Ajută la configurarea controlerului meu

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Ajută la configurarea controlerului meu




de darwenn » 05/01/18, 11:44

Buna ziua, de 2 ani am un regulator mppt 30A, pentru 3 panouri solare 12V 110W fiecare. Și bateria mea de 130 A / H era încărcată doar cu 65 sau 70% după ce soarele a coborât, chiar dacă a fost bine toată ziua și regulatorul ar întrerupe încărcarea atunci când bateria era plină. Mi s-a părut deja ciudat faptul că tensiunea bateriei scade înapoi la 12.5 V / 65 sau 70% (baterie cu descărcare lentă). Am pus o baterie nouă de același tip și fenomenul este același. Deci, fie este normal să aveți o baterie încărcată doar cu 70%, fie regulatorul este configurat incorect. Când încărcătura este plină, trimite surplusul către un bec de 4W 12V pe care l-am pus (nu am altceva de pus pe el), dar ciudat este că acest bec rămâne aprins dacă trag bateria, când ar trebui să se închidă oprit și regulatorul va relua încărcarea. Îl ia bine, dar becul rămâne aprins. Normal?

Am configurat regulatorul astfel încât să taie sarcina odată ce 13.8V (PV OFF) este atins în baterie
Dar nu înțeleg relația cu LOAD ON la 12.8 V și LOAD-OFF la 10.8V

Pe fotografie, încărcarea este de 78%, deoarece ziua a crescut, dar cerul este gri (doar 2A de putere)

Deci, cum îmi configurez corect regulatorul? Pentru că am intuiția că mi-a împușcat deja 2 baterii, iar cu una nouă nu vreau să o iau de la capăt.

DSC_0102.JPG


Vă mulțumesc pentru tine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ajutor la configurarea controlerului meu




de Gaston » 05/01/18, 13:54

darwenn a scris:Când încărcătura este plină, trimite surplusul către un bec de 4W 12V pe care l-am pus (nu am altceva de pus), dar ciudat este că acest bec rămâne aprins dacă trag bateria, când ar trebui să se închidă oprit și regulatorul va relua încărcarea. Îl ia bine, dar becul rămâne aprins. Normal?
Cred că ați făcut o greșeală: terminalele „LOAD” nu sunt pentru conectarea unui dispozitiv alimentat în caz de suprasarcină, ci pentru conectarea a ceea ce aveți nevoie la alimentare (în loc să le conectați direct la baterie).
Un regulator fotovoltaic (spre deosebire de cazul unei turbine eoliene) nu are nevoie de un sistem de disipare în caz de suprasarcină, doar încetează încărcarea bateriei.
Aveți grijă însă cu puterea disponibilă pe terminalele LOAD dacă utilizați consumatori mari ...

darwenn a scris:Am configurat regulatorul astfel încât să taie sarcina odată ce 13.8V (PV OFF) este atins în baterie
Pentru o baterie cu plumb, încărcarea completă este de peste 14V. (14,4V în general). Poate că asta explică de ce bateria nu este niciodată plină.

darwenn a scris:Dar nu înțeleg relația cu LOAD ON la 12.8 V și LOAD-OFF la 10.8V
Trebuie să corespundă pragurilor de siguranță la descărcare: dacă bateria scade la 10,8V, consumatorii conectați la LOAD sunt opriți (pentru a nu deteriora bateria) și sunt re-alimentați numai când revine peste 12,8V.
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Ajutor la configurarea controlerului meu




de darwenn » 05/01/18, 14:15

Mulțumesc Gaston

Oh bine. Deci trebuie să setez setarea PV OFF la 14.4V și nu la 13.8V este corect?

Pe de altă parte, sunt îngrijorat de ieșirea LOAD, deoarece asta ar însemna că pe această ieșire trebuie să-mi conectez convertorul 12V -> 220V Este corect (deoarece în prezent este conectat direct la baterie)? Am o secțiune de 10 sârme pătrate, este un convertor de 1500W. Îl pot conecta în continuare la ieșirea LOAD? Știind că nu consum niciodată mai mult de 300W în același timp (vară)?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Ajutor la configurarea controlerului meu




de Gaston » 05/01/18, 14:21

darwenn a scris:Oh bine. Deci trebuie să setez setarea PV OFF la 14.4V și nu la 13.8V este corect?
Cel mai bun ar fi să verificați tensiunea maximă de încărcare cu caracteristicile bateriei.

darwenn a scris:Pe de altă parte, sunt îngrijorat de ieșirea LOAD, deoarece asta ar însemna că pe această ieșire trebuie să-mi conectez convertorul 12V -> 220V Este corect (deoarece în prezent este conectat direct la baterie)? Am o secțiune de 10 sârme pătrate, este un convertor de 1500W. Îl pot conecta în continuare la ieșirea LOAD? Știind că nu consum niciodată mai mult de 300W în același timp (vară)?
În opinia mea, ieșirea LOAD nu acceptă 1500W și probabil doar 300W.
Dacă doriți să profitați de siguranța oferită de regulator, puteți utiliza ieșirea LOAD pentru a alimenta un releu (sau echivalent) care întrerupe convertorul atunci când tensiunea bateriei scade. De asemenea, este posibil ca această întrerupere automată să existe deja în convertor. În acest caz, trebuie doar să ignorați ieșirea LOAD.
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Ajutor la configurarea controlerului meu




de darwenn » 05/01/18, 14:32

Da, convertorul este întrerupt automat de la un anumit prag și se aprinde din nou după ce bateria a fost reîncărcată, motiv pentru care nu am fost niciodată interesat de această ieșire LOAD.
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 227