti sezonul frumos... Pe scurt, nu mai e ca inainte... .

În plus, nici clasicul anti-pietriș de tip 3M, nici gudronul nu au oferit o soluție satisfăcătoare, întrucât atunci când rugina progresează pe dedesubt, o vedem doar când este deja mult prea târziu pentru a interveni și ea Tablă trebuie resudate pentru a înlocui caroseria afectată de coroziune. Și costă o tonă...

Trec peste detaliile fazei de vopsire (să știți că am găsit un grund epoxidic grozav, pentru cei interesați... dar greu de aplicat și trebuie să curățați cu atenție pistolul după aceea, pentru că evident, este epoxidic deci aceaare lipici!! Avantajul este că putem folosi un strat subțire, ceea ce înseamnă că putem vedea rapid rugina de dedesubt, pentru orice eventualitate... Și în sfârșit putem interveni foarte devreme!)

Deviere de utilizare a spumei PU (poliuretan)

În primul rând, am putea fi surprinși de o astfel de alegere care la prima vedere pare nu prea ecologică. Cu toate acestea, efectuarea lucrărilor de vopsire a caroseriei implică și poluare cu vapori de solvenți, și asta este foarte rău... Și pentru plămânii tăi și pentru atmosferă. Pe scurt, până la urmă, am considerat că a fost răul mai mic... Mai ales că rularea unui compresor și unelte electrice pentru a îndepărta coroziunea și vopseaua, are și costul ei de energie, așa că unul în celălalt...

Această spumă PU se găsește sub diferite forme:

Pentru a acoperi conductele sanitare și a le izola... Ca aici:

Imagine

Sau sub formă de covoraș, pentru rulote sau fitness... Așa:

Imagine

Intenționam să pun cercuri și, de asemenea, să folosesc punctele de agățare existente sub șasiu pentru a-mi ține spuma, dar nu aveam nevoie de ea, iată de ce:

Așa că am cumpărat 4 covorașe de rulotă:

Imagine

...Le-am ales pe cele care vin în două straturi: o parte rezistentă la umiditate (neapărat orientată spre marginea drumului) și cealaltă pentru izolație de confort.

Apoi — după ce am făcut un model — am trasat zonele de tăiere (cu o marjă bună de cel puțin 7 cm de jur împrejur, de a face cu tipul de spumă, pentru că se comprimă mai mult sau mai puțin...):

Imagine

... apoi ideea mea a fost să fac un colaj sau să-l țin împreună folosind cercuri pe care începusem să le decupez...

Atunci mi-a venit ideea să folosesc lipici. Așa că l-am întrebat pe chimistul nostru dacă are idee ce tip de adeziv au folosit pentru a uni cele două straturi ale acestui covor de spumă PU. Atunci mi-a spus că nu au folosit deloc lipici ci un calandru și au făcut-o la cald! Eureka, sângele meu curgea, așa că tot ce trebuia să fac a fost să stabilesc temperatura ideală și să găsesc o modalitate de a încălzi și asambla cu cea mai simplă metodă...

Așa că am făcut câteva teste cu o plită electrică pe care am încălzit o lamă de tăiere:

Imagine

Reușim să găsim destul de repede temperatura potrivită, trebuie doar să se topească puțin...! Ceea ce este uimitor este cât de puternic ține. Odată răcit, trageți puțin de el până se rupe, dar nu se va rupe la locul sudării, ci lângă el! (Fă niște teste cu ale tale evident, trebuie să depindă și de material, nu poți fi niciodată suficient de atent). De asemenea, trebuie să ai un tub de respirație, care va duce aer proaspăt puțin mai departe... poate este mai bine să nu respiri atât de mult...
Apoi a trebuit să dezvoltăm metoda de lucru potrivită...!

— Pregătiți zona de lipit deja în locul final sub șasiul vehiculului;
— Apropiați plita electrică cât mai aproape și încălziți foarte fierbinte lama tăietorului;

Imagine

— Prezintă-l la temperatură ridicată în zona de sudat (ai grijă să nu te arzi!);
— apoi apăsați simultan cele două părți care trebuie îmbinate pe lamă:

Imagine

— Apoi a doua se topește, simultan pe cele două părți de asamblat: scoateți imediat lama și asamblați cele două piese ținându-le împreună, exercitând o presiune susținută una împotriva celeilalte timp de 20 până la 30 de secunde (c este în funcție de tipul de PU spumă...):

Imagine

Odată terminat, tot ce am avut de făcut a fost să decupez „scările” care au rămas între diferitele părți asamblate cu foarfece și mi-a oferit două cochilii magnifice, ușor de îndepărtat sau înlocuit:

Imagine

Imagine

Avantaje, este foarte usor (probabil mai usor decat anti-pietrisul gros, deci fara costuri suplimentare de combustibil), este ieftin (de la 6€ fiecare la Lidl) si usor de implementat... Nu exista nici un risc pentru ca chiar daca s-ar rupe este foarte moale, deci nu are consecinte (dar vom avea grija sa-l punem la loc cu grija, cu zone pentru prinderea saibelor mari in plastic (eu tai rondele mari de plastic flexibil din sticle de detergent lichid, e flexibil, merge foarte bine, si nu m-a costat nimic...)

