Lungimea cablului între panouri și regulator

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
sectorul34
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 07/11/21, 17:04

Lungimea cablului între panouri și regulator




de sectorul34 » 07/11/21, 17:32

Bună ziua și mulțumesc pentru primire,

Permiteți-mi să mă prezint, Richard din Pyrénées-Orientales (66), mi-am început instalația solară acum 2 ani și jumătate în zona mea de agrement, cu 2 panouri mono de 180 wați 12 volți în serie conectate la un Mppt Epever 30 Amp și un EDECOA Pure Sine Converter 12v 220v 1000w invertor cu ecran LCD, toate cu 1 baterie (Power Battery) in 225ah. Constatând că a funcționat bine am instalat o a 2-a baterie, în paralel cu prima, de aceeași marcă (Power Battery) de 1 ah cu un 225 Amp Mppt lângă primul Mppt și conectat la un panou de 20 watt 1 volți.


Iată întrebarea mea:
Am foarte puțin soare în apropierea șopronului în care sunt instalate echipamentele mele cu 2 MPPT.
1) Îmi pot amplasa cele 3 panouri solare la 12 metri de regulatoarele Mppt, pentru a avea mai mult soare pe panourile mele pe tot parcursul zilei? pentru că acolo unde este foarte puțin soare.
2) Și aș dori, de asemenea, să știu ce secțiune ar trebui să aleg pentru cablurile mele de 12 metri între panourile mele și regulatoarele mele.
Vin aici pentru a găsi puțin ajutor și, de asemenea, pentru a învăța o mulțime de lucruri interesante.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Lungimea cablurilor dintre panouri și regulator




de izentrop » 07/11/21, 19:51

Bună, pentru 15 A, 2.5 mm² este suficient.
Cu 4 mm², sunteți sigur că firele nu se vor încălzi.
0 x

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 144