Fotovoltaic: face panoul solar!

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon

Fotovoltaic: face panoul solar!




de Obelix » 19/06/06, 09:11

Bonjour à tous,

Aici merg ..... !!
Ei bine, nu vom reinventa apa caldă, ci tâmpind cu un panou de câțiva wați pentru nu foarte scump !!

Putere așteptată => 5 wați
Dimensiuni: 20cm x 28cm

Materiale necesare:
Oferta pe EBAY France (disponibilă pentru toată lumea !!)
O lampă solară de grădină => aproximativ 15 euro, inclusiv transportul
Un obiectiv Fresnel minim 200mmx280mm => în jur de 10 euro, inclusiv taxele poștale.

asamblare:
Lămpile de grădină au celule solare 0.34W de aproximativ 50mmx60mm.
Recuperăm astfel acest mini panou care va fi centrul sistemului nostru.
Lipim (cu un pistol pulverizator) acest panou pe o bucată de aluminiu care va asigura răcirea celulelor favorabile performanței ...
Am pus totul într-o cutie veche de pantofi ...
Obiectivul fresnel este plasat pe carton, înălțimea este reglată astfel încât lumina maximă să ajungă pe modulul de celule solare ...

Cablurile de ieșire ale celulelor sunt conectate la o baterie sau o lampă și asta este ...

Pentru matematicieni:
Celula solara 50mmx60mm => suprafata 0.003 M²
Energie solară „standardizată” => 1000W x 0.003 m² = 3W recuperabili.
Eficiența celulei => 10% => 0.3 wați
asta pentru lampa de gradina ...!
Lentilă fresnel de 280mmx200mm => suprafață 0.056 M²
Puterea solară „normalizată” => 1000W x 0.056 m² => 56 wați recuperabili.
Eficiența celulei => 10% => 5.6 wați

Ne plasăm bine în jurul valorii 5 Watt utilizabile !!
Toate acestea pentru aproximativ 30 euro de echipament și multă pasiune !!
Ne putem descurca mai bine: să ne grupăm pentru a cumpăra piesele, iar prețul scade rapid (de exemplu, luminile de grădină 10, inclusiv portul 60 euro)
Colectați monedele, după cum doriți ...
Durata de viață a acestor părți este destul de lungă. Obiectivul fresnel este cel mai scurt din 5 ani. celulele durează mai mult de zece ani la o putere maximă care apoi scade, dar durata lor de viață este mai mare de douăzeci de ani !!!

Există mai mult decât !!!
Trebuie să ...

Bun DIY
Obelix
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Faceți-vă panoul solar fotovoltaic!




de Christophe » 19/06/06, 09:31

Obelix a scris:Oferta pe EBAY France (disponibilă pentru toată lumea !!)
O lampă solară de grădină => aproximativ 15 euro, inclusiv transportul
Un obiectiv Fresnel minim 200mmx280mm => în jur de 10 euro, inclusiv taxele poștale


Arestat! Aceste lămpi sunt disponibile pentru 10 până la 15 € de către 3 sau 4 în toate magazinele bune de bricolaj. Evident, este 200% chinezesc la acest preț (la fel ca pe Ebayz ... z nu este o dactilografie : Cheesy: )

Obelix a scris:Pentru matematicieni:
Celula solara 50mmx60mm => suprafata 0.003 M²
Energie solară „standardizată” => 1000W x 0.003 m² = 3W recuperabili
Eficiența celulei => 10% => 0.3 wați
asta pentru lampa de gradina ...!
Lentilă fresnel de 280mmx200mm => suprafață 0.056 M²
Puterea solară „normalizată” => 1000W x 0.056 m² => 56 wați recuperabili
Eficiența celulei => 10% => 5.6 wați

Ne plasăm bine în jurul valorii 5 Watt utilizabile !!
Toate acestea pentru aproximativ 30 euro de echipament și multă pasiune !!


Aceasta este teoria, dar nu sunt sigur (de fapt nu am idee) că, concentrând lumina pe un panou solar, are puterea echivalentă suprafeței înainte de concentrare (mai ales având în vedere calitatea celulele lămpilor menționate Am avut una în mâinile mele ieri ...) ... Dacă acesta a fost cazul producătorii de pkoi nu oferă acest lucru (având în vedere lovitura celulei m2 ...)? Cred că acest lucru poate pune probleme de intensitate prea puternică a luminii, precum și de temperatură ... Există specialiști în solar?

Ați făcut deja un astfel de ansamblu și ați obținut 5 W așteptat?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 19/06/06, 10:02

ps: acum ceva timp am vorbit despre efectul reversibil al LED-urilor, se pare că un LED supus unei lumini ar crea un anumit curent (nu am avut ocazia să verific).

Poate o aplicație dublă frumoasă pentru becuri cu LED cu unele modificări electronice?
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 19/06/06, 10:04

Salut, oh mare economolog !!

Bineînțeles că am verificat, reverificat și măsurat !!
Din partea mea, primesc 4.980 Watt în condiții standard ...
Măsurarea iluminării la luxmetru și măsurarea curenților de tensiune la voltmetru.

