Panou solar flexibil pentru piscine de 7 m² ce altă utilizare?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Panou solar flexibil pentru piscine de 7 m² ce altă utilizare?




de Christophe » 01/06/21, 11:49

Acum mai bine de 10 ani am cumpărat un panou solar flexibil pentru piscine ... Făcusem niște experimente cu el și de atunci stătea în grădina mea (de X ori înghețat din apă) ... M-am săturat de Vedeți-l culcat, tocmai l-am testat, este încă rezistent la apă (destul de dur, așadar)!

Aș vrea să-l reciclez într-un proiect ... dar care?

M-am gândit să-mi păstrez sera fără îngheț așezându-l pe acoperiș cu o pompă automată alimentată cu PV și o rezervă substanțială de apă caldă în seră ... Dar această seră este orientată EST față de fundul serii. 'A panta (deci niciun SUD deloc iarna).

Nu vreau să deport panoul, iar potențialul solar este limitat în zona mea iarna: va fi necesar să asigur protecția împotriva înghețului sistemului ... brusc proiectul își pierde interesul ...

Are aproape 7 m², deci aproximativ 7 kW vara ...

Idei ???

Dacă aveți o idee pentru dvs., o pot vinde ... dar transportul va costa bomboane probabil aproape la jumătate din valoarea sa reziduală :strigăt: Ei bine, întotdeauna este mai bine să nu fie inutil acasă ...

solar.jpg


solar2.jpg
solar2.jpg (171.13 KiB) Vizualizat de 3560 de ori


solar3.jpg
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Panou solar flexibil pentru piscine de 7 m² reutilizate?




de Christophe » 19/06/21, 09:59

Prea târziu l-am vândut acum câteva zile
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: panou solar flexibil pentru piscine de 7 m² ce alt folos?




de Forhorse » 19/06/21, 23:37

Am același lucru care zace în pivniță de bine de 10 ani ... Am o idee vagă despre ce să fac cu el, dar nu prea mult timp sau resurse pentru a-i dedica.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138