Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
chris34
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 18/08/11, 17:34
Locul de amplasare: Lodeve (34)
x 4
A lua legatura cu:

Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de chris34 » 16/08/23, 16:41

Bună dimineața!
Aici, am instalat acum (mulțumită explicațiilor tale clare : Cheesy: noile mele panouri (AlmaSolar, 410 Wp, 37 V, 14 A). Având în vedere configurația nestandard a casei mele, a trebuit să le distribui pe 3 lanțuri: 1 din 4 PV și 2 din 2 PV fiecare.
L-am conectat pe cel al celor 4 PV in Seria-paralel dar o intrebare ma deranjeaza: in teorie exista o regula care sa afirme ca un lant montat in // incarca bateriile mai repede decat daca este in serie?
Și asta îmi aduce o a 2-a întrebare: cele 8 PV conectate în prezent par să „loose graaave” în ziua însorită, având în vedere datele (Tensiune / Curent) ale bateriilor. Așa că bănuiesc că bateriile mele (2 bazine a câte 4 baterii fiecare de 12V / 90Ah) sunt subdimensionate în comparație cu panourile și deci să fie rapid Pline. Idem, există vreo regulă care să ajusteze toate astea??

Mulţumesc anticipat ! :D
0 x
Chris34
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de sicetaitsimple » 16/08/23, 17:28

Um... Scuze daca vorbesc prostii, nu stiu nimic (in practica) despre instalatiile fotovoltaice.
Dar dacă bateriile tale sunt de 90 Ah sub 12 V, înseamnă aproximativ 1 kWh de stocare per baterie, între încărcare completă și descărcare completă.
Dacă ai 8, ar fi 8 kWh.
Îmi imaginez că nu le descărcați niciodată până la capăt? Aveți o capacitate de încărcare de aproximativ 4 kWh disponibilă dimineața?
Este sigur că cu 8 panouri de 410Wp trebuie umplut rapid chiar acum!
1 x
rpsantina
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 182
Înregistrare: 17/12/04, 16:11
Locul de amplasare: 81 - South Tarn
x 12

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de rpsantina » 16/08/23, 18:11

hi,

Am de gând să dau jos o ușă deschisă, dar:
2 panouri in serie: adaugi tensiunile panourilor dar nu intensitatile care vor fi cele ale celui mai slab panou.
2 panouri in paralel: adaugi curentii dar nu tensiunile.

Pentru sirurile de 4 panouri iesi 74V si 28A.

Pentru celelalte depinde cum le pui.
Presupun că în serie, dar ține de tine să confirmi.

Cu bateriile dvs., puteți stoca 8 kWh, iar panourile pot produce 3.2 kW de vârf. Într-o zi însorită: bateriile sunt pline după maximum 3 ore dacă sunt complet descărcate, ceea ce nu ar trebui să faceți niciodată dacă bateriile sunt plumb acid.
1 x
RPS (South Tarn 81 Dpt)
I-Doar cei care nu fac nimic nu sunt niciodată greșiți
ii - Totul este posibil dacă petreceți puțin timp
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9841
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2677

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de sicetaitsimple » 16/08/23, 18:41

chris34 a scris:Bună dimineața!
Așa că bănuiesc că bateriile mele (2 bazine a câte 4 baterii fiecare de 12V / 90Ah) sunt subdimensionate în comparație cu panourile și deci să fie rapid Pline. Idem, există vreo regulă care să ajusteze toate astea??

În acest moment sunt cu siguranță subdimensionate în comparație cu ceea ce ar putea stoca...
Dar peste 4 luni va fi altfel....
Ești complet în afara rețelei? Departe de mine să am „formula magică” asupra a ceea ce ar fi „dimensiunea corectă” a unui sistem PV+baterie, dar sunt totuși date esențiale de știut.
Fie vom spune o „dorință”, de ce nu, fie este doar o intrare de date, punct: fără rețea.
1 x
chris34
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 18/08/11, 17:34
Locul de amplasare: Lodeve (34)
x 4
A lua legatura cu:

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de chris34 » 17/08/23, 09:43

Multumesc multumesc pentru raspuns! :D

Sunt pe un site 100% izolat.

de fapt, întrebarea mea originală și principală este:
- exista o regula care sa afirme ca un lant montat in // incarca bateriile mai repede decat daca este in serie?

