[Studiu] Pompa de abur solare

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Drăguț Joe
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 21/11/04, 15:41
x 2

[Studiu] Pompa de abur solare




de Drăguț Joe » 10/09/18, 22:44

bonjour,
Contextul: am un bazin alimentat de o sursă cu un debit de 1 l / min. Acest bazin este situat la 40 cm sub nivelul grădinii mele de legume, de unde și nevoia de a pompa în apă.

Ideea: faceți un colector solar capabil să producă abur pentru a activa o pompă cu piston (poate fi făcut și el, atâta timp cât faceți). Mi se va spune că un panou fotovoltaic și o pompă de 12 V vor face trucul, dar pur și simplu nu vreau : Wink:

Prin urmare, voi împărtăși documentul găsit aici și voi fi încântat să vă citesc comentariile.

[1] Când motoarele cu aburi erau ... solare !, Philippe Gauthier, 5 iunie 2016, https://voir.ca/philippe-gauthier/2016/ ... -solaires/
[2] Un generator inovator de aburi solari, http://mavoiescientifique.onisep.fr/un- ... -innovant/
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de izentrop » 11/09/18, 00:13

bonjour,
Așadar, va trebui să faceți un sistem de antenavizoare și un motor cu stirling


Bon curaj : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de chatelot16 » 11/09/18, 00:19

dacă aveți mijloacele de a face o mică motorizare cu aburi solare, o faceți ... dacă nu aveți mijloacele, este mai simplu să cumpărați un panou solar și o pompă electrică disponibilă în comerț

Acum 20 de ani am spus contrariul, am găsit fotovoltaice prea scumpe și m-am gândit că realizarea unei mici motorizări cu abur ar trebui să fie profitabilă ... dar nu! prețul fotovoltaicului a scăzut în mod regulat ... iar prețul fabricării unei mașini mici este în afara rentabilității
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de phil53 » 11/09/18, 08:13

Cel mai simplu pe care l-ați dat soluția, dacă sunteți în căutarea plăcerii de bricolaj, vă sfătuiesc să studiați principiul fântânii Héon dacă terenul dvs. are o picătură.
Consimtând să pierzi jumătate din fluxul sursei tale, cred că este redat.
Fântână modernizată, desigur, pentru a compensa pierderile de presiune. Un mic sistem electric probabil necesar.
O piesă pe care nu am încercat-o deloc așa că gândiți-vă la asta înainte de a începe.
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de phil53 » 11/09/18, 08:47

Sau un sistem cu o roată cu cupă dublă.
Receptoare fixe a căror masă este folosită pentru a ridica masa mai mică a celorlalți.
1m de altitudine ar trebui să poți urca 1m, dar pierderea fluxului desigur.
0 x
Drăguț Joe
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 21/11/04, 15:41
x 2

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de Drăguț Joe » 23/09/18, 17:24

Mulțumesc pentru comentarii!
izentrop: motorul Stirling, de ce nu, dar poate necesita multă (prea multă) muncă pentru focalizare.
chatelot16: Nu caut un sistem ieftin, ci un sistem asupra căruia să am un control complet, pe care să-l pot rezolva și să poată rula în 20 de ani.
phil53: fântâna Heron funcționează într-un circuit închis ... Diametrul roții de găleată ar trebui să fie înălțimea de ridicare, este un pic voluminos.

Poate exista o modalitate de a modifica un motor de tip cositoare care să funcționeze cu abur


Sau poate un sistem care ar transporta direct apa într-o conductă de un jet de vapori în maniera aspiratoarelor subacvatice care au un curent de apă propulsat de un jet de aer. https://www.ird.fr/recherche/santo2006/ ... uceuse.htm

De asemenea, am în minte ramul hidraulic, dar având în vedere debitul disponibil, acesta face un sistem minuscul. http://www.belier-inox.fr/
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1689
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 113

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de oli 80 » 26/09/18, 21:14

Bună seara, iată o asociere care produce acest tip de pompe cu abur solar și motor



și iată canalul de youtube al acestei asociații https://www.youtube.com/user/practicafoundation

îți vei găsi fericirea

bună seara
1 x
Drăguț Joe
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 21/11/04, 15:41
x 2

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de Drăguț Joe » 06/10/18, 14:16

Mulțumesc oli 80, nu pare să existe un document pe site-ul lor (ele evidențiază sistemele fotovoltaice), dar dovada este că poate funcționa. Având în vedere debitele obținute în comparație cu cea pe care o am (nu vreau să îmi usuc bazinul, deci nu este necesar să pompez mai mult decât aduce sursa acolo) nu voi avea nevoie de o farfurie foarte mare. Voi face câteva calcule pentru a încerca să găsesc randamentul.
0 x
Drăguț Joe
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 21/11/04, 15:41
x 2

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de Drăguț Joe » 06/10/18, 23:01

Iată un calcul care oferă o idee despre capacitățile unui sistem solar pentru udare:
Capacities.xlsx
(16.44 Kio) Descărcate ori 762


exemplu:
    Diametrul vasului 0,30 m
    Iradiere solară 1 kW.h / m² / an

    Eficiență optică 80%
    Eficiență termică 50%
    Eficiență mecanică 50%
    Temperatura inițială a apei 10 ° C
    Presiune de funcționare eficientă de 5,0 bar
    Necesar anual de udare 20 l / m²


    Randament total 20%
    Suprafata vasului 0,07 m²
    Energia primită de vas 318 kJ / an
    Presiune de funcționare absolută 6,0 bar
    Temperatura de pulverizare 159 ° C
    Diferența de temperatură 149 K
    Capacitatea termică masivă a apei lichide 4,18 kJ / (kg.K)
    Căldura necesară pentru a aduce apa la temperatura de fierbere 622 kJ / kg
    Căldură latentă de vaporizare 2 kJ / kg
    Masa apei evaporate 47 kg / an
    Densitatea aburului 0,32 m³ / kg
    Volumul de abur produs 15 m³ / an
    Volumul apei pompat 7 m³ / an
    Suprafață de udare 370 m²
    Media zilnică 20 l / zi

1 x
paul_f5hpq
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 11/04/20, 18:38
x 4

Re: [Studiu] Pompă cu aburi solare




de paul_f5hpq » 12/04/20, 09:17

Salut Joe,
subiectul nu este rău, desigur, dar este și va fi întotdeauna de actualitate.
De unde vii de la acest studiu.
Tabelul dvs. Excel este foarte practic și economisește timp în calcule.
Am putut vedea că o instalație serioasă trebuie să aibă un senzor cu diametru mare, deoarece randamentele sunt adesea modeste, iar urmărirea trebuie să fie perfectă în cazul unei concentrații mari.
Din partea mea, mă ocolesc în cercuri pe aceste subiecte, în sfârșit, am parabole care îmi permit să obțin puteri realiste (1,20m + 1,50m Offset + 2m Prime focus + 0,8 offset), ar trebui să pot trece la acțiune în lunile următoare.
Întoarcerea dvs. (chiar și fără succes) va fi foarte interesantă.
Sincer.
Pol
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 80