Cuptor ceramic și sistem pantone?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
FILDET
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/01/20, 21:23

Cuptor ceramic și sistem pantone?




de FILDET » 02/01/20, 21:49

bonjour,
ceramica este o activitate foarte veche și interesantă, DAR, ... un mare consumator de energie (gătit).
Caut o modalitate de a face această activitate mult mai puțin poluantă folosind H2O în plus (sau înlocuire) la gaz sau combustibil.
În plus, am achiziționat o mașină de sudat Multiplaz 75, care folosește apă și electricitate pentru a da o săgeată superbă pentru a tăia / suda oțelul și destul de multe alte materiale. Acest lucru îmi permite să cred că trebuie să putem să proiectăm un arzător pe gaz sau pe motorină, cu adăugarea de apă procesată / crăpată / vaporizată (nu știu ce termen să folosesc pentru că ce tehnologie să implementăm).
Are cineva o idee sau o experiență mai bună cu privire la această provocare?
Pentru a citi oricine ar interesa.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: cuptor ceramic și sistem pantone




de GuyGadebois » 02/01/20, 22:41

Iată diagrama a ceea ce am pe mașina mea:
Imagine
Pentru a compensa faptul că cuptorul dvs., spre deosebire de o mașină, nu aspiră aerul în același mod, ar fi suficient să puneți rezervorul de apă deasupra acestuia pentru a avea un efect gravitațional (cuplat cu un robinet pentru reglarea debitului) ceea ce ar permite apei să se încălzească într-o bobină de cupru plasată la evacuarea cuptorului menționat și apoi re-injectează totul la intrarea aerului pentru a avea efectul dorit (nu știu dacă sunt clar).
Pentru aceasta, ar fi necesar să străpungeți evacuarea pe o parte ”(injecție de apă), apoi pe cealaltă (pe orizontală) pentru evacuarea vaporilor micronizați, toate conectate prin tuburi de silicon la temperatură înaltă.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: cuptor ceramic și sistem pantone




de Flytox » 03/01/20, 00:01

Bine ai venit Fildeter.

FILDETER a scris:bonjour,
ceramica este o activitate foarte veche și interesantă, DAR, ... un mare consumator de energie (gătit).
Caut o modalitate de a face această activitate mult mai puțin poluantă folosind H2O în plus (sau înlocuire) la gaz sau combustibil.
În plus, am achiziționat o mașină de sudat Multiplaz 75, care folosește apă și electricitate pentru a da o săgeată superbă pentru a tăia / suda oțelul și destul de multe alte materiale. Acest lucru îmi permite să cred că trebuie să putem să proiectăm un arzător pe gaz sau pe motorină, cu adăugarea de apă procesată / crăpată / vaporizată (nu știu ce termen să folosesc pentru că ce tehnologie să implementăm).
Are cineva o idee sau o experiență mai bună cu privire la această provocare?
Pentru a citi oricine ar interesa.


Apa nu va înlocui gazul sau combustibilul, adăugarea acestuia va permite doar o combustie mai completă (cu combustibil sigur) și mai puțin poluant.
Cuptorul va fi folosit „continuu”, fără schimbări constante de putere, ca pe un vehicul, cred. Acest lucru ar trebui să simplifice foarte mult focalizarea.
Chai mai mult sau este legătura, dar există arzătoare grele de ulei sau adăugarea de apă în combustibil permite obținerea unei performanțe mai bune, mai puțin poluare .... și o flacără mult mai scurtă. Deci, trebuie să studiați consecința / compatibilitatea cu cuptorul.
AMHA Gazul arde nu prea rău, câștigurile de așteptat nu vor fi foarte spectaculoase.

Pentru GuyGadebois, ideea dvs. este atractivă, ar putea fi, de asemenea, necesar să decorrelați înălțimea apei din rezervorul de apă cu debitul / parcul de abur. (încercați să faceți o producție reglabilă, dar constantă).
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: cuptor ceramic și sistem pantone




de GuyGadebois » 03/01/20, 13:08

Flytox a scris:Pentru GuyGadebois, ideea dvs. este atractivă, ar putea fi, de asemenea, necesar să decorrelați înălțimea apei din rezervorul de apă cu debitul / parcul de abur. (încercați să faceți o producție reglabilă, dar constantă).

M-am gândit să pun o supapă sau un robinet sau chiar duze pentru udarea „prin picurare” (există unele la debituri diferite) pentru a regla lucrul.
https://www.pompes-direct.com/arrosage/ ... index.html
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
FILDET
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 02/01/20, 21:23

Re: cuptor ceramic și sistem pantone




de FILDET » 03/01/20, 20:15

Vă mulțumesc pentru că ați luat în considerare și ați răspuns la întrebarea mea
Ceea ce mă liniștește este că ideea nu vi se pare absurdă, ci mai degrabă realizabilă.
Așa că voi căuta în direcția dată.
Evacuarea unui cuptor este un coș de fum, în general, și aportul acestuia, un arzător, indiferent de combustibilul utilizat (cu excepția lemnului, caz în care este mai aprins). Încă nu am acest cuptor, ci cogit la construcția sa. Același lucru este valabil și pentru un prieten.
Am citit în cărțile vechi că s-a recomandat pulverizarea apei, în cuptoare ceramice alimentate cu cărbune. Dar la temperaturi ridicate (> 1000 ° C).
Marea diferență cu un motor de căldură este disponibilitatea unei călduri semnificative în coșul de fum. Dar, de asemenea, că temperaturile în joc sunt foarte mari, de aceea un risc semnificativ de coroziune, chiar de fuziune, dacă se folosește metal ...
În orice caz, vă mulțumesc din nou.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: cuptor ceramic și sistem pantone




de GuyGadebois » 03/01/20, 21:55

FILDETER a scris: Dar la temperaturi ridicate (> 1000 ° C).
Marea diferență cu un motor de căldură este disponibilitatea unei călduri semnificative în coșul de fum. Dar, de asemenea, că temperaturile în joc sunt foarte mari, de aceea un risc semnificativ de coroziune, chiar de fuziune, dacă se folosește metal ...
În orice caz, vă mulțumesc din nou.

De aici și importanța plasării corespunzătoare a „bobinei” de cupru. După ce dacă ai mijloacele, bobina poate fi platină ... glumesc.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 170