Cazan termosifon cuptor cu bucla de reciclare

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Cazan termosifon cuptor cu bucla de reciclare




de Lil » 25/02/18, 09:19

bonjour,

Urmeaza sa montez o soba cu centrala racordata la un rezervor de 200 litri si doua calorifere. Toate în TERMOSIFON.

Soba centrală este o Deville la mâna a doua și am fost foarte plăcut surprins să văd că manualul de utilizare oferă diagrame de conectare a termosifonului foarte simple, ceea ce este cu adevărat rar în aceste vremuri... Vezi
stove_deville_bouilleur_8544.pdf
Instructiuni de utilizare a sobei centralei.
(383.68 Kio) Descărcate ori 1934
.

Am facut diagrama mea:
image.png
Diagrama termosifonului
image.png (40.55 Kio) A accesat ori 18756


Un prieten mi-a spus despre o problemă la găurirea cazanului din cauza coroziunii accelerate cauzată de condensul umidității din lemn de pe peretele cazanului pe partea vatră din cauza returului prea rece de la calorifere sau de la rezervor de apă caldă. (scuze pentru această propoziție șchioapă :? )

M-am gândit și am căutat informații și soluția constă în crearea unei „bucle de reciclare” care constă în amestecarea apei de retur (rece) cu apa care iese din cazan (caldă) pentru a se asigura că apa care intră în cazanul trebuie să fie întotdeauna peste 55° și astfel să se evite condensul.

Acest lucru nu apare în diagramele recomandate de producător. Deci poate că nu e chiar așa de rău. Dar in acelasi timp, toti cei care au avut amabilitatea sa-mi raspunda mi-au spus ca este o problema reala care reduce durata de viata a cazanelor foarte semnificativ.

Pentru a face acest lucru se pare că folosim o supapă termostatică cu trei căi (ex. Thermovar) care gestionează amestecarea apei calde cu apă rece pentru a menține returul la >55°.

Întrebarea mea este cum să integrez acest lucru în diagrama mea, astfel încât să rămână compatibil cu termosifonul. Și este posibil? Iata o bucata de diagrama de validat, sper ca cineva cu experienta sa ma poata sfatui.
IMG_20180222_135331.jpg
Bucla de reciclare
IMG_20180222_135331.jpg (72.97 KIO) A accesat ori 18756


Va multumesc anticipat
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Ahmed » 25/02/18, 18:44

Pe diagrama ta, presupun că cele 2 dreptunghiuri maro sunt colectoare solare care nu sunt menționate în descrierea ta?
Problema coroziunii punctului de roua este intr-adevar grava, nu atat din cauza efectului simplei condens, cat pentru ca este un lichid acid rezultat din arderea lemnului. În general, atacul metalului este cel mai mare în punctul cel mai de jos al încălzitorului.
Dificultatea instalării unei supape de amestec este că aceasta creează o pierdere semnificativă de presiune (frecare-încetinire) și că într-un circuit care funcționează în termosifon, curentul de apă generat rămâne scăzut. Mai mult și pe lângă această considerație generală (și să fie confirmată de oameni mai competenți că acest mesaj poate îi va încuraja să se prezinte), dacă reduceți diferențele de temperatură la ieșirea cazanului, acest lucru riscă să contravină însuși principiului termosifonului.
Instalarea unui circulator ar face posibilă depășirea acestor limitări, ar avea chiar avantajul de a gestiona mai bine interacțiunea dintre soba cazanului și panourile solare...

Edit: Nu am acordat suficientă atenție celei de-a doua diagrame și mi se pare clar că nimic nu ne permite să gândim ca apa calda, iesirea cazanului, sa fie directionata jos pentru a se amesteca cu apa rece care intră.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Lil » 26/02/18, 11:27

Mulțumesc Ahmed. Da stiu ca totul este mai simplu cu un circulator. Dar chiar vreau să mă descurc cât mai mult posibil. Deja, iubesc simplitatea și eleganța instalațiilor simple. Și mai mult, există întreruperi de curent în casa mea destul de des și, prin urmare, caut să instalez sisteme simple care să nu depind de electricitate.

În ceea ce privește panourile solare, da, acestea vor fi conectate și la un al doilea schimbător din rezervorul de 200 de litri și vor funcționa în termosifon. Nu am niciun motiv să cred că circuitul panoului solar va avea o influență semnificativă asupra circuitului cazanului.

Referitor la ultima ta observatie, cred ca daca am face doar mica parte a diagramei care leaga iesirea calda de admisia rece, aceasta ar circula intr-un termosifon. Bineînțeles că ar exploda după câteva minute : Cheesy:

Ceea ce mă face să cred că ar putea funcționa este că dacă termovarul închide robinetul care controlează returul cumulus-radiator, apa nu va avea de ales decât să facă bucla mică. Apoi, înainte să explodeze 8) supapa se va deschide treptat pentru a amesteca apa calda si apa de retur pana trece doar apa de retur, ceea ce este de fapt mai natural in functionarea cu termosifon.