Desigur pentru iluminarea puternică se încălzește puțin. De aici utilitatea de a plasa corect celula pe o bază de aluminiu care servește ca radiator !!

Cât despre appros, toată lumea este liberă să aleagă. Acest lucru l-am indicat în postarea mea anterioară.
Aprobele indicate sunt pentru cei care nu doresc să rupă miezul, este maxim să cheltuiți normal.

Dacă doriți să vedeți o realizare PRO a acestui lucru, faceți un Google cu „SUNCUBE” ... Panouri din 300W / M² .....

Bine pentru tine și continuă acest minunat site ...

Obelix
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 19/06/06, 10:10

Imediat cuvintele mari :P nu trebuie! :şoc:

Bine că l-am verificat mă uimește (și mă întristează și faptul că nu știe mai multe!) ... îți spune că creăm un fel de tutorial care să explice mai exact și practic lucrul?

Și ce părere aveți despre utilizarea „inversă” a LED-urilor?

Da, vom încerca să continuăm de pe acest site, dar sunteți toți actori și prin acest lucru forum :)
Dernière édition alin Christophe 19 / 06 / 06, 10: 11, editate 1 ori.
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 19/06/06, 10:11

PS-mi și eu,

Pentru LED-uri, eficiența este întotdeauna în aceeași categorie: între 10% și 20%.
Deoarece suprafața "activă" este foarte mică (aproximativ 0.5mm x 0.5mm), nu trebuie să ne așteptăm la o putere recuperabilă ușor utilizabilă. (în jur de câțiva miliarde)

Dar principiul funcționează bine, l-am testat și calculele sunt în concordanță cu realitatea tristă.

Cât despre un tutorial, nu sunt probleme de partea mea.
Mai ales că în șase luni se face freeweling (în sfârșit)
(((PRO: www.ifremer.fr apoi Echipament => ing electronic)))

Obelix
Dernière édition alin Obelix 19 / 06 / 06, 10: 24, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 19/06/06, 10:13

Obelix a scris:Pentru LED-uri, eficiența este întotdeauna în aceeași categorie: între 10% și 20%.
Deoarece suprafața "activă" este foarte mică (în jurul valorii de 0.5mm x 0.5mm), nu vă așteptați la o putere recuperabilă ușor utilizabilă. (în jur de câțiva miliarde)


Ok, dar presupun că putem crește intensitatea luminii cu LED-uri mai important, nu? În plus, durata lor de viață (și sensibilitatea la căldură) trebuie să fie mai mare decât cea a celulelor de cristal, nu?
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 19/06/06, 10:38

Ok, dar presupun că putem crește intensitatea luminii cu LED-uri mai important, nu? În plus, durata lor de viață (și sensibilitatea la căldură) trebuie să fie mai mare decât cea a celulelor de cristal, nu?


Ei bine NU și explic:
Siliciul este întotdeauna siliciu și, prin urmare, temperatura maximă este întotdeauna 125 ° C. în plus, deoarece suprafața schimbului de căldură este foarte mică, rezistența la transfer de căldură este ridicată.
De unde sunt probleme de disipare calorică.
Testele efectuate pe leduri cms mi-au permis concentrații mari, dar cu fumatul plicului diodei în timpul ajustărilor optice ......

Pe de altă parte, LED-urile sunt excelente atunci când doriți să detectați o lumină sau o iluminare.
Aplicație: detectarea poziției soarelui, tracker solar, etc ...

Obelix
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 19/06/06, 12:06

Bună ziua, inițiativă interesantă.
Văzusem aceste lămpi de grădină, la 10 euro 7 ... Este fragil.
----
Elementul important este încă obiectivul.
Obiectivele Fresnel de pe Ebay sunt 180 x 260
Există alții la 45 € cu 30% mai multă luminozitate?

Susțin soarele? Pentru că sunt flexibile. În plus, acestea poartă doar pe margini, pe suport. Ar trebui să se întindă tije de sârmă sau metal pe toată lățimea plăcii, astfel încât să nu se afle?
---
Link-uri 2 pe subiect:
http://www.jp-petit.com/ENERGIES_DOUCES ... resnel.htm

http://www.jp-petit.com/ENERGIES_DOUCES ... irling.htm
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 19/06/06, 12:09

salut, am testat cu o diodă de 10mm care a provenit de la lumina roșie spate a bicicletei mele, permite să ai 1,5 volt, dar nu știu miliampele, în plus, este o tensiune fără încărcare doar luată de voltmetrul mecanic un ac (pentru puriști), altfel mă gândisem deja la panoul solar. Ideea mea era să le pun la umbră și să răcească și să direcționeze raza solară folosind o oglindă (pe de altă parte este mai puțin bun în cazul cerului înnorat)

O regulă generală este ca un panou să facă 10%, deci dacă am 1m² expus 1000w; Aș putea avea doar 100w elec,

cu excepția cazului în care folosesc un fresnel sau o oglindă, dublez bazinul hidrografic (în ideea mea a fost folosit doar dimineața și seara, la jumătatea sezonului și a verii și a plecat toată iarna) ca pentru overclockare este necesar să răciți panoul.

singurul lucru care poate fi limitat este dimensiunea conexiunilor dintre celule, câte amperi putem trece?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 172