Motor Stirling cu cicluri zilnice

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Motor Stirling cu cicluri zilnice




de FALCON_12 » 14/01/23, 21:32

bonjour,

Specialitatea mea nu este termica si imi cer scuze anticipat oricui ar putea fi jignit de ideea mea.

După ce au fost luate măsurile de precauție obișnuite, iată ideea:

În timpul zilei, utilizarea soarelui pentru a ridica temperatura unui volum V de gaz care se deformează antrenează mecanic un alternator printr-o roată cu clichet și un piston. Orice răcire a volumului de gaz indusă de scăderile de iluminare (nori) și/sau modificări ale temperaturii exterioare (vânt) determină retragerea pistonului, dar când revine, datorită roții cu clichet, face din nou întoarcerea alternatorului.

Noaptea volumul V se răcește, pistonul revine în poziția 0.

În timpul zilei, temperatura ridicată este obținută prin colectoare sau concentratoare solare tubulare.

Un fel de motor Stirling cu ciclu nictemer (1) într-un fel...

Păi... mă aștept la o salvă de lemn verde, dar îmi place riscul ;)

1)- nimic de-a face cu faimosul grup de rap.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: Motor Stirling cu cicluri zilnice




de Remundo » 14/01/23, 21:43

Salut Falcon

ideea nu este rea în sine.

Nu este Stirling strict vorbind. Dar este inspirat de el.

extinderea aerului cu căldură împinge pistonul într-o direcție, contractarea cu frig îl va împinge înapoi în cealaltă direcție.

dar este o operație puțin rudimentară.

Mă îndoiesc, pe de altă parte, că putem obține mai mult de câteva sute de wați prin acest principiu „cu Soarele”. Ar fi mai bine să ai o antenă solară pentru a concentra soarele.
0 x
Imagine
FALCON_12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 20/04/12, 18:58
x 34

Re: Motor Stirling cu cicluri zilnice




de FALCON_12 » 14/01/23, 22:08

Remundo a scris:Salut Falcon

ideea nu este rea în sine.

Nu este Stirling strict vorbind. Dar este inspirat de el.

extinderea aerului cu căldură împinge pistonul într-o direcție, contractarea cu frig îl va împinge înapoi în cealaltă direcție.

dar este o operație puțin rudimentară.

Mă îndoiesc, pe de altă parte, că putem obține mai mult de câteva sute de wați prin acest principiu „cu Soarele”. Ar fi mai bine să ai o antenă solară pentru a concentra soarele.


Vrei să spui asta pentru că randamentul unui Stirling este cu atât mai mare cu cât Tf/Tc este mic? în acest caz nu am putea ridica Tc la cât de mult putem cu o parabolă într-un stirling convențional? am avea si un Tf care este egal cu Tnuit, pe care nu il avem cu el.

Un astfel de sistem ar pune, de asemenea, mai puține probleme mecanice: deplasările de întoarcere ale pistonului sunt mult mai puțin frecvente, prin urmare mai puțină uzură și designul său de ansamblu este mult mai simplu și mai accesibil pentru un anume meșter, mi se pare!

Pe de altă parte, forța necesară pistonului va fi mult mai mare. Într-o singură lovitură va trebui să livreze toată energia zilei în zilele cu soare constant, dar mi se pare că asta nu reprezintă constrângeri mecanice disproporționate dacă rămânem la stirling-uri individuale de câțiva kW.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16116
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5239

Re: Motor Stirling cu cicluri zilnice




de Remundo » 14/01/23, 22:21

1 dus-intors pe zi mi se pare o miscare de lentoare soporifica foarte complicat de exploatat.

lucrul cu volume uriașe de aer presurizat necesită un rezervor etanș și potențial întărit

Asta nu mi se pare foarte realist.

preferam sa avem o caldura mai concentrata si sa facem sa functioneze un mic motor cu cicluri mai rapide.
2 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110