Solar ECS - supra-producție?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
president13
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 17/09/18, 12:41

Solar ECS - supra-producție?




de president13 » 17/09/18, 16:19

Bonjour à tous,

Am un rezervor de apă care este parțial încălzit de 2 panouri solare și de cazanul propriu-zis pentru completare.
Iarna, panourile oferă aproximativ 20 ° (îți sună bine?), Cazanul încălzește complementul pentru a atinge 60 °.
Vara, panourile oferă cu ușurință 60 ° (și ar putea oferi mult mai mult!), Cazanul nu se încălzește.

În urma a ceea ce .... Cred că am o instalație supradimensionată vara ... și mă întreb dacă unii au idei despre cum să exploateze aceste panouri sau energia în exces pentru o altă utilizare?
toate ideile sunt binevenite :)

vă mulțumesc,
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: ECS solar - supra-productie?




de Gaston » 17/09/18, 16:41

Utilizarea obișnuită este încălzirea unui bazin ... când ai unul.

În caz contrar, există și acest lucru:


Mai multă putere în timpul iernii și protecție împotriva supraîncălzirii vara :D
1 x
president13
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 17/09/18, 12:41

Re: ECS solar - supra-productie?




de president13 » 17/09/18, 17:08

Gaston scria:Utilizarea obișnuită este încălzirea unui bazin ... când ai unul.

În caz contrar, există și acest lucru:


Mai multă putere în timpul iernii și protecție împotriva supraîncălzirii vara :D


salut Gaston,
multumesc pentru aceste retururi :)
atunci:

- Am o piscină. Mă gândisem deja să îl încălzesc cu surplusul (deși vara .... deja ajunge cu ușurință la 32 de grade! Dar cu capacul cu bule. Deci, dacă îl pot încălzi în același mod, m-ar putea evita tarp). Cu toate acestea, am panouri cu fluid de transfer de căldură și această instalație solară și în cealaltă parte a casei. Care este aranjamentul ideal pentru încălzirea piscinei cu acest tip de instalație?

- în ceea ce privește fotografia, nu am înțeles nimic : Hopa: ce este un plancha? : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: ECS solar - supra-productie?




de Gaston » 17/09/18, 17:12

presedintele13 a scris:Am o piscină. Mă gândisem deja să îl încălzesc cu surplusul (deși vara .... deja ajunge cu ușurință la 32 de grade! Dar cu capacul cu bule. Deci, dacă îl pot încălzi în același mod, m-ar putea evita tarp). Cu toate acestea, am panouri cu lichid de transfer de căldură și această instalație solară și în cealaltă parte a casei. Care este aranjamentul ideal pentru încălzirea piscinei cu acest tip de instalație?
Un schimbător de căldură pe circuitul de filtrare a piscinei.

presedintele13 a scris:- în ceea ce privește fotografia, nu am înțeles nimic : Hopa: ce este un plancha? : Lol:
Este un videoclip, trebuie să faceți clic pe el : Cheesy:
0 x
president13
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 17/09/18, 12:41

Re: ECS solar - supra-productie?




de president13 » 17/09/18, 17:21

Gaston scria:
presedintele13 a scris:Am o piscină. Mă gândisem deja să îl încălzesc cu surplusul (deși vara .... deja ajunge cu ușurință la 32 de grade! Dar cu capacul cu bule. Deci, dacă îl pot încălzi în același mod, m-ar putea evita tarp). Cu toate acestea, am panouri cu lichid de transfer de căldură și această instalație solară și în cealaltă parte a casei. Care este aranjamentul ideal pentru încălzirea piscinei cu acest tip de instalație?
Un schimbător de căldură pe circuitul de filtrare a piscinei.


Da, cred că am înțeles :)
După ce în practică ... nu văd cum să o fac. Trebuie să fac un circuit secundar al piscinei care ajunge la instalația solară și care se încălzește cu un schimbător? sau altceva? Și cum să blochezi schimbul, dacă este necesar? pentru că altfel vor exista întotdeauna pierderi la piscină, chiar și iarna.

