Încălzire solară în autoconstrucție

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Încălzire solară în autoconstrucție




de gunoi » 27/02/17, 17:44

bonjour,

Cineva de aici ar fi testat acest lucru: https://mrmondialisation.org/construire ... -possible/ ?
Din câte am înțeles, ar fi panouri solare termice simplu de realizat. Și au creat software care afișează putere.
Dacă cineva știe despre asta, aș vrea să am păreri. Mulțumesc

Leu
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de lilian07 » 27/02/17, 21:20

Bonsoir,
Evident, acest panou auto-construit este fabricat din polipropilenă.
Nu pot judeca durabilitatea panoului dar am făcut deja măsurători cu PP (încălzitor de piscină) asociat cu o placă de policarbonat pentru a reduce pierderile senzorului și este adevărat că panoul termic este cel care se dovedește a fi cel mai eficient (cel mai puțin scump Kwh) în comparație cu concurenții comerciali atunci când temperatura delta dintre aerul exterior și apa din panou rămâne sub 40.

Evident, acest producător a asamblat elemente din comerț (cost redus) pentru a face un produs accesibil.

La rândul meu, consider că abordarea sa este foarte interesantă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de chatelot16 » 28/02/17, 13:25

evident nu este nimic de văzut ... trebuie să plătiți mai întâi
http://sunberry.io/fr/description

pentru mine polipropilena este bună pentru a face senzori fără sticlă pentru încălzirea piscinei

încălzirea piscinei este un caz special în care trebuie să încălziți atunci când temperatura exterioară nu este prea scăzută: un senzor fără sticlă este cea mai bună soluție ... cu sticla reflectarea pe sticlă reduce puterea .. fără sticlă senzorul nu mai produce nimic atunci când este prea frig, dar oricum este prea rece renunțăm la încălzirea piscinei

când puneți o fereastră, puteți produce căldură când este rece, dar temperatura poate crește foarte mult vara dacă apa nu circulă: un senzor din polipropilenă cu sticlă va fi distrus la cea mai mică defecțiune de circulație. apă ... asta nu mi se pare soluția potrivită: pentru a face ceva durabil, este mai bine să folosești tablă reală ... nu neapărat cupru care este prea scump, putem face lucruri bune cu oțelul

dar oricum acest site http://sunberry.io/fr/description cine nu arată nimic dacă nu plătești nu avansează schmilblick ... Nu vreau să fiu parte din abundență care va plăti pentru că nu are nimic util
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de gunoi » 28/02/17, 20:55

Conform descrierii lor, panourile nu depășesc 90 ° C prin proiectare. Folosesc folie de seră în loc de sticlă, cred că ar trebui să lase căldura să treacă și să împiedice creșterea temperaturii prea mari.

Se vorbește despre o eficiență de până la 60% chiar și pe vreme rece, ceea ce pare destul de bun, nimic de-a face cu un senzor pentru piscină. Ceea ce mi se pare interesant este că au creat o aplicație care rulează pe un Rapsberry Pi și afișează puterea live (vezi în blog). Nu știu cum funcționează, dar este bine să puteți vedea producția, așa că știm dacă panourile sunt eficiente sau nu.

Le-am trimis un e-mail pentru a afla mai multe, vom vedea.
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de lilian07 » 28/02/17, 22:59

Este adevărat că pericolul este lovitura de căldură vara cu defectarea circulatorului și acest lucru se va întâmpla cu siguranță.
Dacă panoul nu depășește 90 °, acesta poate rezista, dar nu ar trebui să dureze prea mult, deoarece este într-adevăr limitat pentru acest material.
Feedback-ul meu despre EPDM: (care este un material similar cu PP ca performanță, dar este mai durabil și mai rezistent la temperatură)

EPDM Bare: t ° ext = 21 ° pentru o temperatură de ieșire a senzorului de 41 ° și o iradiere de 946W, obțin o putere de 416W
EPDM Nud: t ° ext = 0 ° irr 955 W: P = 0 (eficiență zero)

EPDM glazurat cu policarbonat de 4 mm: t ° ext = 21 ° pentru o temperatură de ieșire a senzorului de 41 ° și o iradiere de 946W, obțin o putere de 552W
Această valoare este în concordanță cu experiențele Sunberry

EPDM glazurat cu policarbonat de 4mm: t ° ext = 0 ° pentru o temperatură de ieșire a senzorului de 41 ° și o iradiere de 955W, obțin o putere de 417W (la fel)

Adăugarea unui instrument de „raportare” este posibilă cu acest tip de instrument similar, dar pentru toate energiile casei.
http://linuxfr.org/news/openenergymonit ... nergetique (un pic scump)


Pe lângă dificultatea supraîncălzirii, consider că filmul de seră este prea fragil și nu este suficient de durabil.

Cu toate acestea, îmi place principiul acestei cercetări de a produce un Kwh solar foarte accesibil.
Această instalație va avea dificultăți în producerea apei calde menajere.

Caz de urmat împrumut.
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de gunoi » 01/03/17, 12:36

Mulțumesc pentru informațiile de pe epdm, super interesant. Poate fi posibilă înlocuirea polipropilenei cu epdm.
Polypro se topește la 135 ° C, deci dacă panoul se ridică la 90, lasă o mică margine.
La 40 € un panou este foarte ieftin cred că voi testa.

Din câte am înțeles, filmul de seră este dat pentru o durată de viață de 4 ani și acesta este cel care ajută la prevenirea supraîncălzirii, lăsând panoul să scurgă termic atunci când este prea cald. 4 ani oferă timp să-l vezi venind, dar pentru că dacă trebuie să urci pe acoperiș pentru a-l schimba, nu este practic.

Monitorul Opennergy arată bine, dar pare mai potrivit pentru supravegherea fotovoltaicii.
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de lilian07 » 01/03/17, 22:32

Bonsoir,
Pentru informații, policarbonatul de 4 mm din geam termopan mă costă 6 euro / m2 pentru a repara eventual un plastic de seră distrus.
Pe de altă parte, deoarece este mai izolant, este necesar să se rezerve posibilitatea de a lăsa aerul să pătrundă în panou (ceea ce înseamnă o mică modificare)
Un alt avantaj al EPDM într-o foaie este că poate funcționa la "presiune atmosferică" și, prin urmare, în cazul întreruperii pompei, mai multă apă în circuit.
Achiziționarea a 2.6 m 2 de panou la 40 de euro nu este o ruină, doar pentru a afla cum se folosește energia solară ...
Bon curaj
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de gunoi » 10/03/17, 20:59

Policarbonatul dvs. este foarte ieftin. Aveți o adresă sau o primiți?
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de lilian07 » 10/03/17, 21:45

Bonsoir,
Veți găsi aici policarbonatul pentru seră horticolă:
http://www.ebay.fr/itm/10-25-M-Plaque-D ... Sw2gxYuYIL

Nicio problemă de calitate Am folosit deja acest produs pentru o mică seră acum 5 ani .... nu s-a schimbat.
0 x
gunoi
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 08/11/07, 14:21
x 1

Re: încălzirea solară în auto-construcție




de gunoi » 10/03/17, 22:32

Excelent, vă mulțumesc foarte mult pentru link și mai ales pentru feedback-ul privind sustenabilitatea;)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 178