Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de jean.caissepas » 07/11/20, 23:57

Ultimul raport al Agenției Internaționale pentru Energie (AIE) este clar: energia solară costă mult mai puțin decât combustibilii fosili.


Articol de citit aici: https://www.clubic.com/energie-renouvelable/actualite-19487-l-energie-solaire-est-officiellement-l-energie-la-moins-onereuse-selon-l-iea.html

Da ! 8) Imagine
2 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de ABC2019 » 08/11/20, 07:31

jean.caissepas a scris:
Ultimul raport al Agenției Internaționale pentru Energie (AIE) este clar: energia solară costă mult mai puțin decât combustibilii fosili.


Articol de citit aici: https://www.clubic.com/energie-renouvelable/actualite-19487-l-energie-solaire-est-officiellement-l-energie-la-moins-onereuse-selon-l-iea.html

Da ! 8) Imagine


dacă nu încercăm să-l stocăm, desigur.

Rețineți că aici vorbim despre producerea de electricitate, dar dacă ne uităm la producția de căldură, energia solară directă este, de asemenea, mult mai ieftină decât toate celelalte, deoarece nu costă absolut nimic, este suficient să bagat la soare si se incalzeste singur !! prin urmare cost = 0 € / kWh, imbatabil.

din nou, dacă nu încercăm să-l stocăm, desigur.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de ENERC » 08/11/20, 12:52

ABC2019 a scris:din nou, dacă nu încercăm să-l stocăm, desigur.

Se schimbă ... și rapid.
În prezent, avem baterii LFP 3.2V 280AH la 72 € pe unitate HT oferite pentru 3500 de cicluri. Să calculăm costul depozitării:
72 € * 1,20 (TVA) / (3500 cicluri * 3.2V * 280AH * 0,8 (baterie utilizată la 80% maxim) / 1000 (kWh)) -> 3,4 € ct per kWh.
34 € pe MWh stocat nu este scump pentru o persoană. Ok, trebuie să adăugăm puțină electronică, dar în prezent suntem sub 100 € pe kWh stocat.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de ABC2019 » 08/11/20, 13:01

Enerc a scris:
ABC2019 a scris:din nou, dacă nu încercăm să-l stocăm, desigur.

Se schimbă ... și rapid.
În prezent, avem baterii LFP 3.2V 280AH la 72 € pe unitate HT oferite pentru 3500 de cicluri. Să calculăm costul depozitării:
72 € * 1,20 (TVA) / (3500 cicluri * 3.2V * 280AH * 0,8 (baterie utilizată la 80% maxim) / 1000 (kWh)) -> 3,4 € ct per kWh.
34 € pe MWh stocat nu este scump pentru o persoană. Ok, trebuie să adăugăm puțină electronică, dar în prezent suntem sub 100 € pe kWh stocat.

se datorează faptului că considerați că capacitatea de stocare trebuie dimensionată la puterea medie consumată, dar în caz de intermitență este complet falsă. Imaginați-vă o săptămână fără soare. Altfel vă puteți imagina că nu vom mai construi centrale electrice pe gaz, ci doar instalații fotovoltaice plus baterii ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de ENERC » 08/11/20, 16:34

ABC2019 a scris:
Enerc a scris:
ABC2019 a scris:din nou, dacă nu încercăm să-l stocăm, desigur.

Se schimbă ... și rapid.
În prezent, avem baterii LFP 3.2V 280AH la 72 € pe unitate HT oferite pentru 3500 de cicluri. Să calculăm costul depozitării:
72 € * 1,20 (TVA) / (3500 cicluri * 3.2V * 280AH * 0,8 (baterie utilizată la 80% maxim) / 1000 (kWh)) -> 3,4 € ct per kWh.
34 € pe MWh stocat nu este scump pentru o persoană. Ok, trebuie să adăugăm puțină electronică, dar în prezent suntem sub 100 € pe kWh stocat.

se datorează faptului că considerați că capacitatea de stocare trebuie dimensionată la puterea medie consumată, dar în caz de intermitență este complet falsă. Imaginați-vă o săptămână fără soare. Altfel vă puteți imagina că nu vom mai construi centrale electrice pe gaz, ci doar instalații fotovoltaice plus baterii ...

Nu-mi dau seama de rețea și EDF. Nu este problema mea.
În calitate de consumator, dacă kWh-ul stocat pe bateriile mele cu PV este mai ieftin decât la EDF sau la Cdiscount, mă echipez.
În calitate de consumator, luați cel mai ieftin produs, nu-i așa?
EDF & Cie se vor adapta. Și consumatorul.
1 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de Eric DUPONT » 08/11/20, 16:56

cu azot lichid vom depozita săptămâni și luni cu un randament de cel puțin 60%.

deci, dacă avem nevoie să stocăm jumătate din energia produsă, trecem de la 2 cenți pe kwh la maxim 4 sau 5 cenți.
0 x
Eric DUPONT
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 751
Înregistrare: 13/10/07, 23:11
x 40

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de Eric DUPONT » 08/11/20, 16:59

Enerc a scris:
ABC2019 a scris:
Enerc a scris:Se schimbă ... și rapid.
În prezent, avem baterii LFP 3.2V 280AH la 72 € pe unitate HT oferite pentru 3500 de cicluri. Să calculăm costul depozitării:
72 € * 1,20 (TVA) / (3500 cicluri * 3.2V * 280AH * 0,8 (baterie utilizată la 80% maxim) / 1000 (kWh)) -> 3,4 € ct per kWh.
34 € pe MWh stocat nu este scump pentru o persoană. Ok, trebuie să adăugăm puțină electronică, dar în prezent suntem sub 100 € pe kWh stocat.

se datorează faptului că considerați că capacitatea de stocare trebuie dimensionată la puterea medie consumată, dar în caz de intermitență este complet falsă. Imaginați-vă o săptămână fără soare. Altfel vă puteți imagina că nu vom mai construi centrale electrice pe gaz, ci doar instalații fotovoltaice plus baterii ...

