Panou solar termic, fluidyne și Stirling

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Malicati
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/06/14, 14:32
x 1

Panou solar termic, fluidyne și Stirling




de Malicati » 11/06/14, 14:34

Salut tuturor,

Momentan, am o idee care îmi trece prin cap ..... și îmi spun că poate funcționa ..... Cred că vor fi caietele mele de vacanță pentru vara aceasta ;-)

Tocmai am realizat un panou solar termic din cutii (al cărui tutorial se găsește pe acest site), astfel încât în ​​această iarnă să consum mai puțină energie electrică pentru încălzirea noastră.

Pe de altă parte, mi-am spus că vara aceasta, chiar și de acum, panoul se încălzește, dar este inutil, cu excepția faptului că face aer cald, nu foarte util la prima vedere.

Apoi, în timp ce navigați pe net, am descoperit motorul Stirling, care poate produce cald și rece. Așa că m-am gândit că poate fi util să ne răcorim casa, dar trebuie să antrenăm acest motor, așa că l-am lăsat deoparte.

Apoi, nu prea știu cum, în meandrele minții mele, privind ultimul Robocop, am primit primul semn al începutului unei idei .........

Panoul termic produce aer cald, un fluidyne funcționează cu o diferență de temperatură, prin urmare, acest aer fierbinte poate fi utilizat pentru a acționa unul sau mai mulți fluidyne.

Cu unul sau mai mulți fluidyne, putem crea un circuit închis în care ar exista apă în mișcare ......... putem așadar pune în mișcare un motor Stirling ....

Ce crezi?

Aș vrea să știu dacă pare fezabil? .....

Vă mulțumesc anticipat.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Juliengarrigue
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 14/10/14, 23:44
Locul de amplasare: De asemenea
A lua legatura cu:

Re: panou solar termic, fluidyne și Stirling




de Juliengarrigue » 03/09/17, 17:26

bonjour,

asta mă interesează și pe mine :)
0 x
Diversitatea creează bogăție
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: panou solar termic, fluidyne și Stirling




de izentrop » 05/09/17, 08:40

bonjour,
Problema este că sistemele mici au un randament scăzut. http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... nzetta.pdf

În loc să suporte costuri în această direcție, fotovoltaica a devenit foarte populară: De ce să nu aveți o pompă electrică care începe să funcționeze imediat ce bateriile sunt reîncărcate. Puțină automatizare a casei și presto!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 101