Configurați comunicația de rețea cu regulatoare MPPT

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Configurați comunicația de rețea cu regulatoare MPPT




de darwenn » 31/12/19, 14:15

Bună dimineața tuturor. Întrebarea mea ar putea fi un pic complexă, dar am un controler de încărcare MPPT, marca chineză AMINPVT (https://www.ampinvt.com/collections/mpp ... -batteries)

Acesta are un port COM RJ45 (RS485) și prin intermediul unei aplicații pentru smartphone putem prelua toate datele grafice de încărcare, putere etc ... Deci, aici devine dificil. Pentru a comunica cu MPPT, aveți nevoie de un modul convertor RS485-> WIFI și vă conectați la modulul menționat prin WiFi cu telefonul mobil și aplicația. Modulul acționează ca intermediar între MPPT și aplicația pentru smartphone conectată prin WIFI.

Modulul menționat (modelul IM-WR4) este vândut cu 49 USD, dar cu poștă poștală de 91 USD (așa că am putea la fel de bine să uităm). Iată un videoclip care explică cum să configurați aplicația cu modulul WIFI: http://www.inverteriot.com/file/envideo.mp4

Am deja un convertor RS485-> WIFI, un model: USR-W610, dar spre deosebire de modulul chinezesc, nu este preconfigurat să comunice imediat cu MPPT. Are modul CLOUD, precum modulul chinezesc, cred că este pentru stocarea datelor înainte de transfer. Iată documentul: https://www.usriot.com/download/WIFI/US ... 0.1.01.pdf

Desigur, am făcut mai multe teste de comunicare și configurare, dar mă pierd și înțeleg slab parametrii rețelei. Aici îți cer ajutorul tău. Nu am nicio dificultate în configurarea accesului WIFI cu SSID-ul și parola, mă pot conecta la modulul meu prin telefon sau prin PC-ul meu în RJ45, dar nu pot comunica cu MPPT, nu este recunoscută de aplicație. Deci, cred că modulul meu convertor RS485-> Wifi este neapărat configurat incorect (între LAN / WLAN, CLOUD, DHCP, STA sau AP etc ...)

Cine m-ar putea ajuta?

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Configurați comunicarea de rețea cu regulatoare MPPT




de darwenn » 31/12/19, 15:08

O mică greșeală din partea mea, îmi dau seama că portul com MPPT este standard RS-485 și chiar dacă conectorul este un RJ-45, standardul nu are nimic de-a face cu el. Trebuie deja să încep prin a localiza care sunt cele două fire RX și TX de pe partea MPPT din conector, pentru a le conecta apoi la blocul meu terminal cu 2 fire al modulului meu WIFI (are un bloc terminal cu 2 fire scris RS-485).

Întrebare: trebuie să traversez cablurile RX și TX? (este jumătate duplex)
Întrebare: Cum să localizați aceste 2 fire în conectorul RJ de pe partea MPPT?

Mă gândesc să tai un cablu RJ45 pe o parte pentru a folosi doar aceste 2 fire.
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9

Re: Configurați comunicarea de rețea cu regulatoare MPPT




de darwenn » 31/12/19, 16:53

Pentru informațiile dvs., am reușit să conectez întregul, iar convertorul meu RS485-> WIFI are acum indicatorul luminos pe verde. Trebuie doar să găsiți parametrii potriviți pentru a comunica aplicația cu MPPT.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 154