Nu-mi dau seama de rețea și EDF. Nu este problema mea.
În calitate de consumator, dacă kWh-ul stocat pe bateriile mele cu PV este mai ieftin decât la EDF sau la Cdiscount, mă echipez.
În calitate de consumator, luați cel mai ieftin produs, nu-i așa?
EDF & Cie se vor adapta. Și consumatorul.


Mă îndoiesc că EDF se poate adapta.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de ABC2019 » 08/11/20, 17:30

Enerc a scris:
ABC2019 a scris:
Enerc a scris:Se schimbă ... și rapid.
În prezent, avem baterii LFP 3.2V 280AH la 72 € pe unitate HT oferite pentru 3500 de cicluri. Să calculăm costul depozitării:
72 € * 1,20 (TVA) / (3500 cicluri * 3.2V * 280AH * 0,8 (baterie utilizată la 80% maxim) / 1000 (kWh)) -> 3,4 € ct per kWh.
34 € pe MWh stocat nu este scump pentru o persoană. Ok, trebuie să adăugăm puțină electronică, dar în prezent suntem sub 100 € pe kWh stocat.

se datorează faptului că considerați că capacitatea de stocare trebuie dimensionată la puterea medie consumată, dar în caz de intermitență este complet falsă. Imaginați-vă o săptămână fără soare. Altfel vă puteți imagina că nu vom mai construi centrale electrice pe gaz, ci doar instalații fotovoltaice plus baterii ...

Nu-mi dau seama de rețea și EDF. Nu este problema mea.
În calitate de consumator, dacă kWh-ul stocat pe bateriile mele cu PV este mai ieftin decât la EDF sau la Cdiscount, mă echipez.
În calitate de consumator, luați cel mai ieftin produs, nu-i așa?
EDF & Cie se vor adapta. Și consumatorul.

Nu asta vă spun, vă spun că prețul depinde de capacitatea maximă pe care o puteți solicita, care este mult mai mare decât capacitatea medie necesară.
Și că, dacă ar fi interesant pentru o persoană, ar fi și mai interesant pentru EDF cu economiile de scară. Cu toate acestea, nimeni nu spune că am putea echipa rețeaua franceză cu PV și baterii. Gândește-te, trebuie să existe un motiv.

Dar mergeți mai departe, nimeni nu vă interzice să vă echipați cu panouri solare, baterii și invertoare. Ne veți da un raport.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de sicetaitsimple » 08/11/20, 17:41

Enerc a scris:Nu-mi dau seama de rețea și EDF. Nu este problema mea.


Aici este, în opinia mea, greșeala dvs., cu excepția faptului că renunțați la conexiunea dvs. la rețea, ceea ce vă va costa scump în stocare dacă doriți să trăiți pe standarde, spuneți „de obicei”, în sensul „ electricitate când vreau ”.
Dar este o alegere, cu atât mai ușor de acceptat, deoarece suntem singurii care trebuie să o facă (fără copii acasă, ....).
Sunt convins că conexiunea „back-up”, adică cu un consum foarte mic, va vedea rata sa fixă ​​(abonamentul) să crească semnificativ în anii următori. Cel puțin asta ar fi o dezvoltare logică.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Energia solară este oficial cea mai ieftină energie conform IEA




de ENERC » 08/11/20, 18:16

sicetaitsimple a scris:
Enerc a scris:Nu-mi dau seama de rețea și EDF. Nu este problema mea.


Aici este, în opinia mea, greșeala dvs., cu excepția faptului că renunțați la conexiunea dvs. la rețea, ceea ce vă va costa scump în stocare dacă doriți să trăiți pe standarde, spuneți „de obicei”, în sensul „ electricitate când vreau ”.
Dar este o alegere, cu atât mai ușor de acceptat, deoarece suntem singurii care trebuie să o facă (fără copii acasă, ....).
Sunt convins că conexiunea „back-up”, adică cu un consum foarte mic, va vedea rata sa fixă ​​(abonamentul) să crească semnificativ în anii următori. Cel puțin asta ar fi o dezvoltare logică.

Nu sunt sigur că membrii cresc atât de mult din cauza acceptabilității sociale. Persoanele cu venituri mici nu vor putea plăti 50 € pe lună pentru contorul de non-consum. Sau vom face un tarif social pentru cei săraci.
Când sunteți conectat la rețea, în prezent este economic să stocați puțin PV în timpul zilei pentru a-l utiliza noaptea (în jur de 3 -5 kWh - cu excepția utilizării grele pe timp de noapte).
A fost un adaos la subiectul inițial pentru a indica faptul că stocarea PV + mică este acum sub 19 ct pe kWh în Franța metropolitană.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 125