Îngrijorări cu privire la instalarea autonomă

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
YannBZH
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 27/08/18, 15:14

Îngrijorări cu privire la instalarea autonomă




de YannBZH » 27/08/18, 15:16

bonjour,

Sunt nou în fotovoltaica autonomă.

Instalarea mea:
Panouri: 2x100w mono și 2x100w poli, cablate în serie / paralel
Regulator: Epever Tracer 40A, cu cutie la distanță MT50
Convertor: sinus pur 12v / 230v 2500w
Baterii: 2 x 12v 85Ah (C5), sare.

În iulie și prin orientarea regulată a panourilor mele, am reușit să produc 1,4 kWh
Dar astăzi, este aproape un dezastru ...

Știu că soarele nu este același ... Dar în acest moment, trebuie să fie ceva în neregulă undeva.
Nevoia mea este scăzută: 1 laptop 14:XNUMX: ziua și câteva lumini cu led.

În momentul scrierii acestui articol (ora 15:XNUMX), am soare. Dar :
Regulatorul meu afișează PV-ul meu: numai 41.7v și ... 1.3w.
Acolo unde am văzut frecvent 200w și uneori 300w, sunt rare momentele în care primesc mai mult de 20w ... Bateriile mele, care obișnuiau să crească până la 13,5v, sunt acum mai mult pe 11v.

Capacitatea mea de investiții este de aproximativ 150 € / lună. Și intenționez să continui cu achiziționarea de panouri și baterii. Dar mai întâi aș vrea să înțeleg unde există, cred, o problemă. Regulator, baterii ???

Vă rog să mă ajutați să identific defectul.
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Îngrijorări legate de instalarea autonomă




de Bardal » 27/08/18, 16:10

Seamănă puternic cu una (sau mai multe) erori de cablare în panourile fotovoltaice sau / și în baterii.
Nu ne spuneți în ce tensiune funcționați, 12 sau 24 V? Cred că este 12 V.
În orice caz, nu ar trebui să găsiți 41 V la panourile dvs. Este probabil ca, cu această tensiune, regulatorul și / sau convertorul dvs. să regleze și să împiedice orice încărcare a bateriilor; cu excepția cazului în care unul sau altul a fost deteriorat ...


Încercați să puneți aici o diagramă electrică a instalației dvs.; acest lucru va face posibil să vedeți puțin mai clar. În mod normal, panourile fotovoltaice de pe piață produc 12 V (uneori 24 V); prin urmare, nu există niciun motiv pentru a le conecta în serie pentru o instalare de 12 V.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Îngrijorări legate de instalarea autonomă




de 44 d.Hr. » 27/08/18, 16:59

bonjour,

bardal a scris: În mod normal, panourile fotovoltaice de pe piață produc 12 V (uneori 24 V)


Chiar așa ?!!?!?!?
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Îngrijorări legate de instalarea autonomă




de Bardal » 27/08/18, 19:13

Acesta este cel mai frecvent caz pentru panourile consumatorilor; desigur, nimeni nu împiedică cablarea care să permită tensiuni diferite, dar este mai puțin obișnuit pentru panourile cu difuzie mare.

De asemenea, acest lucru nu înseamnă că tensiunea lor de ieșire este de 12 volți (dacă ar fi, nu ar fi posibilă încărcarea bateriei de această tensiune), ci pur și simplu că sunt proiectate pentru un circuit care funcționează la 12 volți. Volți ...

De ce intrebarea asta? Există vreun motiv (este încă un subiect banal) sugestiile mele ar fi greșite? Mai aveți un răspuns mai relevant? Sau diferit?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Îngrijorări legate de instalarea autonomă




de izentrop » 27/08/18, 22:13

bonjour,
PV-urile din // pot pune o problemă dacă nu sunt potrivite exact și dacă lipsesc diode de bypass.
Probabil o celulă spartă. O măsurare a tensiunii ar trebui luată pe fiecare panou.

După cum a întrebat Bardal, o diagramă cu caracteristicile fiecărui element ne-ar ajuta.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Îngrijorări legate de instalarea autonomă




de 44 d.Hr. » 27/08/18, 22:48

Ne pare rău pentru răspunsul târziu ...

Nu-l luați rău bardal, întrebarea mea aștepta doar un răspuns care este tot!

Nefiind electrician (să nu mai vorbim de inginer electronic ...), prin urmare, nu sunt deloc calificat să ofer un răspuns (și îmi cer scuze) la yannBZH. Ceea ce este mai mult este de la distanță fără a ști de fapt nimic despre instalare.

Pe de altă parte, în singurul punct care mi-a pus întrebarea, mi se pare (dar poate mă înșel) că tensiunea la ieșirea panourilor nu este reglementată nici în 12, nici în 24 ...

balthazar aleatoriu, o mică actualizare a funcționării unui panou solar: http://www.energiedouce.com/content/14- ... x-solaires

în extras:

„Pe fișele de produse de pe site-ul nostru, veți găsi numele 12V și 24V, în realitate tensiunea livrată de aceste panouri solare este mult mai mare (respectiv 18-20V și 36-40V); Acest nume este„ popularizat ”pentru a aflați rapid dacă un anumit produs este potrivit pentru un sistem de baterii conectat la 12V sau 24V "


cu asta, noapte bună.
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153