Fotovoltaice off-roof by Sharp: panouri solare pe stâlpi!

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Fotovoltaice off-roof by Sharp: panouri solare pe stâlpi!




de jean.caissepas » 25/01/18, 10:35

bonjour,

Soluție nouă prin intermediul unui stâlp vertical și a panourilor optimizate pentru acest tip de instalare:

http://www.enerzine.com/comment-produire-de-lenergie-solaire-sans-panneaux-sur-le-toit/24485-2018-01
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: În afara acoperișului fotovoltaic




de izentrop » 25/01/18, 13:37

bonjour,
Cum primesc soarele panourile din spate și din lateral?

arti_24485-730x442.jpg
arti_24485-730x442.jpg (69.72 KiB) Vizualizat de 8177 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: În afara acoperișului fotovoltaic




de Christophe » 25/01/18, 13:41

Hei, trebuie să citiți izentrop: acestea sunt panouri „optimizate” ... asta înseamnă că nu mai au nevoie de Soare !! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: dezamăgitor de la enerzine pentru a transmite acest rahat ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: În afara acoperișului fotovoltaic: panouri solare pe stâlpi!




de izentrop » 25/01/18, 13:48

Poate de reflectoare, dar în acest caz ar trebui să urmeze soarele și ar putea trece la heliosat direct.
Răcoros pentru rezistență la vânt și umbră, dar pentru eficiență vom călca : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: În afara acoperișului fotovoltaic: panouri solare pe stâlpi!




de Christophe » 25/01/18, 13:59

Ei bine, am citit în detaliu și explicațiile sunt foarte neclare și asta este o subevaluare ... de la un mare industrial ca Sharp este uimitor!

Fără îndoială, el caută buzz, cascadorie publicitară gratuită ... sau să încurce unii naivi?

Turnul solar nu trebuie să concureze cu panourile fotovoltaice instalate pe acoperiș: este o soluție alternativă, care poate fi complementară unei instalații pe acoperiș sau care poate fi desfășurată atunci când acesta din urmă nu este posibil. "

NQ-R256A (256 Wp) de la Sharp este un modul fotovoltaic monocristalin, care oferă o eficiență de 19,8% în ciuda dimensiunilor reduse (1318 x 980 x 46 milimetri): „tehnologia de contact din spate oferă și mai multă putere în mai puțin spațiu decât modulele solare convenționale. ”

Cu tehnologiile solare tradiționale, celulele au fire electrice pe fața frontală, care blochează aproximativ 6% din lumina care poate fi acumulată. Cu celulele de contact din spate, toată conectivitatea este mutată în spate, reducând foarte mult pierderea de reflexie.


a) Performanța nu are nimic de-a face cu dimensiunile!
b) Contactul din spate (WTF ???)
c) 6% din lumina blocată de fire pe panourile convenționale?

Pe scurt, creșterea randamentului nu va compensa absența energiei primare care urmează să fie convertită!

Am putea avea un randament de panou de 100% ... la umbră va da întotdeauna mai puțin de un panou de 20% la soare!

Sau atât de ascuțit tocmai a inventat panoul solar care funcționează fără soare! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fotovoltaica în afara acoperișului de la Sharp: panouri solare montate pe stâlp!




de Did67 » 25/01/18, 14:51

Dacă am înțeles corect, nu este Sharp, ci o „cutie” care folosește panourile Sharp fără contact înainte ...: "Arndt Peters, director comercial HKW Solar Energy Systems UG"

Și după aceea, întotdeauna aceleași iluzii despre „puterea instalată” - ceea ce nu înseamnă nimic. Dacă instalez 1 kW în beci, va produce 000!

Dar cu siguranță vor „prinde” câțiva oameni naivi, fără noțiuni de fizică, gata să facă orice pentru o cauză bună („ecologie”).
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fotovoltaica în afara acoperișului de la Sharp: panouri solare montate pe stâlp!




de izentrop » 25/01/18, 14:52

O vând și o vând numai în altă parte.
Există chiar și un videoclip care merge în jur https://www.hkw-solar.com/

Probabil că au prezis asta pentru o exoplanetă cu 4 sori :)
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Fotovoltaica în afara acoperișului de la Sharp: panouri solare montate pe stâlp!




de sicetaitsimple » 25/01/18, 15:13

Scopul acestui mesaj nu este de a vorbi despre sistemul Sharp prezentat mai sus, în special, ci mai general de a vorbi despre „sisteme mici” pentru uz privat.

Perioada tarifelor de vânzare prohibitive în întregime către cumpărătorul obligat (EDF în Franța) este, și acesta este un lucru foarte bun, peste sau în curs de a fi astfel.

De acum înainte (sau curând) o nouă instalație fotovoltaică privată nu mai poate punct de vedere economic să fie justificat doar de câștigurile obținute prin autoconsum, nu de o scurgere a facturii altor consumatori.

În acest context, va fi necesar să maximizăm cota de autoconsum.

Orientarea panourilor Est-Vest, mai degrabă decât sudul complet, permite o producție care este cu siguranță mai mică în total pe parcursul anului, dar mai „plată” și „mai lungă” în timpul zilei, prin urmare favorabilă autoconsumului. Îmi imaginez că cele 3 fețe pe care le vedem pe fotografie sunt orientate spre Est, Sud, Vest.

Punerea panourilor mai verticală decât „producția anuală optimă” face posibilă favorizarea producției de iarnă în comparație cu producția de vară, deci există și un plus pentru autoconsum.

Pe scurt, să uităm exemplul propus care poate deranja prin aspectul său „bobo”, dar în principiu există, în opinia mea, lucruri pe care le vom vedea generalizate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Fotovoltaica în afara acoperișului de la Sharp: panouri solare montate pe stâlp!




de Did67 » 25/01/18, 15:30

Am crezut că există doar 3 părți, caz în care, într-adevăr, se apără ca și tine!

Dar există o față nordică! În cele din urmă, există într-adevăr 4 fețe orientate, nu știu cum.

Rămâne să ții cont de performanțele în lumină difuză sau indirectă?

În cele din urmă, cred că am discutat-o ​​în altă parte, rămâne faptul că anumite energii, chiar și cele regenerabile, sunt „flexibile”: hidraulica barajului, biometan dacă am dori ... Și, prin urmare, un anumit „vârf” al injecției de electricitate PV este gestionabil, în aceste limite ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Fotovoltaica în afara acoperișului de la Sharp: panouri solare montate pe stâlp!




de sicetaitsimple » 25/01/18, 15:34

Did67 a scris:Am crezut că există doar 3 părți, caz în care, într-adevăr, se apără ca și tine!

Dar există o față nordică!


Deci este într-adevăr un lucru bobo, deși PV produce chiar și fără lumină incidentă directă.

PS: Am clarificat „să uităm exemplul propus”.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 239