Solare: Jean Luc Perrier, producția de hidrogen solar

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Solare: Jean Luc Perrier, producția de hidrogen solar




de Christophe » 10/02/06, 15:08

Dernière édition alin Christophe 13 / 08 / 08, 21: 32, editate 7 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/02/06, 15:32

Se pare că nu m-am uitat bine, iată câteva interesante (și veste proaspătă de la 2004):

Imagine

http://m.you.free.fr/perrier.html

Pentru cei care tehnologia este zâmbet (stilul nu este suficient de soare pentru mine), știu că Pământul primește în fiecare zi, echivalentul ori 40 000 nevoile energetice ale omenirii .... Prin urmare, ar fi suficient să se opereze aproximativ 1 / 40 000 sau 0.0025% pentru a ne sprijini ... nu lasă nici un visător?

Dar aici este, soarele nu aduce bani ... : Evil:

Vedeți proiectul Desertec
Dernière édition alin Christophe 13 / 08 / 08, 21: 24, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/02/06, 15:51

Ce descoperire aceste articole!

Este adevărat că războiul și postbelicul au permis să experimenteze tehnici curate și nu costisitoare.

Camionul dintre 1945 și 51 + simca 1000 (știam această mașină) echipat cu hidrogen "solar", este cu adevărat incredibil că nimeni nu ar putea fi interesat de asta.

N-am fi unde suntem pe încălzirea de astăzi.

Dar, apropo, știm cum a murit acest Jean-Luc Perrier? poate "unii" au avut un interes pentru el să nu trăiască prea mult timp. : Evil:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 10/02/06, 16:56

Există și câteva informații
http://m.you.free.fr/perrier.html

La vremea respectivă era probabil revoluționară, dar astăzi pare normală. Și planurile pentru turnurile solare de a face electricitate acolo a fost unul în Spania, iar unul în construcție în Australia (deși utilizează aer mai degrabă decât vapori de apă)

Pe de altă parte, mă face să mă gândesc la o întrebare. De ce vehiculele pe bază de hidrogen sunt bazate pe baterii (pe care nu le știm încă cum să le gestionăm bine), mai degrabă decât vehiculele explozive convenționale, cum ar fi GPL. Pb de întoarce îmi imaginez sau fezabilitate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/02/06, 17:43

A mers cu un motor clasic de explozie: acela al acestui Simca 1000 pe același principiu ca și lpg-ul

Cuptorul solar al lui Jean-Luc Perrier (50 kw) ar putea transforma energia solară în hidrogen prin electroliza apei. Cuptorul încălzit apă în cuptorul său central și aburul sub presiune a produs un generator electric necesar procesului. Un vehicul modificat în conformitate cu principiul echipamentului GPL ar putea astfel să se transforme prin respingerea numai a vaporilor de apă. Nu există calamină în buteliile motorului, o durată mai lungă de viațăar putea interesa cine la acel moment? Constructorii, companiile petroliere, să mergem !!!


TIMPUL PĂRAT!

este complet o reminiscență a GPL cu rezervorul său de rezervoare, dar GPL în formă lichidă este ușor de obținut fără prea multă presiune, ceea ce ar putea să nu fie cazul oxigenului?

În afară de faptul că nu lasă decât aburul în evacuare; motoarele care funcționează pe GPL sunt de asemenea foarte curate. : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/02/06, 17:46

Pentru a obține cartea, poate fi necesar să găsiți cine a făcut acest site și să-l abordeze.

mi-ar interesa și eu să am și eu.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/02/06, 18:05

jean63 a scris:e de necrezut că nimeni nu a fost interesat de asta.


Se pare că sunt unii care sunt interesați ... dar aparent nu o dezvoltăm! Da, e incredibil ... conducem încă ulei! : Cheesy:

jean63 a scris:Dar, apropo, știm cum a murit acest Jean-Luc Perrier? poate "unii" au avut un interes pentru el să nu trăiască prea mult timp. : Evil:


Potrivit "legendei", este vorba despre un accident de mașină ... sau este ciudat că este aceeași zi sau o zi înainte sau mâine (nimeni nu știe exact) despre publicarea cărții sale. ...

nonoLeRobot a scris:Există și câteva informații
http://m.you.free.fr/perrier.html

La vremea respectivă era probabil revoluționară, dar astăzi pare normală. Și planurile pentru turnurile solare de a face electricitate acolo a fost unul în Spania, și unul în construcție în Australia (deși utilizează aer mai degrabă decât vapori de apă).


Nu e nimic care se schimbă în mod fundamental (a face abur sau pentru a crea un curent de aer și de energie electrică cu soarele), cu centrala solara-abur, cu excepția 1 lucru care plictisesti PCO liderul nostru: ca proiectul de turn sunt enorme atât de inaccesibile indivizi ... ca un lucru Perrier a fost accesibil persoanelor fizice și, prin urmare, a terminat controlul și taxele .... bla bla bla ... te voi saboteze frânele ...
Dernière édition alin Christophe 10 / 02 / 06, 18: 09, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 11/02/06, 10:14

Chiar și fără o mașină (problema standardului, siguranței, ...), ideea de a produce hidrogen solar și de a putea stoca suficient de mult, ajută la depășirea problemei energiei solare, care nu este o sursă suficient de constantă pentru a fi utilizate fluent.

Cu toate acestea, este necesar să se găsească o metodă simplă și sigură de comprimare a hidrogenului într-o sticlă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 11/02/06, 12:33

Exact pentru depozitare.

Instalația solară ar trebui, de asemenea, să ia în considerare costurile de stocare a hidrogenului.

Ocazional, stocarea hidrogenului poate pierde 50% din competitivitatea sa de mediu în comparație cu alte tehnologii de propulsie. În special, stocarea lichidului (criogenic) care este EIRP a tuturor soluțiilor (același motor de esență)

Consultați tabelul de pe această pagină: https://www.econologie.com/piles-combustibles/
Dernière édition alin Christophe 14 / 08 / 06, 10: 32, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
pluesy
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 291
Înregistrare: 26/11/04, 22:39
Locul de amplasare: saint mor 88 vosges
x 1




de pluesy » 11/02/06, 21:06

Eu dețin cartea lui JL Perrier, dar o am la un prieten pe care l-am pierdut din vedere câțiva ani.
Dacă este atât de rar că ...
Poate merită să-mi rup fundul pentru a-mi găsi prietenul și de aceeași carte ...

Este această carte care mi-a pus piciorul pe perete pentru ecologie

Am cumparat 1983 si dupa ce am citit-o m-am gandit sa construiesc centrale solare la cheie pentru individ dar a fost doar un vis ... pacat ...

Nu știam că a murit acest draga jean luc ca la naiba o lovitură de aprendre ...

Am citit cartea de cel puțin o duzină de ori și de când am făcut-o, este adevărat că mi-e dor de această carte ...
Conține informații atît de interesante despre energie ...

A promis că fac totul pentru a găsi prietenul și în special cartea care să vă scaneze cele mai bune piese

de drumul de pe site http://m.you.free.fr/perrier.html/ fotografiile sunt în culoarea mea în cartea pe care am cumpărat-o în 1983 sunt toate negru și alb ca acoperirea care este în culoarea altceva este alb-negru!
Deci, tipul care a creat site-ul a trebuit să aibă o ediție specială sau așa că este un prieten apropiat al lui jean luc și ar putea avea fotografiile originale.
Dernière édition alin pluesy 12 / 02 / 06, 12: 11, editate 3 ori.
0 x

"Sunt doar două lucruri infinite, universul și prostia umană ... dar pentru univers, nu am absolută certitudine".
[Albert Einstein]

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126