Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Christophe » 25/02/21, 17:22

Totul este în titlu .... Văd că noul meu cuptor cu microunde, care are doar câteva luni și nu mai mult de 5 sau 6 ore de utilizare continuă (când pot face fără el o fac), încălzește alimentele mult mai lent decât în ​​timpul primelor utilizări ... :? :? :?

Cum este posibil ? De ce această pierdere de putere? Și cum să cuantificăm această pierdere? Unde se îndreaptă consumul de energie (care cu siguranță nu ar fi trebuit să scadă ... Mă tem de răspuns ...)

Profit de această ocazie pentru a dezgropa un subiect ancestral, dar foarte interesant: măsurarea și calculul eficienței unui cuptor cu microunde

(care, fără îndoială, trebuie să răspundă parțial la întrebările mele de mai sus)

Și și acesta știință și tehnologie / mituri-microunde-și-realitate-t2596.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Macro » 25/02/21, 19:46

Antena HS
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Christophe » 25/02/21, 19:53

Ce zice? :şoc: :şoc: :şoc:

Încă se încălzește, dar mai repede ca înainte ...

Unde merge Wh-ul electric?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de thibr » 25/02/21, 20:48

este încă în garanție?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Macro » 25/02/21, 22:16

Antena HS poate continua să-și facă treaba ... Mai puțin eficient ... nu-și putea aminti numele exact ... Magnetronul ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Christophe » 26/02/21, 00:18

thibr a scris:este încă în garanție?


Probabil că are doar câteva luni, dar aș dori să știu cauza acestei căderi ... pentru că, dacă se întâmplă, se referă la multe cuptoare ... dar oamenii nu o observă ... atâta timp cât este încălzindu-se din nou ... chiar și puțin ... imaginați-vă risipa de energie din toată țara și mai ales încotro se îndreaptă această energie?

Voi conecta un ampermetru în el pentru a vedea ce consumă cu adevărat ...

Estimez la mai mult de 50% scăderea încălzirii ... A trebuit să pun 15 minute care a fiert în 7 minute înainte ...

Ok macro, dar nu ating asta ... : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14964
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4363

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de GuyGadeboisTheBack » 26/02/21, 01:00

Christophe a scris:
Ok macro, dar nu ating asta ... : Cheesy:

Te-ai uitat să vezi dacă jetul de ralanti nu este înfundat? Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6526
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Macro » 26/02/21, 08:50

Christophe a scris:
thibr a scris:este încă în garanție?


Probabil că are doar câteva luni, dar aș dori să știu cauza acestei căderi ... pentru că, dacă se întâmplă, se referă la multe cuptoare ... dar oamenii nu o observă ... atâta timp cât este încălzindu-se din nou ... chiar puțin ... imaginați-vă risipa de energie la scară mondială și mai ales încotro se îndreaptă această energie?

Voi conecta un ampermetru în el pentru a vedea ce consumă cu adevărat ...

Estimez la mai mult de 50% scăderea încălzirii ... A trebuit să pun 15 minute care a fiert în 7 minute înainte ...

Ok macro, dar nu ating asta ... : Cheesy:


Ei bine, dacă nu atingeți ... Nu veți ști ... Veți aduce înapoi cuptorul care va fi luat ca garanție, veți avea unul nou, iar cel vechi va ajunge în magazin Basculantă DEEE ...

După aceea, puteți face și o căutare pe google cu marca și tipul cuptorului dvs. ... S-ar putea să întâlniți unele forum sau RS unde sunt tipi destul de cunoscuți în electromerdier .... Mi-au permis să economisesc o mulțime de lucruri ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Christophe » 26/02/21, 08:52

Nu mă ating pentru că dacă demontez aș vrea să fac cu adevărat un pistol cu ​​microunde pentru vesele galbene !! : Mrgreen: : Mrgreen:

Altfel, bineînțeles, aș vrea să-l repar, dar magnetronul din piese de schimb valorează cu siguranță dublul prețului cuptorului ... nu?
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 588
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 313

Re: Pierderea puterii de încălzire a unui cuptor cu microunde?




de Peter » 26/02/21, 18:13

Luați deja o măsurătoare de consum pentru a vedea dacă își consumă puterea inițială și puteți vedea, de asemenea, dacă magnetronul nu este vizibil deteriorat uitându-se în spatele foii de mica din interiorul cuptorului.
Părinții mei aveau un cuptor cu microunde care funcționa, dar scânteia pe raftul din spate din interiorul cuptorului.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111