Cod eroare reparare radiator electric 16.02 (Chauffelec, Concorde, Siemens, Noirot, Airelec ...)

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Cod eroare reparare radiator electric 16.02 (Chauffelec, Concorde, Siemens, Noirot, Airelec ...)




de ENERC » 22/12/20, 11:05

Radiatorul meu a avut o eroare 16.02 cu încălzire aleatorie. Acest eșec privește modelele:
Încălzitor electric ODESSAS II
Concorde Elsa II
Concorde Arkady
Siemens KLAVA
Noirot Camélia, Karisa, Calidou
Chafelec Cyrene
Duplex Airelec ...

Am urmat tutorialul https://www.commentreparer.com/46667/Ra ... -a-inertie.

Scoateți partea electronică cu cele 3 șuruburi torx.
Am deconectat doar cele 3 fire de corpul de încălzire și cele 3 fire ale sondei de temperatură (faceți o fotografie)
Scoateți ușor cele 2 cleme care apasă tranzistoarele pe radiator
Deșurubați suporturile din aluminiu care fixează radiatorul
Scoateți radiatorul (pe spatele din fotografia 1)
Desoldați condensatorul 470nF X2> 250V
Resolder un nou condensator
Puneți înapoi radiatorul, răsuciți cele 2 urechi de fixare cu clești pentru a-l bloca pe placa electronică
Puneți cele 2 cleme înapoi pe radiatoare
Puneți totul la loc și .... funcționează din nou !!!!
Imagine
Condensator în stânga în fotografie (în gri)
Imagine

Un eșec pe o componentă pentru mai puțin de 1 euro .... pare să cadă în pericol : Evil:
1 x
jacou07
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/01/21, 11:33

Re: Repararea codului de eroare al încălzitorului electric 16.02 (Chauffelec, Concorde, Siemens, Noirot, Airelec ...)




de jacou07 » 20/01/21, 12:19

bonjour,
Aș dori să mulțumesc lui "enerc" aici pentru tutorialul său din 22 referitor la codul de eroare 12 ...
Aceeași problemă am avut-o în decembrie, după o întrerupere a curentului electric, am observat că radiatorul meu, un model Concorde Arkadi de 1500W cumpărat în 2012, afișa acest cod „16.02” când încălzitorul a fost declanșat controlat prin fir pilot, acest cod este afișat alternativ cu „Auto "Afișaj mod confort ... Am sunat la serviciul post-vânzare al dealerului" Leroy Merlin "care nu avea informații și nu-mi putea oferi niciun ajutor. Am contactat serviciul post-vânzare Noirot și Arelec și mi-au spus doar să contactez dealerul meu să comande un panou de control ref. S136AA2899EZ ... pentru informații. Am primit prețul de la Leroy Merlin: între 85 și 90 € !!!
Am fost la Amazon și am găsit referința condensatorului vândut cu 10 pentru mai puțin de 9 € returnată !!!
Am primit piesele în mai puțin de 48 de ore, am înlocuit acest nenorocit de condensator ,,, radiator remontat și în funcțiune perfectă din moment ce ... Un mare mulțumire pentru tutorial ....
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 143