Uscător de fructe și legume mici

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Uscător de fructe și legume mici




de Grelinette » 25/11/17, 18:46

bonjour,

Un nou proiect în studiu: un mic uscător de fructe și legume.

În jurul casei mele există mulți grădinari care vin să ia niște bălegar de la caii mei pentru grădina lor de legume și, în schimb, îmi oferă niște fructe și legume de producție.

Grădinarii recent mi-au dat niște fructe și legume uscate: roșii, mere, prune, prune etc.
Unii au fabricat uscătoare solară (există mai multe subiecte privind econologia pe această temă), alții folosesc piața uscătoarelor electrice: rezultatul dă fructe uscate și legume suculente. :P
Unii fac experimente și îmi dau fructe fără să-mi spună ce este, așa cred ... (De exemplu, am fost convins că felii subțiri de persimmoni uscați erau mere!).

Ca mulți dintre voi, mă încălzesc cu o sobă de ardere a lemnului, care rulează aproape 20 h pe zi și m-am întrebat dacă aș putea să fiu cu un mic uscător pe care l-aș pune pur și simplu pe piatra de lemn cu fructe și legume tăiate în subțire felii.

M-am gandit la un tip de burete de tip cutie de carton (23 dim x cm x 23 cm x 12 cm) in care am fixat grilajul rafturilor mici. Cutia ar fi străpunsă cu găuri mici pentru a permite circulația aerului pentru a usca alimentele tăiate în tăvi subțiri pe rafturi. (Poate că grilele simple așezate în rafturi fără cutii ar fi suficiente).

Producția nu va fi industrială, dar va face experiențe culinare interesante!
Uscător de fructe cu metal box.jpg
Uscător de fructe cu Metal Box.jpg (87.13 KIO) Vizualizat 13032 ori


A priori, se pare simplu, ieftin și rapid de făcut. Ce crezi?

Aveți idei și sfaturi pentru a face acest uscător mic să stea pe aragaz (sau pe un cazan sau radiator). (și în plus, va miros casa cu un miros dulce de fructe sau legume! : Cheesy: )
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Uscător de fructe și legume mici




de Ahmed » 25/11/17, 19:41

Uscarea fructelor este o metodă excelentă de conservare și, prin urmare, este o idee bună să aveți acest uscător.
În opinia mea, găurile în copertă sunt suficiente, cele de pe pereții laterali sunt inutili, chiar dăunătoare, deoarece se opun efectului de coș. Cutia ar câștiga de asemenea eficiență dacă baza sa avea forma unei pâlnii (trunchi piramidal *), pentru a capta un flux mai mare de aer fierbinte și pentru ao accelera în jurul fructului pentru a se usca.

* Pentru simplitate de realizare, laturile scurte 2 se pot afla în extensia verticală a restului, în timp ce fațadele 2 sunt arse la baza lor. Cherry (deshidratat!) Pe tort, crește stabilitatea uscătorului și, eventual, înălțimea ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Uscător de fructe și legume mici




de Lolounette » 25/11/17, 21:13

după ce nu știu ce temperatură este aerul deasupra aragazului tău?
deoarece obiectivul este să se usuce și să nu gătească, într-un uscător în mod normal, temperatura nu se ridică la mai mult de 45º pentru a conserva vitaminele și restul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Uscător de fructe și legume mici




de Grelinette » 18/12/18, 19:01

Aici este un uscător foarte simplu de făcut și rezultatul cu roșiile pare excelent! ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
marionz
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 13/07/20, 19:07

Re: Uscător de fructe și legume mici




de marionz » 13/07/20, 19:10

Bună dimineața!

Bravo pentru acest model minunat de uscător solar mic :)
Vreau să împărtășesc cu voi un super site web pe care mi s-a oferit un stagiu de realizare a propriului meu uscător solar, în 1 zi.
https://www.les-sens-du-bois-ebenisterie.com/sechoirs-solaires
Intr-adevar minunat, il recomand 100% !!!!

MZ
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 112