Alte aplicații: în izolarea casei. Așa că putem suda carcasele izolante din spumă PU sau în loc să le lăsăm deschise sau prost lipite cu banda furnizată cu ea! Marele avantaj este ca se pot adapta la diametrul tevii! Deoarece acum le putem face la diametrul dorit!
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 03/02/13, 14:12

Bună, și treabă bună :)

doua mici observatii constructive ;):

unul pentru vopsit: prima vopsea de mașină a fost pe bază de apă, apoi a venit vopseaua cu solvent (tatăl meu a fost vopsitor de mașini și nu cred că sunt prost când spun asta).
Dragul meu tati m-a mai invatat ca pentru a avea o textura perfecta pe o vopsea pe baza de apa poti vopsi la bain-marie ;), vopsea la cald...am incercat, chiar si cu poliuretan ( bicomponent deci, vopsea si intaritor) în mijlocul iernii la -5 ° C, ei bine, tensiunea este perfectă și vopseaua a fost grozavă de trei ani pe un cort de circ...

Deci, nu vă faceți griji cu pensula, trebuie să lucrați fără să vă opriți și fără să vă întoarceți la vopsea, dar cu pistolul de pulverizare o face și el ;) ...
Ca să conștientizeze, tatăl meu a vopsit aceste primele mașini cu o rolă.... ;) Ei bine, acestea spuse, a desfășurat și această primă mașină, o 4cp, pliată la 45° în față, trăgând dedesubt în marșarier cu partea din față agățată. pe peretele de vizavi, care spunea ca si-a facut inspectia tehnica la momentul respectiv fara ca inspectorul sa vada ca masina a fost pliata ;) (treaba bine facuta)....

Apoi, în ceea ce privește lipirea:

Este sudarea plasticului, deci pentru sudarea plasticului stiu doua tehnici (fara indoiala sunt si altele).

Primul este fierul de lipit instant

http://images.search.conduit.com/ImageP ... rt=0&pos=1

celălalt este Blisterul

http://images.search.conduit.com/ImageP ... rt=0&pos=2

aici, pe de altă parte, trebuie să ai nevoie de el pentru a-l cumpăra, dar chestia asta este magică....
poti suda ca cu tije, tai o tija din PVC de exemplu pentru a adauga PVC la sudura....aia zis cu o duza modificand un pistol termic functioneaza destul de bine si (duza cu o iesire mica care concentreaza fluxul de caldura).

Iată, în rest în afară de aceste detalii nimic de reproșat ideea este destul de bună, și simplă (deci relevantă în ochii mei) și suduri frumoase ;) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11061




de Christophe » 03/02/13, 14:24

Mi-a ratat acest subiect, treabă bună Obamot!

Pe de altă parte, nu este spumă PU (cel puțin pentru izolarea țevilor), ci spumă PE (polietilenă)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 03/02/13, 20:03

bonjour,
Au trecut deja 4 ani de cand sunt in caroserie, dar ca sa va lamuresc putin in ceea ce priveste protectia bazelor si a pasajelor rotii autovehiculelor mai vechi aflate in reparatie:
-folii lipsite de orice coroziune
-grund de fosfatare
-grund (epoxidic daca doriti dar compatibil cu stratul anterior)
-anti-pietriș, care va oferi grosime pentru a absorbi impacturile și un aspect de coajă de portocală. Putem reproduce diferitele boabe ale producătorilor.
-vopseaua cu un aditiv care o face elastica pentru a nu se ciobi la impact.
-Desigur, partea cea mai grea este protejarea corpurilor goale, deci injectarea de ceară. Rugina începe adesea la joncțiunea foilor.
Pe vehiculele moderne am simplificat-o prin folosirea carcasei de plastic în pasajele roților.
Ideea ta nu este rea dar ai grija de fixare pentru ca presiunea aerului cu viteza sau greutatea zapezii care se lipeste iarna o poate rupe.
În vopsire obținem cele mai bune rezultate în jur de 20°, cu experiență ne putem îndepărta de asta, dar există o limită care este punctul de rouă. Nu vă puteți încălzi sau răci prea mult vopseaua în funcție de temperatura suportului.

jlg
0 x

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94