Încălzire prin tampon termic

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Încălzire prin tampon termic




de cortejuan » 02/12/10, 23:29

bonjour,

Sunt un nou venit, înnebunit de plante mai mult sau mai puțin exotice. Am două sere, una veche (30 de ani) încălzită convențional (electricitate și gaz) și una nouă pe care vreau să o încălzesc datorită unei rezerve de apă exterioară de 2000 de litri perfect izolată. Acesta va fi conectat în interiorul serei la o mașină din aluminiu și un sistem de radiator ventilator care funcționează continuu printr-un circulator de încălzire centrală. Asociat cu o rezervă de apă de 800 de litri îngropată în seră, acest set ar trebui să limiteze consumul de energie electrică în perioadele de noapte foarte reci și să răcească aerul în perioadele însorite.

Am început să citesc postările despre schimbarea de fază care deja mă seduseseră în timpul construcției primei sere, dar nu am găsit încă pasărea rară: un produs foarte ieftin „puțin” chimic și înclinarea la 10 grade (seră rece).

De fapt, încerc să obțin o seră cu energie pasivă prin captarea maximă de calorii în timpul zilei (și în mare parte dăunătoare pe timpul iernii) pentru a le restabili noaptea.

Astept sfaturile si comentariile voastre.

Cordialement
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 03/12/10, 01:36

Ce volum sau dimensiuni de seră, în principiu nu prea mari, izolarea lor, consumul trecut de încălzire folosit pentru a repara ideile?

Ați evaluat căldura stocată în balonul dvs. de 2m3 sau 0,8m34 în raport cu nevoile extreme ale fiecărei sere, care trebuie să rămână întotdeauna peste 10 ° C?
Balonul este perfect izolat (ce grosime? Și durata) pentru o noapte și o zi, dar puțin mai mult.

Soluția ideală este cea solară cu un tampon termic mare, precum subteran, care, dacă este mare, menține căldura de la vară la iarnă !!
Exemplu care funcționează în Canada:
http://www.dlsc.ca/borehole.htm
http://www.dlsc.ca/index.htm
altele:
http://www.icax.co.uk/alternative_energy.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_thermal_storage
http://www.icax.co.uk/articles.html
https://www.econologie.com/forums/post183841.html#183841

Dificultatea pentru o casă este de a avea o încălzire mai mare de 20 ° C.
În timp ce pentru sera dumneavoastră doriți cel puțin 10 ° C, iar pământul în adâncime mai mare de 2m adâncime are o temperatură egală cu media anuală de 10 până la 13 ° C, deoarece stochează căldura verii pe suprafață pentru a o pierde din nou in lunile de iarna !!
Așadar, un schimbător subteran vă asigură cel puțin 12 ° C iarna, dar singura problemă a puțului canadian este dimensiunea acesteia pentru a asigura energia necesară iarna și frigul vara, fără ca pământul să devină prea rece iarna și prea cald vara.

Pentru o seră este nevoie de mult mai puțin, în special cu încălzirea solară a serii și a pământului de dedesubt, în caz de exces de căldură în primăvara verii și toamna.
Un m3 de pământ stochează aproximativ 1000 KJ / ° C și, prin urmare, energia dvs. are nevoie de minus contribuția solară în timpul iernii fixa volumul de pământ care trebuie încălzit vara pentru iarnă, precum și suprafața colectoarelor termice vara cu sera care este unul.
Nevoile depind foarte mult de regiunea și altitudinea dvs. !!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 03/12/10, 01:51

Citiți și cereți experiența sa foarte utilă:
https://www.econologie.com/forums/post179142.html#179142
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 03/12/10, 11:08

Serele de modă veche aveau adesea blaturi de lucru mari din beton: inerție termică.

Bazinele de apă stropite erau în interior: apă temperată pentru plante și a servit din nou ca volan termic ...

La fel de mult pentru pasive.

Astăzi metalul și plasticul înlocuiesc tot ceea ce ...

