Panouri solare și încălzitoare de apă

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
srin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/01/21, 16:08

Panouri solare și încălzitoare de apă




de srin » 02/01/21, 16:10

Bonjour à tous,

Am citit multe discuții pe acest subiect și mă întreb despre avantajul schimbării instalării mele actuale.

În prezent am o factură de energie electrică destul de mare, în jur de 140 € pe lună pentru o casă în care există un încălzitor electric de apă, plite electrice, un cuptor și mai ales o piscină cu pompă de căldură. Locuiesc lângă Dijon. Mă întreb dacă investesc în soluții pentru a-mi reduce factura la electricitate.

La început am plecat cu un încălzitor de apă termodinamic în locul CE-ului meu electric. Am fost apoi sfătuit să optez în schimb pentru un încălzitor solar de apă cu o ofertă de 6000 €. Aș avea într-adevăr contribuția MaprimRénov la suma de 2000 €.
Având în vedere durata de viață a unui CE solar, mă întreb dacă este o investiție profitabilă? Va exista întotdeauna consum de energie electrică cu un astfel de sistem? Produsul propus este un produs CE solar ENERGIE de tip CO 250 IS Keymark Solar. Aveți feedback despre acest produs?

În paralel cu această instalare, mi s-a propus să instalez panouri solare pentru autoconsum cu sistemul mylight la un preț de 12700 €.
Aceeași întrebare ca și pentru încălzitorul solar de apă, credeți că este o investiție profitabilă știind că ar putea permite pompei de căldură a piscinei să fie autosuficientă din punct de vedere energetic.

Am 14 zile de retragere și așadar aștept sfatul dumneavoastră. MULȚUMESC
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de Philippe Schutt » 02/01/21, 21:34

Bonsoir,
Consumul de energie electrică al unui încălzitor solar de apă:
numărăm aproximativ 250 € pe an pentru 2 persoane, apoi cu 100 € mai mult pe persoană suplimentară.
Prin urmare, impactul asupra facturii dvs. de energie electrică este limitat și bla pentru rentabilitate cu o astfel de estimare. Pe de altă parte, producția cu poluare redusă și amprenta excelentă de carbon.
Panouri fotovoltaice
Nu sunt competent. Vă pot spune doar că în mod normal companiile fac simulări de rentabilitate pentru a vă vinde sistemele lor.

Ar trebui să vedem și ce echipament consumă cel mai mult, cât și când?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de GuyGadeboisTheBack » 02/01/21, 21:42

Când am investit în încălzitorul meu solar, nu m-am uitat niciodată la acesta din punct de vedere al profitabilității. Mi-am spus (și va face oamenii să râdă, fără îndoială): „Am mijloacele, este ecologic, cumpăr”. Bara de puncte. Având în vedere confortul de care mă bucur (comparativ cu alții), am alte lucruri de făcut decât să-mi iau capul cu calcule, prognoze sau altele. Să îți urmezi propria filozofie fără alte considerații, atunci când poți, sincer, simplifică existența. : Cheesy:
Și apoi, cu cât locuiți mai mult în sud, cu atât este mai mult soare și cu atât mai mult acest tip de sistem vă permite să economisiți energie electrică. Al nostru funcționează electric (dacă este necesar) în perioadele „de vârf” prin intermediul unui cronometru. Vara, este adesea deconectat în funcție de vreme. Nu este nevoie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de Philippe Schutt » 02/01/21, 22:09

trebuie să citim consumul electric al unui încălzitor electric de apă, nu solar, evident ... : Hopa:
Sigur, GuyGadebois, dar 6k € mi se pare cu adevărat excesiv. În impulsul momentului, aș fi spus jumătate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de Forhorse » 03/01/21, 07:54

6000 € pentru un CESI este mult prea scump ... fără îndoială un preț umflat artificial pentru că există o subvenție. Cred că puteți elimina deja suma subvenției la prețul scăzut, adică 4000 € din care scădeți subvenția pe care o veți primi și cădeți 2000 €, care trebuie să fie un preț final onest pentru o astfel de instalație subvenționată.
Cereți alte cotații pentru că există o înșelătorie ...

