Cuptor cu aragaz solar Ulog. Construcție și performanță

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Cuptor cu aragaz solar Ulog. Construcție și performanță




de Christophe » 06/05/11, 17:56

Monitorizarea și performanța construcțiilor (îmbunătățiri?) A Cuptor cu aragaz solar de tip Ulog cu fereastră de recuperare cu geam dublu (reciclare directă).

Pentru alte informații citiți https://www.econologie.com/forums/four-solai ... 10736.html + https://www.econologie.com/forums/cuiseurs-f ... 10742.html
sau faceți o căutare: https://www.econologie.com/forums/search.php

ZIUA 1: primele încercări

Imagine

a) 1 cadru fereastră de recuperare cu geam dublu, suprafață de sticlă 63 * 40 deci echivalent cu o dimensiune de 50 * 50 cm (dimensiunea minimă recomandată în carte)
b) oglindă sintetică lipită
c) rezervor de grădinărit pentru primele teste (deja se încălzește destul de mult fără izolare, am făcut măsurători cu un termometru IR pe cele 1 bucăți de ardezie între 2 și 70 ° C după 75 oră)

Oglinda sintetică reflectă minunat:

Imagine

Totuși, nu știu cât va dura ... vom fi bine. Plătisem douăzeci de euro într-un bricolaj pentru 100 * 50 cm.

Avantajul este că este mai ușor și de rupt! Înainte de a pune șnurul, vântul a aruncat oglinda, cu o oglindă din sticlă, nu știu dacă ar mai fi intact ...

ZIUA 2: șasiul brut

Imagine

Șasiu „gol”

Imagine

Am triangulat să o fac cât mai rezistentă în raport cu greutatea (șasiul este greutatea lui și totul va fi manipulat frecvent ...)

Poziționați reflectorul „iarnă” în partea de jos:

Imagine

Poziția „iarnă” în modul normal:

Imagine

Instalarea geamului + a reflectorului pe cadru (spațiul liber = 1 mm!), L-aș lăsa detașabil pentru a facilita mișcarea acestuia.

Imagine

Acest șasiu va permite să puneți cu ușurință un al doilea reflector de jos și să creșteți puterea într-un mod interesant (în jur de 2% a priori). Ne putem imagina punând și pe laturi ... dacă într-adevăr T ° nu este suficient!

Rămâne de făcut:

a) vasul cuptorului (cel mai delicat cred eu)
b) pereții exteriori
c) izolarea
0 x
seb1000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 02/05/11, 11:05




de seb1000 » 06/05/11, 23:26

frumos !! : Cheesy:

ești mai rapid decât mine brusc.

unde ți-ai găsit termometrul IR și cât ai plătit pentru el dacă nu este indisolubil?
care este punctul de a avea o poziție oglindă în partea de jos?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 07/05/11, 00:41

mulțumesc :D

Nu este indiscret, dimpotrivă, am găsit-o nu foarte departe: https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-132.html 8)

Un alt model care face și IR: https://www.econologie.com/shop/thermome ... p-326.html

Oglinda de dedesubt, dacă există doar una, nu există niciun interes (mai bine este doar una de sus, deși atunci când soarele este la zenit, dedesubt trebuie să funcționeze bine ...) oglindă + scăzut = creșterea puterii cuptorului (mai ales vara), așa cum ați pus pe părțile laterale pentru test.

Dacă primele teste de gătit sunt ok, voi vedea să pun un alt reflector (mai am câteva pături de supraviețuire de „reciclat”)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 09/05/11, 14:42

Ziua 3 (zi scurtă):

Recuperarea materialului din rezervor: foaie de aluminiu și începerea tăierii:

Imagine

Buna ziua puzzle-ul final! : Cheesy: : Cheesy:

Imagine

Mă gândesc la plierea și nituirea a tot.

Întrebare tehnică: este recomandat aluminiu pkoi în cuptoarele Ulog? Putem folosi un rezervor de oțel? (Încă nu am citit nimic despre asta în cartea pe care o am despre aragazuri)

Pentru că este mai ușor să recuperați oțelul lăcuit negru (toate cuptoarele clasice sparte) decât aluminiu! Sau este pur și simplu o întrebare despre ușurința realizării: aluminiu se îndoaie mult mai ușor decât oțelul, desigur (și greutatea?) ???
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 17/05/11, 14:12

Aici este castronul "puzzle" (nu glumeste) aproape terminat, puțin curățare și îndreptare și asta ar trebui să o facă.

Imagine

Nu aveam suficient material pentru a face fundul, sau altfel ar fi benzi suprapuse ... bla ... Așa că mă gândesc să confecționeze fundul din tablă de oțel lăcuită.

În caz contrar, tambururile de la mașina de spălat din oțel inoxidabil sunt reciclate, dar intenționez să le păstrez pentru a face concentratoare.
0 x
seb1000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 02/05/11, 11:05




de seb1000 » 17/05/11, 22:37

avansează de partea ta, foarte bine!

Îmi pun la îndoială oglinda cu o tăietură parabolică și încep să sperăm curând.

continuă să ne arate progresul tău ;-)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 17/05/11, 22:54

Ah, da, acest subiect este făcut pentru asta.

Nu am inteles ce intrebati ???
0 x
seb1000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 02/05/11, 11:05




de seb1000 » 18/05/11, 07:29

Întreb forma „oglinzii mele parabolice” (care nu-și poartă numele atât de bine) care va fi plasată sub cuptorul solar.

Testez tăierea și reflectarea razelor de lumină de pe această oglindă în funcție de înclinarea soarelui și a oglinzii: verific că razele converg bine (sau aproximativ) unde vreau.

și asta a fost confirmarea ideii mele.

rămâne un parametru de gestionat: parametrul a din ecuația parabolei mele: y = ax² Am luat a = 0,714, dar poate fi nevoie să fie redusă puțin.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Cuptor cu aragaz solar Ulog. Construcție și performanță




de Hic » 19/05/11, 10:28

Christophe a scris:Monitorizarea și performanța construcțiilor (îmbunătățiri?) A Cuptor cu aragaz solar de tip Ulog cu fereastră de recuperare cu geam dublu (reciclare directă). .php

ZIUA 1: primele încercări
Rămâne de făcut:

a) vasul cuptorului (cel mai delicat cred eu)
b) pereții exteriori
c) izolarea


Bună Christophe

Ar fi mai eficient
puneți plăcile în poziție verticală, în diagonala unui con / 90 oglindă,

Pentru radiațiile directe, există în mod clar „concentrare”
spre centru, pe dale


*** un con este, de asemenea, o capcană indirectă de radiații !!!!!! ***

acest con prinde toate radiațiile care ajung la un unghi de 85 °
în acest caz, va fi mai puțin „concentrat”
dar mult mai bine decât un simplu rezervor

și echivalent cu
dacă vasul are forma unui vas „foarte închis”
vom avea același rezultat
că conul sau rezervorul, sau aproape pentru lumina sau soarele difuze în diagonală din momentul în care parabola se apropie de 90 °


de asemenea, puteți testa un fel de mâncare dublă,
de tipul găsit în unele solare termice
Dernière édition alin Hic 19 / 05 / 11, 11: 53, editate 1 ori.
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 19/05/11, 11:09

Bună Hic,

Pentru plăci, aruncați-o a fost doar pentru prima zi de testare!

Pentru cuptorul conului, trebuie să vedeți pe partea unui DATS: https://www.econologie.com/forums/four-solai ... 10766.html

Pentru ULOG, voi pune, cred că o a doua oglindă opusă celei de-a doua. Trebuie să termin deja rezervorul acolo!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113