Cum să îmi conectez bateriile solare?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44

Cum să îmi conectez bateriile solare?




de mATX » 08/09/13, 11:44

Bună dimineața.


Caut pe cineva care să mă ajute să rezolv o problemă.
Sunt începător în site-uri izolate și cu puține resurse.
Am făcut instalația fotovoltaică singur și evident că există o problemă cu conexiunea bateriei. Am citit diagramele de conexiune de pe site-ul dvs. și mi-e puțin frică să nu greșesc.

Mi-am făcut o fotografie cu bateriile, cred că există o problemă deoarece una dintre baterii se oxidează mult mai repede decât celelalte.

Imagine

Baterii de 2 volți (conexiune de 24 volți)
Ar putea cineva să-mi facă o mică imagine? :)

Ma poti ajuta?
Multumesc frumos.

mATX
0 x
Energia gratuită este scumpă. ^^
chevesne51
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 70
Înregistrare: 26/10/05, 19:19
x 1




de chevesne51 » 08/09/13, 12:15

bonjour,

Luați tensiunea acestui element în raport cu ceilalți.
Poate fi defect.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/09/13, 15:37

ce desen vrei? editarea dvs. este corectă! există 12 elemente de 2 V în serie

de cât timp funcționează?

Este încărcarea suficientă pentru ca bateria să fie complet încărcată suficient de des?

problema unui element care se pierde apare adesea atunci când nu se încarcă suficient, astfel încât să nu fie niciodată complet plin și să nu existe niciodată o taxă de egalizare: elementul care se descarcă puțin mai mult că celălalt ajunge mai întâi gol: se sulfează puțin, deci necesită mai puțină sarcină decât celelalte și va fi și mai rău în următorul ciclu, până va urma moartea acestui element

atunci când nu sunteți complet încărcat suficient de des, există doar 2 soluții: reduceți consumul de energie electrică sau creșteți numărul de panouri fotovoltaice

sau rulați un generator cu un încărcător de mare putere, pentru a folosi toată puterea grupului și a nu-l rula degeaba: folosesc uneori o stație de sudură invertor ca încărcător! foarte eficient pentru bateriile mari: singura problemă trebuie să monitorizați tensiunea, deoarece nu limitează încărcarea
0 x
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44




de mATX » 08/09/13, 15:39

chevesne51 a scris:bonjour,

Luați tensiunea acestui element în raport cu ceilalți.
Poate fi defect.



Bună dimineața.

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. chowsne51.
Tocmai am testat și toate bateriile dau 2.30 V. în medie, cu excepția bateriei oxidate care oferă 2.15 V. :strigăt:

Cum se face de acolo?
Conexiunea mea este bună? (Pentru mașină de spălat, aer condiționat ...)
Pot schimba bateria defectă știind că sistemul funcționează de jumătate de an?
Pot repara bateria cu sulfat de magneziu?
Și în cele din urmă trebuie să egalizez bateriile?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.
0 x
Energia gratuită este scumpă. ^^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/09/13, 18:37

Matx a scris:Tocmai am testat și toate bateriile dau 2.30 V. în medie, cu excepția bateriei oxidate care oferă 2.15 V. :strigăt:


Test "inactiv", cred?

Faceți aceeași măsurare în "încărcare", adică conectând ceva care vă va pompa bateriile ... alimentați cel puțin 20% din capacitatea lor în W.

Adică dacă aveți, de exemplu, o capacitate de 1000Wh, conectați cel puțin o sarcină de 200W ...
0 x
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44




de mATX » 08/09/13, 20:18

chatelot16 a scris:ce desen vrei? editarea dvs. este corectă! există 12 elemente de 2 V în serie

de cât timp funcționează?

Este încărcarea suficientă pentru ca bateria să fie complet încărcată suficient de des?

problema unui element care se pierde apare adesea atunci când nu se încarcă suficient, astfel încât să nu fie niciodată complet plin și să nu existe niciodată o taxă de egalizare: elementul care se descarcă puțin mai mult că celălalt ajunge mai întâi gol: se sulfează puțin, deci necesită mai puțină sarcină decât celelalte și va fi și mai rău în următorul ciclu, până va urma moartea acestui element

atunci când nu sunteți complet încărcat suficient de des, există doar 2 soluții: reduceți consumul de energie electrică sau creșteți numărul de panouri fotovoltaice

sau rulați un generator cu un încărcător de mare putere, pentru a folosi toată puterea grupului și a nu-l rula degeaba: folosesc uneori o stație de sudură invertor ca încărcător! foarte eficient pentru bateriile mari: singura problemă trebuie să monitorizați tensiunea, deoarece nu limitează încărcarea



bonjour,

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.
Sistemul funcționează de aproximativ un an și jumătate.
Există 10 panouri de 250 W conectate la 48 V.
Da, consumăm mult ... prea mult din când în când :?
De câte ori pe an trebuie să fac taxe de egalizare?
Vă mulțumesc pentru celelalte sfaturi, când voi avea mai multe mijloace voi lua un invertor / încărcător cu generator sau / și convertor de rețea și urmărire solară.

