Invertor hibrid și încălzitor de apă

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
jeromedu44
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 04/11/20, 10:23

Invertor hibrid și încălzitor de apă




de jeromedu44 » 04/11/20, 10:48

bonjour,

Adept la lectură forums privind energiile regenerabile, deschid aici primul meu subiect pentru că nu găsesc un răspuns la întrebarea mea.

mică prezentare, familie de 5 persoane locuim lângă Angers, am renovat 3 case în ultimii 10 ani, am aproape gata toate meseriile (electricitate, instalații sanitare, faianță ...) cu excepția acestui care afectează lucrările structurale și acoperișurile.
Sunt un fan al „a face asta eu însumi” și a minimiza consumul meu de energie.

Pe partea PV, am instalat acum 2.5 ani acum 5 panouri solare de 255W.
1 cu un micro-invertor enphase -> acoperă consumul meu inferior.
4 conectați-vă direct la rezistența unui rezervor de apă fierbinte de 200L (atribuit doar AC) care furnizează un al doilea convențional de 250L furnizat cu HC (familia de 5).

Înainte de a crea acest sistem, am întrebat pe larg despre site-ul care vorbea despre acest subiect (în special engleza), apoi am început.
(tehnic, cele 4 panouri sunt conectate la rezistență și am păstrat termostatul în clasic 220v, dar separat de curentul continuu, pentru a tăia când T ° C> 80 ° printr-un releu de curent continuu supradimensionat)
Nu aș putea pune un panou termic pentru că încălzitorul de apă este la 20m distanță de SUD ...

Funcționează excelent, am apă caldă din aprilie până în septembrie gratuit.

Întrebarea mea este următoarea și de aceea îmi prezint instalarea;

La un invertor hibrid, cum s-ar comporta o rezistență termică la ieșirea de încărcare a bateriilor?
Această ieșire este reglabilă în intensitate sau tensiune?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri, știu că instalarea mea nu este convențională, dar funcționează și mi se pare sigură.

JEROME
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141