Gaston scria:
presedintele13 a scris:- în ceea ce privește fotografia, nu am înțeles nimic : Hopa: ce este un plancha? : Lol:
Este un videoclip, trebuie să faceți clic pe el : Cheesy:


ah, nu apare pe browserul meu, o să văd diseară :)
dar am mica mea idee acum ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: ECS solar - supra-productie?




de Gaston » 17/09/18, 17:31

presedintele13 a scris:După ce în practică ... nu văd cum să o fac. Trebuie să fac un circuit secundar al piscinei care ajunge la instalația solară și care se încălzește cu un schimbător? sau altceva? Și cum să blochezi schimbul, dacă este necesar? pentru că altfel vor exista întotdeauna pierderi la piscină, chiar și iarna.
Da, este necesar să se facă un circuit fie de la piscină la instalație, fie de la instalație la piscină.
Și este necesar să se prevadă supape pentru a putea izola acest (aceste) circuit în timpul iernii.
0 x
president13
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 17/09/18, 12:41

Re: ECS solar - supra-productie?




de president13 » 17/09/18, 17:46

Gaston scria:
presedintele13 a scris:După ce în practică ... nu văd cum să o fac. Trebuie să fac un circuit secundar al piscinei care ajunge la instalația solară și care se încălzește cu un schimbător? sau altceva? Și cum să blochezi schimbul, dacă este necesar? pentru că altfel vor exista întotdeauna pierderi la piscină, chiar și iarna.
Da, este necesar să se facă un circuit fie de la piscină la instalație, fie de la instalație la piscină.
Și este necesar să se prevadă supape pentru a putea izola acest (aceste) circuit în timpul iernii.


ok multumesc.
privind momentul, am dat peste acest montaj care pare interesant:
Imagine

interesul este să folosiți bobina părții de încălzire (care nu este folosită vara) și să o deviați către bazinul în care se așază un schimbător de căldură apă / piscină cu apă. Atenție, am văzut prețul .... stai jos ... cel puțin 1000 € ... :şoc:
Cred că făcând-o singur ar fi mai bine. Prin contra, va face ml de tub !! 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: ECS solar - supra-productie?




de Gaston » 17/09/18, 17:48

presedintele13 a scris:Atenție, am văzut prețul .... stai jos ... cel puțin 1000 € ... :şoc:
Doar un schimbător de căldură din oțel inoxidabil (care susține clor în piscină) costă acest preț :?
0 x
president13
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 17/09/18, 12:41

Re: ECS solar - supra-productie?




de president13 » 17/09/18, 18:07

Gaston scria:
presedintele13 a scris:Atenție, am văzut prețul .... stai jos ... cel puțin 1000 € ... :şoc:
Doar un schimbător de căldură din oțel inoxidabil (care susține clor în piscină) costă acest preț :?


da ..
Am găsit unul gol aici:
https://www.piscineale.com/998-echangeu ... gJT0vD_BwE

fără a număra tot ce trebuie adăugat mai sus….
este puțin scump confortul, în plus, să înoți în octombrie cu o piscină la 28 ° ...

altfel, o altă idee (este un câștig mic, dar poate fi totuși interesant):
- folosiți surplusul pentru a preîncălzi apa în mașina de spălat?
0 x
president13
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 17/09/18, 12:41

Re: ECS solar - supra-productie?




de president13 » 17/09/18, 19:18

Gaston scria:Utilizarea obișnuită este încălzirea unui bazin ... când ai unul.

În caz contrar, există și acest lucru:


Mai multă putere în timpul iernii și protecție împotriva supraîncălzirii vara :D


Seducător într-adevăr :)
Dar ieșiți din regiuni cu vânt aproape permanent!
Dar ideea este foarte bună!
Dar despre ROI.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot], Majestic-12 [Bot] și oaspeții 163