Conectare directă în paralel a 2 șiruri solare PV de EST și VEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Conectare directă în paralel a 2 șiruri solare PV de EST și VEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite?




de Christophe » 22/11/21, 13:21

Este posibilă conectarea directă a 2 șiruri solare fotovoltaice cu tensiuni diferite? Adică 2 șiruri realizate cu panouri fotovoltaice de tensiune și putere foarte diferite?

De fapt, există conectori paraleli MC4, așa că a priori este foarte ușor să pui 2 înțepături în //:

mc4-male-branch-connectors.png
connectors-de-derivation-mc4-males.png (125.21 KiB) Vizualizat de 14154 ori


Panourile sunt diodate, deci în mod normal nu există retur de curent în șirul cel mai slab... dar încă îmi pun întrebarea: ce se întâmplă când un șir să spunem făcut pentru 150V nominal primește 300V la bornele sale?

Și când aceste 2 șiruri produc „puțin” (în jurul prânzului de exemplu) cu aceste diferențe de tensiune de 150V? :şoc: :şoc: :şoc: Ce s-ar întâmpla? Conform legilor de bază ale electricității, șirul mai slab nu va produce absolut nimic... Așa este?

Este ca și cum am pune 2 baterii dintre care 1 folosit în //: tot curentul ar fi furnizat de cei mai puternici, dar tensiunea totală ar fi scăzută de cei mai slabi. În cele din urmă, numai bateria puternică ar funcționa mai bine...

Putem vedea o mulțime de case fără acoperiș în sud cu 2 șiruri 1 est și 1 vest ... deci dacă nu este posibilă paralelizarea directă, aveți nevoie de 2 invertoare deci 2 circuite complet independente?

Asta e ? Deci conectorul paralel MC4 este folosit doar pentru aceeași orientare / același șir al acelorași panouri? Dar chiar și în această configurație, este posibil să aveți măști solare pe un tanga și nu pe cealaltă ... și, prin urmare, ar apărea aceleași preocupări de restrângere a producției de tanga puternică ...

Pe scurt, nu e foarte clar...dacă cineva care are mai multă experiență PV decât mine ar putea să ne explice? 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1635

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de Macro » 22/11/21, 13:57

2 curele paralele expuse la soare...

Nu stau mult timp paralele : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
447b75fecc5f219d144d87b5423a148d.jpg
447b75fecc5f219d144d87b5423a148d.jpg (58 KiB) Vizualizat de 14130 ori
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de Christophe » 22/11/21, 14:03

Macro esti un pignoleur ignobil !! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1635

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de Macro » 22/11/21, 14:06

Ai dreptate : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de Christophe » 23/11/21, 12:18

Deci inca nu am raspunsul meu...

Remundo poate fi ?? Tu care ai PV de 10 ani?
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 505

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de phil59 » 23/11/21, 12:38

Am pus un micro invertor nu panouri.

Următorul panou nu este deranjat de celălalt care ar putea fi la umbră.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de Christophe » 23/11/21, 12:39

Bine, știu principiul... dar asta nu răspunde la întrebare.

Și microinvertoarele... scumpe și sursă de defecțiuni N nu mă interesează prea econologic vorbind...

ps: am revizuit documentul despre așa-numitul micro invertor și acestea NU sunt microinvertoare, acestea sunt SHUNT-uri de panou care deviază trecerea curentului într-un panou umbrit...

Cel puțin asta am descoperit, nu știu ce ai...
0 x
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de jean.caissepas » 23/11/21, 14:39

Christophe a scris:Este posibilă conectarea directă a 2 șiruri solare fotovoltaice cu tensiuni diferite? Adică 2 șiruri realizate cu panouri fotovoltaice de tensiune și putere foarte diferite?


Ideal este să aveți panouri cu două fețe care să fie montate vertical cu marginea îndreptată spre sud. Panoul însuși gestionează diferențele de tensiune.

https://www.entraid.com/articles/clotur ... -verticaux
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de Christophe » 23/11/21, 15:58

Ok, dar asta tot nu răspunde la întrebarea inițială...

Iar fețele duble nu sunt destinate să fie montate pe acoperiș... și din motive întemeiate!
0 x
NCSH
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 206
Înregistrare: 17/11/21, 18:15
Locul de amplasare: Orbitează în jurul lui Venus
x 135

Re: Conexiune directă în paralel a 2 șiruri solare PV EAST și WEST cu panouri și tensiuni (foarte) diferite




de NCSH » 23/11/21, 16:52

Christophe a scris:Ok, dar asta tot nu răspunde la întrebarea inițială...

Iar fețele duble nu sunt destinate să fie montate pe acoperiș... și din motive întemeiate!


Pur și simplu, ai nevoie de un invertor cu 2 intrări, greu de găsit pentru puteri mici. Nu sunt familiarizat cu acest subiect.
0 x
Pentru a descoperi universul paralel al purtători de energie de carbon nefosil, faceți-vă timp pentru a naviga (15 min) site-ul NCSH : http://www.ncsh.eu/language/fr/energie-et-matiere/

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 116