Mă întreb... :-)
0 x
Chris34
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de Remundo » 17/08/23, 10:04

nu există nicio regulă în acest sens.

În conexiune directă, tensiunea fotovoltaică trebuie să fie deja mai mare decât cea a bateriilor, dar conexiunile directe nu funcționează bine din multe motive.

Întrebarea este la un nivel superior. De fapt, punctul de funcționare trebuie adaptat între PV și baterii. Soluția general aleasă este un controler de încărcare solară care incearca sa extraga puterea maxima din panouri, apoi sa o circule catre baterii, cu adaugarea de sigurante de prag de inalta/joasa tensiune pentru a nu deteriora bateriile.

Dacă panourile dvs. fotovoltaice nu au aceeași orientare/configurație în fața soarelui, este posibil să existe deja o pierdere acolo.
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de Christophe » 17/08/23, 11:03

Daca sunt oricum niste reguli care vor defini seria sau paralela: mastile, mecanica instalatiei...si mai ales tensiunea de functionare.

Un invertor (oricare ar fi acesta) va începe să „producă” de la o anumită tensiune, și nu de la un anumit A...(da cele 2 sunt legate, dar tot...)

Adică cine dacă vrei să favorizezi producția la soare scăzut (dimineața, seara și iarna deci...)...ar trebui să se acorde prioritate serializării...dacă "mecanica orientării" o permite...

X PV în serie va produce mai mult iarna (și pe parcursul anului) decât aceeași în paralel...

În plus, serializarea reduce pierderile de linie prin scăderea A...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de Remundo » 17/08/23, 11:18

de fapt regula este adaptarea panourilor fotovoltaice la domeniul de tensiune permis de convertor.

De preferat mergi la tensiunea mai mare, da e mai bine, dar poate duce si la realizarea conexiunilor in paralel, fiecare caz este specific.

O altă regulă este să aveți panouri identice între ele și plasate cu fața la aceeași rază de soare, la același unghi.
1 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de Christophe » 17/08/23, 11:35

Da, o altă preocupare a paralelizării este diferențele de tensiune dintre șiruri mai ales nu pune in // panouri diferite... chiar dacă toate panourile sunt diodate pentru a preveni inversarea curentului...

Chiar și cu aceeași configurație și orientare a celor 2 șiruri, este suficient ca pe unul din cele 2 șiruri să cadă un caca mare de pasăre sau frunze sau altă mască temporară, astfel încât să schimbe tensiunea șirului poluat și nu fac. nu stiu ce se intampla exact in acest caz... dar sunt putine sanse ca acesta sa fie setat la cea mai mare tensiune (cu alte cuvinte parca cele 2 corzi au fost poluate...).

Pentru a afla ce se întâmplă, luați 2 baterii identice, una descărcată (cum ar fi 0.7V) și una nouă (1.5V)... puneți-le în // și măsurați tensiunea totală... există șansa ca acesta să fie media celor 2...

Cred ca pentru optimizare si daca trebuie sa facem // atunci trebuie facut cu 2 invertoare "independente pe partea PV", pur si simplu... 1 invertor pe string...

Multe invertoare sunt Dual MPPT (= 2 intrări solare și 1 ieșire „utilizare”)...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Lanț de panouri: asamblare în serie VS în //?




de Remundo » 17/08/23, 12:23

pentru baterii nu va fi o „medie”, ci intr-adevar undeva intre cele 2 tensiuni de sarcina deschisa.

bateriile conectate in paralel vor circula temporar curent de la cel mai puternic la cel mai slab pana cand cele 2 baterii vor fi la aceeasi tensiune.

Matematic va fi punctul de intersecție dintre U = E1 - R1 x I și U = E2 - R2 x I, și din nou presupunând că rămânem în domeniul afin al bateriilor (care presupune o descărcare nu prea profundă).

Pentru PV, apare și o tensiune de echilibru la conectarea lor, undeva între cele 2 tensiuni în gol. Legile matematice de aici sunt mult mai complexe și depind, de asemenea, de iluminarea primită de fiecare panou.
1 x
Imagine

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164