Repararea furtunului de frână

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 11:57

Salutare tuturor....

În ciuda faptului că-mi mituiesc inspectorul tehnic auto cu produse esențiale taxate care tind să-l facă să-și piardă memoria..... El uită să scrie anumite lucruri în raportul său... Așa că îmi dă un alt debriefing oral pentru a mă ajuta să spun orice măsuri curative sau compensatorii care trebuie luate pe vehiculele mele... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

În timpul trecerii vechiului meu 4x4 ... El observase pe rețeaua de frânare din spate .... O ușoară deteriorare a conductelor de frână rigide ... Să spunem că imersiunile, traversarea rocilor, nămolile repetate, cioturile , trunchiuri de copaci .... Pe lângă dezasamblare pentru schimbarea diferențialului, rulmenților podului ..... am lăsat sechele semnificative pe conducte care ar putea fi abuzate ...

În plus, Minimacro a avut recent în timpul unei operații de derapaj .... Am prins o curea în arborele de transmisie care este responsabilă pentru ruperea țevilor flexibile .... Am fost forțat să păstrez frâna de izolează rețeaua din spate ... Tractorul frânează doar pe cele două roți din față .... Nu foarte greu de gestionat ... Dar să spunem că uneori se termină oricum .... Foarte încărcat ....

Piesele nu mai sunt disponibile de la producător.... Companiile care în trecut mi-ar fi făcut asta în două sunt acum ISO 9000 nimic, așa că nu mai vreau să o fac.... așa că mă trezesc în moarte sfârşit... Nefericit...


Deci.... Din moment ce nu suntem niciodată la fel de bine serviți ca de către noi înșine....
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 11:59

Cumpărați pe aliexpress de la ....
15m conductă de frână din cupru nichel în 3/16 cu niște fitinguri...
Hfb418220e19e4bd0a4447aefb66b7db6q.jpg
Hfb418220e19e4bd0a4447aefb66b7db6q.jpg (150.22 KiB) Vizualizat de 4161 ori
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 12:11

Achiziționarea unei prese pentru realizarea gulerelor la capătul țevilor....
press.png
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 13:44

Ei bine... Evident că asta interesează multă lume.... : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Deci sa zicem....Ca consumabilele si uneltele...mi-au sosit direct in cutia postala....In cateva zile....(mai precis 12 in timp ce luasem livrare gratuita 28 de zile...)

Ei bine, am scos degetele din C.

Și înainte ....

După câteva teste dezastruoase ...

Teava de cupru se indoaie foarte usor la raze rezonabile de curbura.... Sa zicem ca cu tubul meu de 3/16 (aproximativ 4.8 diametru exterior) pot obtine o raza de curbura curata de 2.5 cm....

Pentru modelarea gulerului....Presă low cost....nu glop...fără instrucțiuni...Și finisaj turnat...Deci...tinde să se blocheze într-o acadea....Am găsit ca rezultatul a fost...foarte mediu....

Sun un prieten (84 de ani in 2 saptamani)....

Izbucnește în râs .....
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: repararea furtunului de frână




de Christophe » 04/11/20, 13:58

Sunt interesat, dar te grăbești prea mult! Soția ta nu se plânge prea mult? : Mrgreen:

Un furtun bun este un furtun impermeabil!! Cui îi pasă dacă e urâtă! : Cheesy:

Ne puteți arăta furtunurile pe care doriți să le înlocuiți și pe cele noi?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 14:10

Răspunsul lui....Ha oricum...Sunt oameni care încă mai sapă un pic de caberlot... Nu-ți face griji prea mult pentru fața gulerelor.... Lucrezi cu un aliaj majoritar de cupru recoapt. .. Îți faci gulerul, îl strângi corect... și atât...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Repararea furtunului de frână




de Flytox » 04/11/20, 14:17

Mi se pare că această cutie de sertizare este destinată țevilor de joasă presiune. De obicei, aceasta lasă un semn longitudinal frumos pe gulerul bătut la nivelul a 2 jumătăți de scoici. Pentru utilizări cu presiune scăzută, când este prea urât (cartofi) punem o pilă pe bavuri și aceasta de cele mai multe ori „prinde” lovitura.

Cuprul care se despica longitudinal poate fi combatet prin recoacerea zonei intre 300 si 650°C (inainte de a face gulerul). După aceea devine relativ „moale”, dar nu se mai rupe.

https://www.bodycote.com/fr/services/tr ... cuit-doux/

De fapt, ce anume este greșit?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 14:33

De fapt...dupa prietenul meu....Totul este bine....Nu am reusit sa primesc fotografiile detaliate pe care i le-am trimis...Dar promit ca iti voi primi cateva inapoi.. . .

Nu este cupru pur recoacut ... Este aliat cu nichel .... de fapt presa utilizată este similară cu o presă cu colier pentru instalații sanitare, cu excepția faptului că adăugăm o „matriță” între con. a presei și a matriței ... Aceasta dă un guler bătut al cărui unghi exterior este de aproximativ 60 ° .... La strângere ... În recipientul feminin există un con în partea inferioară a alezajului ... când servim, pare moale ... se datorează faptului că formăm interiorul gulerului ... la bancul de lucru dă asta ...
IMG-20201103-WA0000.jpeg
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 14:35

pe vehicul dă asta

MmsCamera_2020-11-03-21-43-52.jpg
MmsCamera_2020-11-03-21-43-52.jpg (465.38 KiB) Vizualizat de 4118 ori
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Repararea furtunului de frână




de Macro » 04/11/20, 14:44

Flytox a scris:De fapt, ce anume este greșit?


De fapt ... În timpul primelor mele teste .... Presa a fost părtinitoare în raport cu matricea ... gulerul a fost așa cum spui tu cartof ... dar așa cum mi-a spus vechiul meu prieten ... .Nu te vei strânge pe o îmbinare plană ... Te vei strânge pe un alt con interior ... dificultatea este să te strângi suficient pentru a fi etanșe și pentru a menține conductele, astfel încât să nu rătăcească. ..și nu strângeți prea tare pentru a nu vă tăia gulerul ....

O să te fac crobard ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94