Triac pentru încălzitor de apă în loc izolat

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Herve 09
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/06/22, 12:07
x 3

Triac pentru încălzitor de apă în loc izolat




de Herve 09 » 22/06/22, 12:35

Buna ziua sunt intr-un santier izolat, am sistem solar de 1250w, montez rezervor dublu schimbator (solar + boiler pe aragaz).
Am un invertor Multiplus 2 de la Victron, programabil sa gestioneze releul cand bateriile sunt pline.
Nu am facut inca colectorul solar si as fi vrut sa pun o rezistenta de rezerva. Doar furnizorul meu de componente are doar 1400w, 2000w și 3000w ca putere.
Ideal aș dori să pun rezistorul mic de 1400w și să împart puterea la jumătate cu un triac sau echivalent cu un semnal curat pentru rețeaua mea.
Acesta este să am un sistem de rezervă atunci când soba mea nu funcționează și colectorul solar este reparat sau fabricat...
Scuze daca mesajul este lung, multumesc pentru raspunsuri
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de Christophe » 22/06/22, 14:04

Bună și bine ați venit aici!

Nu prea lung ca prim mesaj și foarte tehnic pentru că îmi place este mișto!

Un triac este un tranzistor, nu va regla puterea (nu cred)... decât dacă vrei să-l folosești ca punctul b) pe care îl propun.

Dacă vrei să scazi cu ușurință puterea/consumul unui rezistor, există 2 moduri simple și robuste (cu siguranță există și altele, dar acestea sunt cele 2 care îți vin în minte la rece):

a) Fie cobori tensiunea (de exemplu, alimentare la 150 in loc de 230 = 150/230 din puterea nominala)...asta se face usor cu un reostat reglabil, este foarte fiabil si foarte precis (uneori merita 10€) Folosesc unul de mai bine de 10 ani pe pompa mea solară!

https://www.leboncoin.fr/recherche?text=rehostat

Iată un duplicat de încredere (dacă încă funcționează : Mrgreen:) la 15€: https://www.leboncoin.fr/bricolage/2063374188.htm

b) Fie faci o alimentare secventiala (X minut de incalzire, Y minut de pauza...) cu un releu temporizat pentru a obtine puterea medie dorita...
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de phil59 » 22/06/22, 14:46

https://fr.aliexpress.com/item/32757556400.html

Acolo este un 1000W, dar de acolo, găsești ce vrei...

Sau 2 de 700W, atunci trebuie să găsești prețul potrivit

https://fr.aliexpress.com/item/1005003126852774.htm



„Gizmos” pentru a reduce pe ali, vei găsi pentru 5€, cred.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de sicetaitsimple » 22/06/22, 15:50

Christophe a scris:Dacă vrei să scazi cu ușurință puterea/consumul unui rezistor, există 2 moduri simple și robuste (cu siguranță există și altele, dar acestea sunt cele 2 care îți vin în minte la rece):

a) Fie cobori tensiunea (de exemplu, alimentare la 150 in loc de 230 = 150/230 din puterea nominala)...asta se face usor cu un reostat reglabil, este foarte fiabil si foarte precis (uneori merita 10€) Folosesc unul de mai bine de 10 ani pe pompa mea solară!

b) Fie faci o alimentare secventiala (X minut de incalzire, Y minut de pauza...) cu un releu temporizat pentru a obtine puterea medie dorita...


Uh ...
a) echivalează cu disiparea energiei în reostat prin efect Joule. Cu siguranță potrivit pentru utilizarea ocazională a unei mașini, cu siguranță nu pentru utilizare susținută.

b) nu răspunde la întrebarea, care este să limiteze cererea de putere de vârf la capacitatea la momentul t a instalației solare într-un amplasament izolat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de Remundo » 22/06/22, 16:28

daca puterea care ti se potriveste bine este de 700 W, atunci trebuie sa gasesti un incalzitor electric sau un mini cuptor cu efect Joule care sa aiba aceeasi putere.

exista.

Păcat să cumperi unul nou dacă ai nevoie doar de rezistență. poate fi găsit în tomberon. Rezistența este rareori defectuoasă la aceste dispozitive.