Dar cred că acest sistem necesită inteligență și experiență pentru a înțelege pe deplin ce se va întâmpla și de aceea sper ca un expert să vină să-mi dea părerea.
0 x
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Lil » 26/02/18, 14:33

bonjour,

Tocmai am vorbit cu un instalator care este familiarizat cu instalațiile vechi care funcționează în termosifon.

Potrivit lui, diagrama mea care integrează termovarul nu va funcționa pentru că este incompatibilă cu termosifonul.

El spune că este mai bine să te descurci fără ea și să te ții de planul recomandat de producător.

Părinții lui aveau o astfel de configurație. Centrala a spart în cele din urmă. După zeci de ani de utilizare...

Nu cred că am prea multe de ales, o să mă țin de planul meu inițial.

Dacă nu vine un alt expert să-mi spună cum pot integra o buclă de recirculare termosifon în diagrama mea?

Poate există comportamente de evitat sau mici sfaturi de făcut pentru a păstra cazanul?

Va multumesc anticipat
0 x
Cerisedaniel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 03/08/17, 13:46

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Cerisedaniel » 26/02/18, 14:49

lil a scris:bonjour,

Urmeaza sa montez o soba cu centrala racordata la un rezervor de 200 litri si doua calorifere. Toate în TERMOSIFON.

Soba centrală este o Deville second-hand și am fost foarte plăcut surprins să văd că manualul de utilizare oferă diagrame de conectare a termosifonului foarte simple, ceea ce este cu adevărat rar în aceste vremuri... Vezi poele_deville_bouilleur_8544.pdf.

Am facut diagrama mea:
image.png

Un prieten mi-a spus despre o problemă la găurirea cazanului din cauza coroziunii accelerate cauzată de condensul umidității din lemn de pe peretele cazanului pe partea vatră din cauza returului prea rece de la calorifere sau de la rezervor de apă caldă. (scuze pentru această propoziție șchioapă :? )

M-am gândit și am căutat informații și soluția constă în crearea unei „bucle de reciclare” care constă în amestecarea apei de retur (rece) cu apa care iese din cazan (caldă) pentru a se asigura că apa care intră în cazanul trebuie să fie întotdeauna peste 55° și astfel să se evite condensul.

Acest lucru nu apare în diagramele recomandate de producător. Deci poate că nu e chiar așa de rău. Dar in acelasi timp, toti cei care au avut amabilitatea sa-mi raspunda mi-au spus ca este o problema reala care reduce durata de viata a cazanelor foarte semnificativ.

Pentru a face acest lucru se pare că folosim o supapă termostatică cu trei căi (ex. Thermovar) care gestionează amestecarea apei calde cu apă rece pentru a menține returul la >55°.

Întrebarea mea este cum să integrez acest lucru în diagrama mea, astfel încât să rămână compatibil cu termosifonul. Și este posibil? Iata o bucata de diagrama de validat, sper ca cineva cu experienta sa ma poata sfatui.
IMG_20180222_135331.jpg

Va multumesc anticipat


bonjour,

Ce metal folosesti ca cazan? La mine am folosit aluminiu pe post de boiler si l-am tratat cu un inhibitor de coroziune Sentinel X100.In principiu rezista deja la coroziune datorita prezentei foliei de oxid de protectie pe suprafata sa.
0 x
Aerotermic,Economie de energie, Pompe de căldură, Energie geotermală : Roll:
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Ahmed » 26/02/18, 19:15

LilTu scrie:
Ceea ce mă face să cred că ar putea funcționa este că dacă termovarul închide robinetul care controlează returul cumulus-radiator, apa nu va avea de ales decât să facă bucla mică. Apoi, înainte să explodeze 8) supapa se va deschide treptat pentru a amesteca apa calda si apa de retur pana trece doar apa de retur, ceea ce este de fapt mai natural in functionarea cu termosifon.

Înțeleg și aprob dorința ta de a păstra lucrurile simple... 8) , dar dacă luăm în considerare bucla mică ignorând termovarul, bucla mare și riscul de fierbere, nu există niciun motiv fizic care să forțeze apa fierbinte (mai ușoară) să coboare în direcția apei mai reci (și deci mai densă) și prezența termovarului sau orice vrei tu (în afară de un accelerator), niciunul nu va schimba nimic. Prin urmare, părerea instalatorului dvs. este relevantă.


Dacă plecăm de la principiul că este dificil de evitat coroziunea și știind că acest fenomen va dura totuși un anumit timp* înainte de a duce la străpungere, ar fi interesant de știut dacă este posibil să se intervină ** la nivelul inferior al cazan, pentru ca daca este asa ar fi posibila, daca este cazul, sa resudam o placa de otel pe piesa defecta si astfel sa dam noua "tinerete" acestui incalzitor. L-am văzut practicat de mai multe ori cu succes.

