Cerere de informații pentru cercetarea fotovoltaică

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Blindman
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 11/04/19, 09:00

Cerere de informații pentru cercetarea fotovoltaică




de Blindman » 11/04/19, 09:15

Buna ziua sunt student in domeniul cercetarii panourilor fotovoltaice.
Studiul meu se referă la panourile solare. Acesta constă în efectuarea unei simulări prin intermediul software-ului Ansys a câștigurilor solare ale unui panou fotovoltaic și a pierderilor de energie, care se leagă de o creștere a temperaturii panoului în sine și o convecție scade eficiența panoului, dar care ar putea deveni inițiativa cuplării solare și termice.
Pentru aceasta am nevoie ca bază pentru acest proiect un panou solar de orice tip, dar cu o descriere foarte detaliată.

Am ales panoul solar Jiawei Policristalin 245W. Dar am nevoie de câteva informații.
Aș dori să știu compoziția exactă a unei celule fotovoltaice policristaline și grosimile fiecărei componente din acest model.

Dacă sunteți la curent cu aceste date sau dacă aveți un document care mă poate ajuta, vă rog să mi-l trimiteți.

cordialement
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Anchetă pentru cercetarea fotovoltaică




de ENERC » 11/04/19, 18:05

Ca o primă aproximare, o celulă fotovoltaică are o grosime de 300 microni și este compusă din siliciu pur 100%. Ponderea banilor pentru contacte este neglijabilă.
Celulele sunt conectate între ele prin 2 sau 3 fire de cupru / alu / staniu. Un fir pe partea superioară și unul sub celulă (partea superioară trece sub fiecare interval.
Pentru impermeabilizare există unul sau două straturi de polimer transparent de ordinul a 50 microni.
Rășina se toarnă pe partea din spate (capacitatea sa de căldură ar trebui să fie mică).
Există o cutie electronică din spate cu o diodă de putere. Și două cabluri de 4 sau 6mm2 în panglică de aluminiu / cupru.
Cea mai mare parte a panoului este sticla de suprafață sau sticla de pe ambele părți pentru modulele "geam dublu".

Cuplarea cu termică este dificilă: lichidele sunt evitate din cauza tensiunii directe care crește în general în domeniul de 600 volți. Facem cuplare „aerofotovoltaică”. Există o secțiune dedicată despre http://forum-photovoltaique.fr

Cordialement,
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 158