Pentru informarea dvs., mi-am înființat CESI chiar acum 4 ani și am avut abia 2000 € de material (preț public, nu preț pro ...) și montajul nu este complicat, mai ales pentru un profesionist care trebuie să facă asta tot timpul anului, deci chiar și 2000 de euro de muncă sunt scumpe!
http://www.stable-boy.net/index.php?pos ... au-solaire
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de GuyGadeboisTheBack » 03/01/21, 12:04

Philippe Schutt a scris:trebuie să citim consumul electric al unui încălzitor electric de apă, nu solar, evident ... : Hopa:
Sigur, GuyGadebois, dar 6k € mi se pare cu adevărat excesiv. În impulsul momentului, aș fi spus jumătate.

Absolut, nu vorbesc despre prețul care este umflat excesiv de slickers fără calme.
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de ENERC » 03/01/21, 13:29

Înșelătorie mare așa cum o găsim adesea pe net.

Mergi pe drumul tău.
12700 € pentru o instalație de autoconsum : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Acești escroci care postează peste tot pe net, ar fi necesar să-și recupereze coordonatele și să le trimită definitiv în închisoare.
1 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de lilian07 » 03/01/21, 15:39

Bună ziua, astăzi, având în vedere prețul instalațiilor solare termice, este mai bine să treceți la energia solară fotovoltaică pentru a economisi bani și chiar pentru a face apă caldă, păstrându-vă rezervorul electric.
Practic, instalația este mai fiabilă, mai simplă, mai profitabilă și poate fi utilizată pentru a face multe alte lucruri decât solara termică.
În instalarea automată este simplu, cu o rentabilitate a investiției de 2 până la 3 ani, acest punct de echilibru este, în general, atins punând puterea PV setată de două ori mai mult decât consumul de zgomot de fond al casei. Aproximativ 600W de PV (adică 3 până la 6 panouri), preț mai mic de 2000 de euro pentru auto-instalare.
Veți găsi un router de control de flux de ieșire către ECS la:
https://www.rouchenergies.fr/galerie-re ... boost.html

Un alt avantaj este că nu injectați nimic în rețeaua Enedis (fără contract specific) și vă optimizați autoconsumul realizând stocarea fără baterie.
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2658

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de sicetaitsimple » 03/01/21, 17:28

lilian07 a scris:Bună ziua, astăzi, având în vedere prețul instalațiilor solare termice, este mai bine să treceți la energia solară fotovoltaică pentru a economisi bani și chiar pentru a face apă caldă, păstrându-vă rezervorul electric.
Practic, instalația este mai fiabilă, mai simplă, mai profitabilă și poate fi utilizată pentru a face multe alte lucruri decât solara termică.

Sunt de acord, astăzi(probabil că acest lucru nu era adevărat acum 5 ani), mi se pare că instalarea fotovoltaică este mai simplă, mai ieftină și mai relevantă decât instalarea termică, chiar dacă este în principal de făcut ECS.
În orice caz 6000 € (fără primă) pentru o instalație de 250l (presupun conform referinței) mi se pare ca alții supraevaluați.
La estimarea PV de 12700 €, la ce servește puterea instalată?
0 x
srin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 02/01/21, 16:08

Re: Panouri solare și încălzitoare de apă




de srin » 03/01/21, 17:48

bonjour,

Este o instalare pentru 3kWp cu sistemul mylight care permite gestionarea autoconsumului său.
Și, după cum ați descoperit, CES este într-adevăr o instalație de 250l.

Vă mulțumesc pentru întoarcerea ta.
Îmi voi pregăti recomandarea și voi analiza alte soluții pentru casa mea, inclusiv fotovoltaica și instalarea, știind că nu știu nimic despre asta în acest moment.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 109