Și deocamdată cred că ai dreptate, voi reduce consumul.

ps: nu este rău tehnica dvs. de reîncărcare cu o mașină de sudat :)
0 x
Energia gratuită este scumpă. ^^
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/09/13, 20:57

egalizare? nu de câteva ori pe an, ci mai degrabă bateria este complet încărcată cât mai des posibil

foarte rău pentru a oscila între 2 nivel niciodată complet complet

dacă se întâmplă prea des, aveți nevoie de o sursă suplimentară de energie

ce capacitate a bateriei în Ah? ce pret ?

un generator mic de 2000W la 200 euro costă mai puțin decât o baterie

tensiunea scăzută a elementului dvs. nu dovedește că este moartă, dacă este după un anumit timp de descărcare: ar fi mai îngrijorător dacă tensiunea ar rămâne prea mică după o încărcare bună

lovitura stației de sudare a invertorului este un mijloc de depanare atunci când aveți deja stația utilă pentru sudare, dar este puțin periculos de utilizat fără supraveghere deoarece poate produce prea mult curent sau prea multă tensiune

cel mai simplu mod de a utiliza un grup și de a-l rula atunci când utilizați dispozitive care consumă mult, deci economisiți bateria și oferiți-le mai multe șanse să fie încărcate complet de soare

nu vă bazați pe mufa de 12V a unui anumit grup, care în general produce un curent destul de scăzut, derizoriu în comparație cu puterea grupului
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 08/09/13, 21:06

o altă idee pe care încă nu am avut timp să o încerc

atunci când există o lipsă de energie pentru ca întreaga baterie să fie completă la fiecare ciclu, cred că încerc un anumit încărcător oferind un curent suplimentar unui singur element, pentru a-l încărca complet complet înainte de a reuși să îl încărcați „întreaga baterie, cu schimbarea automată a acestui element privilegiat la fiecare ciclu, astfel încât chiar dacă bateria nu este niciodată complet încărcată, fiecare element va avea încărcarea completă cu un ciclu din 12
0 x
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44




de mATX » 08/09/13, 21:41

Christophe a scris:
Matx a scris:Tocmai am testat și toate bateriile dau 2.30 V. în medie, cu excepția bateriei oxidate care oferă 2.15 V. :strigăt:


Test "inactiv", cred?

Faceți aceeași măsurare în "încărcare", adică conectând ceva care vă va pompa bateriile ... alimentați cel puțin 20% din capacitatea lor în W.

Adică dacă aveți, de exemplu, o capacitate de 1000Wh, conectați cel puțin o sarcină de 200W ...


Bună ziua, vă mulțumesc că mi-ați răspuns.
Am făcut măsurătoarea când trageam aproximativ 400 de wați
Întrebare cu riscul de a părea puțin prostesc ...
Cum se calculează capacitatea de care vorbiți în Watt?

configurație: 12 baterii 1410 amp, element 2V conectat în serie și paralel (24 volt), 10 panouri de 250 W monocristalin, un regulator flexmax80, un invertor phoenix 3200W / 24V (câștig: între 5Kw zi ploioasă și 12 Kw orientare zi însorită sudul, sudul este senin (în afară de norii avioanelor :!: )


Ps:
îmi pare rău că ați postat pe cel greșit forumDacă un mod mă poate îndrepta spre fotovoltaic, este foarte amabil de el.
Pentru imagine, voi schimba gazda
0 x
Energia gratuită este scumpă. ^^
mATX
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 34
Înregistrare: 23/10/08, 17:44




de mATX » 08/09/13, 21:48

chatelot16 a scris:o altă idee pe care încă nu am avut timp să o încerc

atunci când există o lipsă de energie pentru ca întreaga baterie să fie completă la fiecare ciclu, cred că încerc un anumit încărcător oferind un curent suplimentar unui singur element, pentru a-l încărca complet complet înainte de a reuși să îl încărcați „întreaga baterie, cu schimbarea automată a acestui element privilegiat la fiecare ciclu, astfel încât chiar dacă bateria nu este niciodată complet încărcată, fiecare element va avea încărcarea completă cu un ciclu din 12


Da, produsul dvs. este foarte interesant în acest caz! Cine o face și nu este prea scump?

Mărfuri.
0 x
Energia gratuită este scumpă. ^^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155