Sunt, de asemenea, un fan al plantelor care aglomerează toată casa mea; Mă gândesc la o seră rece: rezervor de apă de ploaie îngropat dedesubt dar fără izolație: inerție „deportată”; sprijiniți-vă pe un perete de beton și / unde aglomeratele răsturnate umplute cu nisip și / sau cărămidă de noroi s-au stabilizat pe fața nordică ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 03/12/10, 11:30

Dacă aveți suficient spațiu: un volum mare de apă în interiorul serii și într-un recipient rezistent la îngheț constituie un radiator pasiv „fără îngheț” aproape liber ...

La aproximativ 0 ° C, veți recupera gratuit căldura latentă din acest rezervor.

Dar nu știu dacă asta te interesează ...
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 03/12/10, 16:35

Bonjour à tous,

multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.

Iată câteva detalii tehnice:

Sera mea este din profil de aluminiu (pictat de mine) în sticlă de siguranță cu grosimea de 4 mm. Suprafața sa este de 15 m2 și volumul său de 32m3. Întrebarea izolării de iarnă, este căptușită complet cu plastic cu bule păstrat la 2 cm de perete. În prezent este încălzit cu energie electrică și / sau gaz și petrol.

Prin urmare, sistemul meu de stocare termică este compus din două rezervoare IBC de 1000 litri legate între ele. Apa care intră una ieșind prin cealaltă. Vor fi la 2,5 m de seră, sprijinindu-se de un perete. Acestea vor fi așezate pe o placă de beton acoperită cu polistiren de înaltă densitate, acoperită în sine cu un material anti-perforare (probabil un șapă de beton ușor). Întregul va fi complet izolat cu foi de polistiren de înaltă densitate (grosime minim 10cm). Pentru a ascunde această groază, toți vor fi îmbrăcați în lemn imitând un mic caban.
În interiorul serii, va exista, așadar, un radiator auto din aluminiu în înălțime, combinat cu doi fani cu putere diferită. Acestea fac posibilă diferențierea schimburilor în timpul zilei (în mod obligatoriu ventilo rapid, puternic) de schimburile nocturne (ventilo mai lent, mai puțin puternic).

Un circulator de încălzire centrală va asigura transportul de calorii.

Întrucât sera se comportă ca un excelent colector solar (terenul este pe pământ), sper că într-o zi senină, în timpul iernii, să crească la 30 de grade pentru o temperatură exterioară de 0 grade timp de două sau trei ore pe zi (date verificate ieri) .

Deci, pentru a fi mai puțin optimist, am estimat că, dacă temperatura medie menținută în seră este de 10 grade, sub acțiunea soarelui, aerul va putea să crească fără probleme la 20 de grade pe zi nu prea acoperit (refuzat astăzi sau câștigul de grad este de 10 (-2 în afara +8 din interior) fără încălzire).

Dar hei pe această bază a unei diferențe de 10 grade în interior / exterior, asta îmi oferă pentru cei 2000 de litri de apă, 23 kWh de energie care urmează să fie distribuite peste noapte.

Chiar și împărțind această energie pe două, mă asigură, dacă nu să rămân la 10 grade, cel puțin să nu îngheț niciodată noaptea. Prin urmare, ar trebui să reproduc condițiile climatice ale fâșiei mediteraneene (regiunea Menton).

Trebuie să fie combinarea materialelor pentru schimbarea fazei cu apa, așa cum este indicat în firul de utilizare a uleiului de palmier. Cu privire la acest subiect, dacă nu l-am citit corect, nimeni nu a menționat emulsificarea uleiului în apă pentru a crea un material nou, o schimbare de fază (poate) diferită). Pentru a merge mai departe, de ce să nu folosiți saponificarea pentru a crește chiar și modest CC-ul apei?

Regiunea mea este Franche-Comté, care are perioade foarte reci, dar adesea foarte însorite, iarna (climă semicontinentală la marginea văii Rhône.


Cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 03/12/10, 16:46

cortjuan a scris:Dar hei pe această bază a unei diferențe de 10 grade în interior / exterior, asta îmi oferă pentru cei 2000 de litri de apă, 23 kWh de energie care urmează să fie distribuite peste noapte.
Dacă utilizați sera pentru a încălzi apa, răciți sera ...
Deci temperatura apei din rezervoare nu va atinge temperatura pe care o ar fi atins sera fără utilizarea sistemului.

Cu alte cuvinte, pentru a colecta cu succes 23kWh în seră în timpul zilei, este că fără sistemul de prelevare de temperaturi temperatura ar fi crescut semnificativ mai mare.

La final, energia stocată în rezervoare va fi probabil semnificativ mai mică decât ceea ce sperați :?

Găsesc ca alții înaintea mea că este un sistem foarte complex pentru a crește inerția termică a serii ...
Punând „pur și simplu” un rezervor de 1000 de litri de apă în fundul serii, probabil că veți obține mai mult sau mai puțin același rezultat ...
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 03/12/10, 17:16

multumesc pentru raspuns,

in ceea ce priveste rezerva, am deja (850 litri) si fara sistem schimbator (radiator + circulatie) nu functioneaza, tocmai am experimentat-o. O întrerupere a energiei electrice pentru a elimina toată încălzirea din cele două sere, temperatura exterioară a fost de -8, iar dimineața, la trezirea în sera echipată cu rezerva, a fost de -2 grade. În sera vecină fără rezerva de apă, rezultatul a fost exact același (-2 în seră).

În ceea ce privește observația dvs., este adevărat și fals ... Într-adevăr, temperatura va scădea (acesta este și scopul de a evita stresul termic), dar eficiența termică a serii va crește clar, deoarece atunci când aerul din sera este la 30 de grade, în timp ce afară este de zero grade, pierderile sunt considerabile (altfel s-a arătat ca într-un senzor bun la 70 de grade sau mai mult). Așadar, dacă captez caloriile pe măsură ce sunt generate, temperatura va scădea, crescând eficiența termică a serii.

În sfârșit foarte simplu, nu am acces cu o lopată mecanică în grădina mea, așa că rezerva îngropată a fost planificată în seră, dar rinichii mei au spus că nu ...

Cordialement
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 05/12/10, 19:46

apa care nu costa nimic.

Apa costă rezervorul, iar pământul costă doar să-l agite, exerciții bune cu o lopată pentru sănătate dacă te antrenezi acolo în mod regulat.
altfel dacă pământul este adânc, este posibil să găuri gauri cu o masă, o burghie de mână sau un șurub pentru a fila tuburi schimbătoare de cupru (mergeți înapoi în tub de oțel de protecție), chiar și câțiva metri, sau chiar puțin adânc (50 cm), care încălzește pământul pe 15m2 și m3 de pământ de dedesubt (chiar și 50 cm este de 7m3, fără rezervor) fără a-l agita (Câteva găuri pe m2 (ușor dacă solul este un strat de suprafață bun), unde împingeți cu ușurință o țeavă de fier cu mâna cu o adâncime de 1 m.
Un schimbător (conductă sau casă veche sau radiatoare de mașini recuperate) în seră și un mic circulator fotovoltaic pentru a-l circula în tuburile de pământ permite încălzirea pământului când sera este prea caldă pentru a recupera această căldură chiar și luni mai târziu dacă tuburile coboară la mai mult de 1 m adâncime (și cel puțin o săptămână până la 60 cm).
În plus, plantele tropicale își vor avea rădăcinile întotdeauna mai calde la peste 13 ° C ca în regiunea tropicală, deoarece altfel vor fi cele ale regiunii 10 ° C sau mai puțin iarna.
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 05/12/10, 19:47

iarna, în zona continentală, temperatura poate crește rapid la 30 de grade sau mai mult, ceea ce este deosebit de nociv pentru plante în timpul iernii, de aceea este necesară eliminarea rapidă a acestei energii și apa mi s-a părut, prin conductivitatea sa termică și capacitatea sa, mai eficientă decât solul.