* Prin menținerea temperaturii apei suficient de ridicate, este posibilă încetinirea semnificativă a coroziunii; instalarea supapelor termostatice pe caloriferele tale (nu toate!) ți-ar permite să te adaptezi la această temperatură.
** Dacă este necesar, tăiați partea de jos a aragazului pentru a facilita accesul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Lil » 26/02/18, 21:53

Cerisedaniel a scris:bonjour,

Ce metal folosesti ca cazan? La mine am folosit aluminiu pe post de boiler si l-am tratat cu un inhibitor de coroziune Sentinel X100.In principiu rezista deja la coroziune datorita prezentei foliei de oxid de protectie pe suprafata sa.


Salut si multumesc pentru raspuns,

Cred că e oțel. Nu am prea multa experienta in metalurgie asa ca nu stiu daca se presupune ca centrala mea ar fi fost protejata de o folie anticoroziune sau daca aceasta posibila folie ar putea fi inlocuita...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Ahmed » 26/02/18, 22:13

Când Cerisedaniel vorbește de „film”, este, după cum precizează parțial, suprafața aluminiului care se oxidează spontan la contactul cu aerul și care constituie o barieră care încetinește coroziunea mai profundă, așa cum este cazul.este și cazul zincului. Din păcate, oțelul carbon obișnuit se comportă diferit (cu excepția unui anumit grad) și oxidarea suprafeței nu îl protejează deloc.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Lil » 26/02/18, 22:25

Ahmed a scris:dacă luăm în considerare bucla mică ignorând termovar, bucla mare și riscul de fierbere, nu există niciun motiv fizic care ar putea forța apa fierbinte (mai ușoară) să coboare spre apa mai rece (și deci mai densă) și prezența termovar sau ce vrei tu (in afara de un accelerator), niciunul nu va schimba nimic. Prin urmare, părerea instalatorului dvs. este relevantă.


Da este adevarat. Pe de altă parte, într-o instalație de termosifon, apa caldă urcă apoi coboară pentru a se răci. Aceasta este ceea ce vedem pe diagramele recomandate în manualul de utilizare. Deci, ceea ce lipsește din mica mea diagramă care integrează termovarul este o porțiune verticală la ieșirea cazanului pentru a lansa termosifonul și a crea o depresiune în cazan pentru a aspira apa de retur.

Daca as avea doar balonul de incalzit, as putea aseza termovarul intre cele doua tuburi verticale, putin deasupra cazanului.
Daca as avea doar caloriferele de incalzit as putea aseza termovarul in dreapta cazanului, pe tubul de retur, legat prin doua coturi care creeaza un bypass cu tubul care se ridica la iesirea din cazan (vezi http://www.freeheat.fr/wpimages/wp6595cca7_06.png).
Deci, cred că circulația ar fi începută și ar putea funcționa. Dar fiindcă am două circuite paralele, trebuie să mă plasez în singurul loc unde se întâlnesc retururile lor, adică chiar înainte de a intra în cazan...

Sau două termovariante?


Ahmed a scris:Dacă plecăm de la principiul că este dificil de evitat coroziunea și știind că acest fenomen va dura totuși un anumit timp* înainte de a duce la străpungere, ar fi interesant de știut dacă este posibil să se intervină ** la nivelul inferior al cazan, pentru ca daca este asa ar fi posibila, daca este cazul, sa resudam o placa de otel pe piesa defecta si astfel sa dam noua "tinerete" acestui incalzitor. L-am văzut practicat de mai multe ori cu succes.


Ahmed a scris:* Prin menținerea temperaturii apei suficient de ridicate, este posibilă încetinirea semnificativă a coroziunii; instalarea supapelor termostatice pe caloriferele tale (nu toate!) ți-ar permite să te adaptezi la această temperatură.

Nu înțeleg. Cum poate fi menținută temperatura suficient de ridicată? In orice caz am in plan sa am macar un calorifer fara robinet, ca sa nu risc sa vad toate caloriferele inchise si circuitul supraincalzit.

Ahmed a scris:** Dacă este necesar, tăiați partea de jos a aragazului pentru a facilita accesul.

Da, cred că ar putea fi realizabil. Cazanul se afla chiar in spatele focarului, ba chiar putem considera ca este afara.
Dernière édition alin Lil 26 / 02 / 18, 22: 39, editate 1 ori.
0 x
Lil
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 26/08/15, 00:48
x 1

Re: Buclă de reciclare a cuptorului termosifon




de Lil » 26/02/18, 22:38

lil a scris:Sau două termovariante?


Cred că cu două termovariante un circuit ar avea prioritate față de celălalt și că unul dintre cele două termovariante nu s-ar deschide niciodată...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 132