Rezistoarele electrice sunt un fir de oțel mare, destul de rigid, calibrat la 220 V AC, dar introducerea 220 V DC în el va da același efect Joule.
0 x
Imagine
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2223
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de phil59 » 22/06/22, 17:13

https://fr.aliexpress.com/item/1005004406856743.html



Nu o sa pun 2000W pe el, ci 1000, poate... la pret....

Cel mai mult, ar fi să vezi ce se reinjectează în rețea și să reglezi automat puterea....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de Christophe » 22/06/22, 17:25

sicetaitsimple a scris:Uh ...
a) echivalează cu disiparea energiei în reostat prin efect Joule. Cu siguranță potrivit pentru utilizarea ocazională a unei mașini, cu siguranță nu pentru utilizare susținută.


Orice ! Un reostat este echivalentul unei punte divizor de tensiune de joasă putere, este un transformator de curent alternativ... Hei, trebuie să treci puțin peste elementele de bază, credeam că ai lucrat la EDF sau ENEDIS sau ceva de genul? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Pompa mea asincronă de 640W la 230V AC consumă 400W când o setez la 150 Volți, măsurare făcută la priza de priză (= intrare reostat)...

Da da stiu cei care "stiu" au spus ca era imposibil sa scada puterea unui motor asincron prin scaderea tensiunii... doar ca pompa mea functioneaza asa de ani de zile la ritmul de 1000h pe an... .

sicetaitsimple a scris:b) nu răspunde la întrebarea, care este să limiteze cererea de putere de vârf la capacitatea la momentul t a instalației solare într-un amplasament izolat.


Daca e pentru bacsis ok...mesajul nu este clar!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de Remundo » 22/06/22, 17:32

da, dimmer-ul este o componentă destul de simplă.

Are avantajul de a fi reglabil.

dar operația sa de tocare sinusoidală introduce interferențe în circuitul electric.
0 x
Imagine
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9839
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de sicetaitsimple » 22/06/22, 18:56

Christophe a scris:Da da stiu cei care "stiu" au spus ca era imposibil sa scada puterea unui motor asincron prin scaderea tensiunii... doar ca pompa mea functioneaza asa de ani de zile la ritmul de 1000h pe an... .

Dacă spui așa... Și se învârte la viteza nominală?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Triac pentru încălzitor de apă într-un loc izolat




de Christophe » 22/06/22, 19:32

Ascultă, mă enervezi simplu... Nu mă interesează să cunosc RPM-urile reale, am fluxul și puterea de care am nevoie, funcționează și atât!

Această pompă „restricționată” la tensiune funcționează bine și funcționează bine de 10 ani și am economisit mii de kWh (240 kWh pe an aproximativ) cu acest ansamblu cu un reostat la 50€ față de o reglare a vitezei la 1000€ : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: ...

După aceea, mereu vor fi glumeți ca tine care spun „nu poate funcționa”, trebuie să creezi PIB...

Hei, ai spus același lucru pentru conversia mea termodinamică cu balon, nu-i așa? : Mrgreen:

sicetaitsimple a scris:Ideea sună frumos, dar mă tem că rezultatele vor fi dezamăgitoare cel puțin în ceea ce privește economiile.
A priori, am înțeles că 43°C este temperatura maximă exterioară. Temperatura de referință maximă a apei calde este mai degrabă de 40°C, cu un COP de ????, dar cu siguranță degradată de la cea optimă..
În plus, ai nevoie cu siguranță de o pompă. Pe scurt, economiile anuale de kWh vor fi foarte mici.

Nu vreau absolut să relansez o dezbatere pe tema „contor care merge înapoi”, dar în cazul dumneavoastră, nu ar fi mai ușor să vă echipați, dacă se poate, cu un panou suplimentar de aproximativ 300W?, păstrând instalația așa cum este. ?


SINGUR PIERDUT!

Pentru cei care nu știu despre ce vorbesc: filtrare-pompare-apa / transformarea-un-rezervor-solar-de-acm-in-incalzire-apa-termodinamica-cu-o-piscina-mica-t17035.html
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 87