Cele două, apa și solul sunt complementare, totul depinde de instalarea și sistemul schimbătorilor din sol.
Apa izolată este bună în câteva zile (zi pentru noapte) dar pentru a menține excesul de căldură în exces de la vară la iarnă, necesită utilizarea difuzivității lente a pământului care nu depășește 3 m de lungime de difuzie pe parcursul a 4, 6 luni la un an pentru a o păstra în volume mari de pământ în profunzime.
Este necesar să se calculeze energiile în joc foarte diferite vara (10 - 15KW pe 15m2 de seră cu soare) și iarna (de 5 - 10 ori mai puțin ????).
.
(lungimea de difuzie variază ca rădăcină pătrată a timpului, adică în 4 luni că de două ori mai mult decât într-o lună și într-o lună de 5,5 ori decât într-o zi și în 3 luni este de 120 de zile, această lungime este de numai 11 ori ca într-o zi, trecând de la 15 la 30cm la 1,7 până la 3 m aproximativ în funcție de sol)
http://fr.wikipedia.org/wiki/Diffusivit%C3%A9_thermique
informații max în germană
http://de.wikipedia.org/wiki/Temperatur ... %A4higkeit
Deci, dacă pământul este moale, cu posibilitatea de a conduce tuburi verticale cu o masă, este interesant să îl încălziți cât mai mult în adâncime, astfel accesibil la un preț foarte mic, deoarece această căldură recuperată de aerul condiționat natural de sol în timpul verii acolo se înmoaie cel puțin la începutul iernii (dacă nu chiar mai adânc) pentru că nu este deloc scump.

Izolatorii de aer imobilizați (lână, polistiren, etc;) sunt bune doar câteva zile cel mult, deoarece difuzivitatea lor este rapidă și grosimea necesară crește pe măsură ce timpul și nu rădăcina pătrată a acestei perioade și a pământului păstrează această căldură mai bine pe perioade mai lungi de timp pentru bani mult mai puțini.

Cel mai eficient ca izolator este un compus format din jumătăți de straturi alternante de izolator ușor (aer) și pământ (sau apă) care va asocia o conductivitate termică scăzută cu o capacitate termică ridicată pentru a reduce difuzivitatea termică la minim posibil (raportul de conductivitate la capacitatea totală), iar apoi difuzivitatea acestui compus va fi 4xdifuzivitatea pământului înmulțită de Kair / Kterre (K conductivitatea termică ) sau de 4 până la 5 ori mai mic și, prin urmare trecem de la 3 m la 1 m sau 0,75 m grosime din această izolație optimă pe termen lung pentru a păstra vara și iarna dacă volumul rezervorului este mult mai mare decât cel al pământului în izolația compozită.
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_diffusivity
http://fr.wikipedia.org/wiki/Diffusivit%C3%A9_thermique
http://de.wikipedia.org/wiki/Temperatur ... %A4higkeit
http://fr.wikipedia.org/wiki/Conductivi ... _thermique
Astfel, cu o izolare optimă de 1m grosime maximă de straturi alternative (1 până la 3 cm) de lână de aer și apă imobilizată, putem păstra căldura timp de 4 luni în containere mari de tip piscină.
Dar cu mult mai puțină muncă, la fel de bine puteți folosi doar pământ cu găuri de pământ și o grosime de izolare spontană a pământului de 3 m în loc de 1m.


Pentru circulator, totul depinde de puterea și fluxul necesar, dar și o combinație a celor două este optimă, deoarece cu soarele economisești și fără soare poți recupera căldura inaccesibilă fără electricitate.
Este posibil să o montați treptat, încălzire electrică și dacă totul merge bine adăugați solar.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 101